Kategorie
Ekowiadomości

Ponad połowa Polek nie zmienia swojej diety podczas ciąży

Wiele kobiet posiada wiedzę na temat odpowiedniego sposobu odżywiania podczas ciąży, jednak niewiele z nich stosuje tę wiedzę w praktyce

Aż 56 proc. Polek, które były lub są w ciąży, nie zmienia nic w swoim sposobie odżywienia w tym okresie – taki wniosek wypływa z badań pt. „Polka w ciąży”, których pierwszą część zaprezentowano na styczniowej konferencji prasowej w Warszawie.

Wiele kobiet posiada wiedzę na temat odpowiedniego sposobu odżywiania podczas ciąży, jednak niewiele z nich stosuje tę wiedzę w praktyce. Prawie połowa badanych podkreśliła, że w ciąży należy jeść więcej warzyw i owoców, niż zazwyczaj. Jednak tylko 17 proc. z nich przyznało, iż starało się tak skomponować swoją dietę, żeby zrealizować to zalecenie. Wśród pań niewykluczających zajścia w ciążę w przyszłości 25 proc. zadeklarowało, że zwiększy wówczas spożycie owoców i warzyw.

Owoce i warzywa obecne w codziennym jadłospisie kobiety w ciąży mają szczególne znaczenie, gdyż są źródłem wielu witamin i składników niezbędnych dla prawidłowego rozwoju płodu. Witamina C ułatwia wchłanianie i przyswajanie żelaza, karotenoidy (tj. prekursory witaminy A – PAP) i foliany zmniejszają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych układu nerwowego.

Jak ocenił prof. Krzysztof Czajkowski, kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM, warzywa i owoce w diecie kobiety ciężarnej są też ważne ze względu na zawartość błonnika pokarmowego, który poprawia przemianę materii i zmniejsza ryzyko zaparć.

Zgodnie z zaleceniami, kobiety ciężarne powinny spożywać w II i III trymestrze ok. 500 gram warzyw i 400 gram owoców. Ich asortyment powinien być urozmaicony, aby dostarczały wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i innych związków. Eksperci podkreślają, że najlepiej przygotowywać posiłki na parze.

Kobiety, które wzięły udział w badaniu, praktycznie w ogóle nie zwracały uwagi na takie niezbędne składniki diety, jak ryby, białe mięsa, przetwory mleczne. Tylko 9 proc. z nich wskazało, że dieta ciężarnej powinna zawierać więcej ryb (należy unikać tuńczyka i łososia, gdyż łatwo kumulują metale ciężkie takie jak rtęć, za to śmiało można spożywać bogate w cenny tłuszcz śledzie). Ryby są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, mających bardzo korzystny wpływ m.in. na rozwój układu nerwowego dziecka.

Aż 30 proc. badanych pań uznało, że w ciąży powinno się spożywać witaminy bądź produkty bogate w witaminy. Eksperci podkreślają, że witaminy i przeciwutleniacze są najlepiej przyswajalne z żywności. Ponadto, wiele składników suplementów wchodzi w reakcje z pokarmami i innymi lekami, co może nieść ze sobą zagrożenie dla zdrowia. W przeciwieństwie do leków, preparaty te przeważnie nie są testowane w badaniach klinicznych. Dlatego eksperci podkreślali, że stosowanie każdego suplementu w czasie ciąży powinno się skonsultować z lekarzem.

Badania „Polka w ciąży” zostały przeprowadzone przez TNS OBOP w grupie 750 pań w wieku 20-55 lat, które były w ciąży, są w ciąży lub nie wykluczają ciąży w przyszłości. Badaniom patronuje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Partnerem projektu jest polska firma Adamed.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.