Kategorie
Ciąża i narodziny Poród

Czym jest poród naturalny? Fragmenty z książki „Poród naturalny”

Wszyscy chcemy żyć dziś w zgodzie z naturą. Jesteśmy zmęczeni zanieczyszczeniem środowiska, marnotrawstwem wody i sztucznymi dodatkami w żywności. Nic dziwnego, że rodzić też chcemy naturalnie. Mamy już dosyć medykalizacji porodu, rutynowych (i często zupełnie niepotrzebnych) interwencji medycznych oraz szpitalnych, jałowych warunków. Tylko czy w dzisiejszych czasach poród naturalny jest w ogóle możliwy? Co warto o nim wiedzieć?

Z czym kojarzy nam się poród naturalny?

Dla wielu z nas jest on po prostu przeciwieństwem cesarskiego cięcia. Nie zastanawiamy się nad tym, jakie czynniki wpływają na cały akt porodowy – uważamy, że skoro dziecko przeszło przez kanał rodny, to znaczy, że urodziło się naturalnie. Jeśli jednak ktoś zapyta nas, czym różni się poród naturalny od porodu fizjologicznego czy porodu drogami natury, zaczynają się schody. Wbrew pozorom, definicja każdego z nich wygląda inaczej. Wśród wszystkich tych określeń gubią się nie tylko przyszli rodzice, ale nawet położne czy ginekolodzy.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Odpowiedź na powyższe pytania znajdziemy w książce Poród naturalny wydanej przez NATULI dzieci są ważne. Jej autorka, Katarzyna Oleś, udowadnia nam, że nawet w dzisiejszym zmedykalizowanym świecie poród w zgodzie z naturą jest możliwy. Kluczem do sukcesu bardzo często jest świadome przygotowanie się do aktu porodowego. Poniżej znajdziecie wybrane cytaty z tej inspirującej publikacji.

Celem tej książki jest przedstawienie obrazu naturalnego porodu w taki sposób, żeby czytelnik wiedział, co dzieje się z rodzącą kobietą, rodzącym się dzieckiem oraz jaka jest rola osób im towarzyszących. Publikacja ma pomóc w stworzeniu indywidualnego planu porodu i w ten sposób dać możliwość znalezienia profesjonalistów, którzy widzą ten proces podobnie i są gotowi go wesprzeć. I wreszcie – ma przedstawić praktyczną wiedzę o tym, co robić, kiedy rodzi się dziecko.

Jak wygląda poród naturalny?

Autorzy opracowań naukowych bardzo często inaczej definiują poród naturalny. W poradniku Urodzić razem i naturalnie Ireny Chołuj możemy na przykład przeczytać, że:

Poród naturalny to poród fizjologiczny w pozycji naturalnej […] oraz w warunkach możliwie naturalnych, głównie w poczuciu samej rodzącej.”

Poród fizjologiczny

Idąc dalej, powinniśmy sięgnąć do definicji porodu fizjologicznego. Ją z kolei znajdziemy w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej:

„Poród fizjologiczny – spontaniczny poród niskiego ryzyka od momentu rozpoczęcia i utrzymujący taki stopień ryzyka przez cały czas trwania porodu, w wyniku którego noworodek rodzi się z położenia główkowego, pomiędzy ukończonym 37. a 42. tygodniem ciąży, i po którym matka i noworodek są w dobrym stanie.”

Poród naturalny możemy zatem definiować jako poród niskiego ryzyka, rozpoczynający się samoistnie po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 42. tygodnia ciąży. Poród naturalny musi być dopasowany do indywidualnych preferencji rodzącej i przebiegać z poszanowaniem fizjologicznych procesów – z tego powodu interwencje medyczne powinny być ograniczone, najlepiej do zera. Poród naturalny jest również porodem aktywnym – maksymalnie wykorzystuje się w nim naturalne zasoby mamy i dziecka.

Co oznacza poród siłami natury?

Choć terminy „poród siłami natury” i „poród drogami natury” brzmią bardzo podobnie, w rzeczywistości odnoszą się do dwóch innych procesów. Pierwszy z nich, czyli poród siłami natury, możemy traktować jako synonim porodu naturalnego – przebiega on zgodnie z tym, jak zaplanowała go natura, bez interwencji medycznych (lub z ich minimalną liczbą). Poród drogami natury z kolei to poród, w którym dziecko przechodzi przez kanał rodny – jest zatem przeciwieństwem cesarskiego cięcia, czyli operacyjnego rozwiązania ciąży. Trudno jest jednak znaleźć definicję, która jasno odpowiadałaby na pytanie, czy poród drogami natury wiąże się z ingerencją z zewnątrz (a jeśli tak, to w jakim stopniu). Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze przygotowanie do porodu nie daje gwarancji, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem – nie czujmy się zatem rozczarowani, jeśli naszą wizję porodu „zakłóci” jakakolwiek interwencja medyczna (np. nacięcie krocza).

Wobec mnogości niuansów osobie niemającej na co dzień kontaktu z położnictwem trudno jest zrozumieć informacje, z którymi może się zetknąć, a to dodatkowy element budzący niepokój i powodujący zależność od profesjonalistów.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Poród naturalny – jak się do niego przygotować?

Pomimo że rodzenie dziecka jest dla kobiecego ciała czymś naturalnym, warto świadomie przygotować się porodu już w czasie ciąży. Dlatego – nawet jeśli czekamy nie na pierwsze, a kolejne dziecko – uczęszczajmy na zajęcia do szkoły rodzenia, oglądajmy filmy edukacyjne i czytajmy książki, które pomogą nam zrozumieć, jak przebiegają kolejne etapy porodu. Przygotujmy plan porodu i wybierzmy się do miejsca, w którym zamierzamy przywitać nasze dziecko na świecie – tam również zadajmy wszystkie nurtujące nas pytania.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.