Kategorie
Artykuł sponsorowany

Ekologiczne miesiączkowanie

Kubeczki menstruacyjne to bezpieczna i ekologiczna alternatywa dla tamponów. Ich aplikowanie jest równie proste, a w przeciwieństwie do jednorazowych produktów zapewniają ochronę nawet do 8 godzin. W dodatku są niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem. Dobrze zadbany kubeczek może nam służyć 15 lat! Jak to możliwe?

Kubeczek idealny – czyli jaki?

Wiele kobiet pyta o to, który kubeczek jest najlepszy. Jest kilka marek sprawdzonych na całym świecie – to Lady Cup, Mooncup, Lunette czy Yuuki – ale, czy można powiedzieć, że to kubeczki idealne?

„Nie ma jednego idealnego kubeczka, który sprawdzi się u każdej kobiety. Każda z nas bowiem jest inna, jej ciało ma inna „historię”. Istnieje wiele czynników, które wpływać powinny na wybór kubeczka – np. czy rodziłyśmy czy nie, czy uprawiamy sport, czy też ruszamy się bardzo mało. Na rynku dostępnych jest wiele wspaniałych kubeczków, niemalże uniwersalnych, jednak „kubeczek idealny” dla każdej z nas może oznaczać coś innego. Warto wybrać sprawdzone marki i unikać tych tanich, niesprawdzonych z supermarketu. Codziennie po pomoc trafia do mnie bardzo dużo kobiet, które są niezadowolone i mają problemy z użytkowaniem takich „okazyjnie” kupionych kubeczków” – mówi pierwsza na świecie cupfitterka Małgorzata Jackowska-Poloch

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Tu znajdziesz szczegółowy poradnik: Jak wybrać właściwy kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne są elastyczne, gładkie i całkowicie bezpieczne. Kobiety mogą wybierać pomiędzy różnymi rozmiarami oraz stopniami miękkości. Te twardsze lepiej sprawdzą się u kobiet aktywnych fizycznie, z silnymi mięśniami dna miednicy, a takie mają osoby jeżdżące konno, ćwiczące jogę i pilates. Co ważne, kubeczka mogą używać już nastolatki, nawet podczas pierwszej miesiączki. Jego aplikację ułatwią lubrykanty bądź zwykła woda.

Jak w praktyce wygląda używanie kubeczka? 

  • na początku miesiączki należy go wygotować przez około 5 minut,
  • tak przygotowany, sterylny kubeczek zwija się (na przykład na połowę, w kształt litery S lub “różyczkę”) i umieszcza w pochwie – złożony kubeczek wróci w ciele do pozycji wyjściowej;
  • przed wyjęciem wystarczy nacisnąć podstawę, następnie opróżnić go z krwi i opłukać wodą, po tych zabiegach kieliszek jest znowu gotowy do użycia;
  • po skończonej miesiączce kubeczek można umyć, wysuszyć i schować do bawełnianego woreczka.

Kubeczki Lady Cup zostały wykonane z atestowanego silikonu medycznego, który nie uczula i nie absorbuje płynów. Pozbawione są szkodliwych substancji, które mogą powodować uczulenia czy choroby. Materiał ten jest odporny na bakterie – uniemożliwia ich przywieranie do ścianek oraz namnażanie. To oznacza, że krew, która znajdzie się w kubeczku, nie będzie się rozkładać ani wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby korzystały z nich nastolatki, które miesiączkują po raz pierwszy.

Jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy przekonane do kubeczków, możemy wybrać wielorazowe podpaski.

Podpaski wybieraj z głową

Podpaski wielorazowe są przyjazną dla środowiska i ciała alternatywą dla zwykłych podpasek czy tamponów. Warto wiedzieć, że jednorazowe produkty wykonane są  z bawełny (którą podczas uprawy obficie pryska się pestycydami), celulozy oraz syntetycznego jedwabiu. Takie podpaski bieli się także chlorem, dodaje chemiczne pochłaniacze wilgoci oraz sztuczne substancje zapachowe. To dlatego w jednorazowych produktach znajdziemy toksyczne związki i substancje rakotwórcze. Ten skład nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Długotrwałe i regularne stosowanie tradycyjnych podpasek może powodować alergie oraz infekcje pochwy, a w przypadku tamponów doprowadzić nawet do powstania syndromu szoku toksycznego, czyli zakażenia krwi.  

Podpaski wielorazowe Soft Moon wykonane są z dwóch warstw chłonnych oraz przyjemnego w dotyku mikropolaru, który odprowadza wilgoć do wnętrza. Warstwa zapewniająca ochronę przed zaplamieniem odzieży zrobiona jest z laminowanego poliestru, a dodatkowym zabezpieczeniem są specjalne przeszycia. 

Jak je nosić?

Podpasek wielorazowych, w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, nie przykleja się do bielizny, a mocuje za pomocą napek. Dzięki temu możemy dostosować ich rozmiar do szerokości majtek. Na rynku istnieje także specjalna bielizna, zaprojektowana na czas menstruacji, trzymająca podpaskę jeszcze stabilniej na swoim miejscu. Ponadto możemy wybrać odpowiadający nam rozmiar, a nawet wzór i kolor.  

Ale, czy nie przeciekają?

Wiele kobiet przed pierwszym zastosowaniem podpasek wielorazowych obawia się problemów z przeciekaniem. Warto jednak pamiętać, że artykuły dostępne w drogeriach także nie zapewniają nam całkowitej pewności. Ponadto tego typu produkty bardzo często “nie oddychają”, co prowadzi do powstawania odparzeń, a rozkładająca się w nich krew wydziela nieprzyjemny zapach. 

Pewnie sporo kosztują…

Co istotne, ich stosowanie jest tańsze w porównaniu do produktów jednorazowego użytku. Zasada jest prosta – jeśli kobieta podczas jednej menstruacji zużywa 20 podpasek, powinna zaopatrzyć się w podobną liczbę produktów wielorazowych.  Taka inwestycja zwróci się po kilkunastu miesiącach. 

Jak prać podpaski wielorazowe?

  • zużyte podpaski wielorazowe przechowuje się w zamkniętym pojemniku, najlepiej w zimnej wodzie z dodatkiem kropli płynu do prania lub odkażacza;
  • po namoczeniu można je uprać w pralce w proszku lub płynie, w temperaturze do 60 stopni C;
  • nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpaski prać razem z bielizną, ręcznikami bądź pieluszkami wielorazowymi;
  • po wyciągnięciu z pralki wystarczy rozwiesić je do wyschnięcia, a następnie schować do bawełnianego woreczka.   

Warto zaznaczyć, że nawet jeśli na co dzień nie chcemy regularnie używać podpasek wielorazowych, warto mieć je w szafce na końcowe dni miesiączki, kiedy krwawienie nie jest już tak intensywne, zakładać wyłącznie w domu bądź na noc. 

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.