Co przysługuje kobiecie w ciąży?
Każdy powinien pamiętać, że praca kobiet w ciąży znajduje się pod specjalną ochroną prawa. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić odpowiednie warunki pracy dla ciężarnej, nawet jeśli ta wyrazi chęć dalszej pracy. Należy pamiętać, że kobieta w ciąży w każdej chwili ma prawo zdecydować się na urlop. Pomocne będą wnioski urlopowe na inewi.pl. Jeśli jednak pozostanie w pracy przysługuje jej limitowany czas pracy, szczególna ochrona stosunku pracy oraz absolutny zakaz wykonywania czynności, które mogą być uciążliwe, niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia.
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim
Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Praca w ciąży – do którego tygodnia można przychodzić do pracy? Nie istnieją żadne przepisy prawne określające, do którego dnia lub tygodnia ciężarna może pracować. Prawo określa natomiast, że jeśli ciężarna wyrazi taką chęć, przysługuje jej 270 dni zwolnienia lekarskiego, co daje 9 miesięcy. Sytuacja kobiet w ciąży może wyglądać różnie w zależności od zawodu, który wykonują.
Praca na produkcji
Jeśli pracujesz w systemie 3-zmianowym (co w tego typu pracy jest normą), pracodawca zobowiązany jest zmienić Twój harmonogram lub przenieść Cię na inne stanowisko, bez zmniejszenia pensji. Dodatkowo nie możesz wykonywać tzw. prac uciążliwych, czyli prac związanych z podnoszeniem lub przenoszeniem ciężkich przedmiotów, prac w hałaśliwych pomieszczeniach, prac wymagających kontaktu ze szkodliwymi substancjami chemicznymi oraz prac grożących urazami fizycznymi.
Praca przy komputerze a ciąża
Polskie prawo reguluje również kwestię pracy siedzącej, np. pracy przy komputerze. W takiej sytuacji masz prawo do pracowania maksymalnie 8 godzin dziennie. Przy czym, co każde 50 minut przysługuje Ci przerwa trwająca 10 minut. Przerwa musi być wliczana w Twój czas pracy.
Ogólne prawa przysługujące kobiecie w ciąży:
- Nie możesz wykonywać tzw. prac uciążliwych, narażających Twoje zdrowie, mogących mieć zły wpływ na przebieg ciąży.
- Nie możesz pracować na nadgodzinach oraz nocnych zmianach, nawet jeśli się zgodzisz.
- Szefostwo nie może wysłać Cię na delegację bez Twojej wyraźnej zgody.
- Możesz zwolnić się z pracy z powodu badań lekarskich, a pracodawca nie może potrącić Ci z wynagrodzenie z tego tytułu.
- Grafik pracy musi być dostosowany do Twoich potrzeb.
- Pozycja stojąca może zająć Ci jedynie 15 minut, po czym powinnaś udać się na przerwę, która musi być wliczona w Twój czas pracy.
Stres a praca w ciąży
Jeśli praca, którą wykonujesz, naraża Cię na duży stres, odradza się wykonywanie jej w tym stanie. Pamiętaj, że bez względu na zawód, jaki wykonujesz, przysługuje Ci zwolnienie L4 trwające 9 miesięcy. Dodatkowo, stres może bardzo źle wpłynąć na rozwój ciąży, może nawet doprowadzić do poronienia.
Ciąża a praca na umowie cywilnoprawnej
Jeśli pracujesz na umowie cywilnoprawnej (umowie zlecenie lub umowie o dzieło), niestety nie przysługują Ci wyżej wymienione przywileje. Powyższe prawa przysługują kobietom w ciąży zatrudnionym na mocy umowy o pracę.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem