Kategorie
Rodzina

Przepis na udane małżeństwo

Wiadomo, że stres może być przyczyną problemów zdrowotnych, począwszy od przewlekłego bólu aż do udaru mózgu. Najnowsze badania wykazują, że w szczególności stres małżeński może być równie szkodliwy dla zdrowia jak palenie.

Stres od czasu do czasu pojawia się nawet w najbardziej udanych związkach. Kluczowa jednak wydaje się odpowiedź na pytanie: Czy twój związek podnosi, czy niweluje ogólny poziom stresu?

Wiadomo, że stres może być przyczyną problemów zdrowotnych, począwszy od przewlekłego bólu aż do udaru mózgu. Najnowsze badania wykazują, że w szczególności stres małżeński może być równie szkodliwy dla zdrowia jak palenie.

Stres od czasu do czasu pojawia się nawet w najbardziej udanych związkach. Kluczowa jednak wydaje się odpowiedź na pytanie: Czy twój związek podnosi, czy niweluje ogólny poziom stresu?

przepis-na-udane-malzenstwo

Dom jest miejscem, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie i odpoczywać od zgiełku i problemów – mówi psychoterapeutka Tina Tessina, autorka książki „Sex, and Kids: Stop Fighting About the Three Things That Can Ruin Your Marriage”. – Kiedy stres jest także w domu, organizm nie ma czasu się zregenerować, co w dłuższym czasie może powodować problemy ze zdrowiem. Oto kilka sposobów, które pomogą uodpornić małżeństwo na stres.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

1. Uprawiajcie więcej seksu

Zbyt zmęczeni i zestresowani, aby uprawiać seks? I bez tego przecież jest co robić. Seks obniża poziom stresu i podnosi poziom energii. Pary, które regularnie współżyją, są bardziej zadowolone z życia i związku, czują się mniej zestresowane. I chociaż podczas stresu libido może być dużo mniejsze, jeśli namówisz swoje ciało, twój umysł podąży za nim.

2. Zacznijcie się przytulać

Jeśli seks nie wchodzi w rachubę, spróbujcie chociaż poprzytulać się na kanapie. Badania pokazują, że pary, które wiele czasu spędzają na przytulaniu się i pocałunkach, mają niższy poziom hormonów stresu w organizmie. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu przez tydzień badali 51 par, które były w związku małżeńskim lub mieszkały razem. Odkryły, że osoby, które mają więcej fizycznego kontaktu – od trzymania się za ręce począwszy, na uprawianiu seksu skończywszy – mają też niższy poziom kortyzolu w ślinie.

3. Bądźcie drużyną

Jeśli macie różne opinie, nie skupiajcie się na tym, kto ma rację, a kto nie. Skupcie się na tym, które rozwiązanie działa – radzi Tessina. Udane pary rozwiązują problem, identyfikując go, robiąc burzę mózgów i znajdując odpowiednie rozwiązania – wspólnie. Stwórzcie plan i określcie, kto będzie za co odpowiedzialny.

4. Uczyńcie związek priorytetem

Gdy pojawiają się dzieci, poziom zadowolenia ze związku często spada. Trzeba być pewnym, odpowiedzialnym i zorganizowanym, a rutyna skutecznie zabija atrakcyjność seksualną. Aby to zmienić, zadbajcie o regularne nocne randki i znajdźcie sposób, aby wprowadzić do waszego życia nowości. Ochrona waszego małżeństwa powinna być na pierwszym miejscu na liście waszych rodzicielskich priorytetów. To niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia waszego dziecka – widzieć rodziców szczęśliwych.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

5. Okazujcie wdzięczność

Badania pokazują, że niezwykle ważne dla związku jest to, aby usłyszeć od partnera pięć pozytywnych informacji na jedną negatywną. To jasne, że w codziennym życiu nikt tego nie liczy. Ale można okazać partnerowi wdzięczność za wszystko, co robi. Szczęśliwe pary wiedzą, jak wyrazić wdzięczność i uznanie. One celebrują swoją miłość – tłumaczy Tessina.

6. Dostrójcie się

Słuchanie jest kluczem do zmniejszenia poziomu stresu w małżeństwie. Duża część argumentów jest efektem daremnych wysiłków, które podejmujemy, aby być usłyszanym – tłumaczy Tessina. Zamiast zdzierać struny głosowe, lepiej pozwolić każdemu na nieprzerwany mówienie. Ustaw zegarek na trzy minuty. Następnie sparafrazuj to, co powiedział partner, aby mieć pewność, że dobrze usłyszałaś.

7. Miejcie trochę czasu tylko dla siebie

To jasne, że większość czasu spędzacie z dziećmi, ale to niezwykle ważne, aby mieć chwilę tylko dla siebie (lub na wypad z koleżankami). Pary muszą mieć czas na własne zajęcia, aby móc później o tym rozmawiać. To odświeża związek i pozwala odrobinę stęsknić się za partnerem.

8. Dbajcie o dobrą zabawę

Upewnijcie się, że robicie razem także inne rzeczy oprócz płacenia rachunków, sprzątania i wychowywania dzieci. Wspólne robienie czegoś, co sprawia wam radość, pozwala przypomnieć sobie, że życie to nie tylko obowiązki. Idźcie na wędrówkę, zapiszcie się na lekcje tańca, weźcie lekcje tenisa – dzięki temu dostaniecie prawdziwy zastrzyk nowej energii.

Źródło: babycenter.com

Foto

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.