Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Przyczepka rowerowa – więcej niż jedno zastosowanie

Przyczepka rowerowa to idealne rozwiązanie dla aktywnych rodziców. Dzięki niej nie trzeba rezygnować z treningów czy zajęć na świeżym powietrzu, bo wszystko można zrobić razem z dzieckiem. I nie chodzi tu wyłącznie o wspólne wycieczki rowerowe, przyczepka może też pełnić funkcję wózka biegowego, spacerówki, a nawet wózka, z którym można wybrać się na narty biegowe.

thule3

Przyczepki to zdecydowanie najbardziej uniwersalne i przyjazne dzieciom urządzenia. Można ich używać na wiele sposobów, przez cały rok, w zależności od aktywności, z których nie planujemy rezygnować tylko dlatego, że zostaliśmy rodzicami. Poza dość oczywistą funkcją przyczepki rowerowej, do wielu modeli można dokupić dodatkowe akcesoria, dzięki którym staje się ona wózkiem spacerowym (bardzo przydatna funkcja podczas aktywnego urlopu), biegowym, bądź takim, który można ze sobą zabrać na narty. Mamy więc przynajmniej cztery funkcje w jednym urządzeniu. Dla tych, którzy zastanawiają się nad tym, czy bardziej opłaca się kupić fotelik rowerowy czy przyczepkę, to dość mocny argument.
Przyczepki maluchom oferują bowiem znacznie większą stabilizację niż foteliki (z których najbezpieczniej korzystać po 2 roku życia, tak przynajmniej twierdzi część pediatrów), a wstrząsy rozłożone na dwie osie chronią ich kręgosłupy. Na polskim rynku funkcjonuje obecnie sporo modeli i marek oferujących przyczepki, z których każdą wyróżnia m.in. ładowność pojazdu, amortyzacja, dostępne akcesoria. Całkiem dużą liczbę stanowią niebrandowane pojazdy chińskiej produkcji. Te najlepiej omijać szerokim łukiem. Dobra przyczepka powinna spełniać standardy bezpieczeństwa i zapewniać komfort podróżowania, czego z chińszczyzną wyjątkowo trudno doświadczyć.

Jak wybrać przyczepkę rowerową?

Podstawową rzeczą, nad którą warto się zastanowić przed zakupem, jest to, w jakim charakterze będziemy jej używać. Czy wystarczy nam wyłącznie funkcja rowerowej przyczepki, czy też chcielibyśmy np. podczas wakacji korzystać z niej również jak z wózka? Czy lubimy biegać i chcielibyśmy wspólnie z dzieckiem uprawiać jogging bądź zabierać je na narty albo na pieszy trekking? Najbardziej podstawowe modele przyczepek ograniczone są zazwyczaj do jednej funkcji – tej rowerowej. Jeśli chcemy więcej – zazwyczaj płacimy więcej, ale mamy możliwość korzystania z jednego urządzenia na wiele sposobów.

thule6

5 zastosowań przyczepki:

  1. jako przyczepka do roweru,
  2. jako spacerówka,
  3. jako wózek biegowy,
  4. jako wózek do pieszych wędrówek,
  5. jako wózek do uprawiania narciarstwa biegowego.
thule10

Inną kwestią jest ładowność – jeśli planujemy dłuższe rowerowe wyprawy z dzieckiem, z pewnością przyda się spory bagażnik, by zmieścić tam najważniejsze rzeczy. Podczas takich wycieczek równie ważnym elementem jest siedzisko dziecka – powinno być na tyle wygodne, by maluch był w stanie wytrwać w nim kilka godzin. I tu zaczynają się schody – większość marek do tego elementu przyczepek podchodzi wyjątkowo mało profesjonalnie. Siedzisko powinno być odpowiednio pochylone, posiadać obszerną przestrzeń na nogi, wygodne oparcie, miejsce na kask(!). Nieliczne modele posiadają możliwość regulowania pozycji oparcia, co – choć pozornie wydaje się błahostką – w rzeczywistości bardzo ułatwia funkcjonowanie w trakcie wyprawy (z doświadczenia wiemy, że najwięcej kilometrów robi się, gdy dziecko śpi, a sen w pionowej pozycji nikomu jednak nie służy i zazwyczaj nie trwa długo).

Jeśli nasze wycieczki i wyprawy będą ograniczały się do miasta, najprawdopodobniej wystarczy poszukać takich bez amortyzacji. Warto jednak pamiętać, że przyczepka zazwyczaj służy nam dłużej niż fotelik (można w niej przewozić dzieci nawet 6-letnie), a apetyt rośnie wprost proporcjonalnie do doświadczenia. Im dłużej jeździmy, tym częściej mamy ochotę pokonać bardziej niestandardową trasę i zjechać np. w las. W przypadku wyboistych dróg amortyzacja naprawdę bardzo się przydaje.

thule2

Dodatki

Są na rynku przyczepki, które po prostu doczepia się do roweru. Nie można do nich dokupić choćby dodatkowych kółek, bo producent nie przewidział takiej opcji. I choć takie gadżety niektórym wydają się zbędne, w rzeczywistości bardzo przydają się, szczególnie gdy potrzebujemy np. zamienić przyczepkę na wózek (bo jesteśmy w mieście i chcemy pospacerować ruchliwym deptakiem albo na wakacjach znudziło nam się jeżdżenie i mamy ochotę spokojnym tempem przejść się po molo – na rowerach nie ma na to szansy). Dodatki przydadzą się biegaczom (tu ważna uwaga: kółka do biegania to nie to samo, co kółka spacerowe – i jedne nie zastąpią drugich. Te pierwsze są bowiem mniej zwrotne i ciężko używać ich podczas zwykłych spacerów po mieście). Przydadzą się też wszystkim tym, którzy zimą chcieliby spróbować nart biegowych z dzieckiem w przyczepce. Im więcej opcji, tym więcej możliwości, by spędzić czas na świeżym powietrzu. A co najważniejsze – więcej okazji, by pokazać najmłodszym, że aktywność fizyczna jest dla wszystkich i daje sporo radości.

thule4
Oczywiście poza dodatkami rozszerzającymi funkcjonalność istnieją również takie, które pozwalają nam przewozić już miesięczne dzieci. Służą do tego specjalne hamaczki umożliwiające bezpieczne i wygodne ułożenie malucha w pozycji półleżącej. Jest to jednak opcja, którą powinniśmy wykorzystywać sporadycznie.

Thule – kilka propozycji

Thule to jedna z najdłużej obecnych na polskim rynku marek, znana ze swojej wszechstronności. Przyczepki Thule są komfortowe, można ich też używać na wiele sposobów: po dodaniu obrotowych kółek – jako zwrotnej, miejskiej spacerówki. Duże przednie koło zamienią przyczepkę w sportowy jogger, czyli wózek do biegania. Oczywiście na wyposażeniu są też płozy, dzięki którym można uprawiać z dzieckiem narciarstwo biegowe oraz ski-tourowe. Modele są wyjątkowo wygodne, dostosowane do różnych potrzeb użytkowników:

Thule Chariot CX1

Przyczepka przeznaczona dla jednego dziecka. Posiada regulowane zawieszenie zapewniające łagodną i stabilną jazdę – które jest dużym plusem produktów marki Thule – oraz ergonomiczny uchwyt do prowadzenia (idealny do joggingu!) i hamulce tarczowe. W prosty sposób składa się do kompaktowych rozmiarów. Tak jak wszystkie przyczepki tej marki posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100 1. klasy, który gwarantuje, że materiał jest odpowiedni dla malutkich dzieci.

thule13

Zobacz: Thule Chariot CX1

Thule Chariot Cougar 2

Przyczepka dla dwójki. Również wyposażona w regulowane zawieszenie, funkcję HeighRight do ustawiania wysokości uchwytu, częściową wentylację przez boczne okno (dzięki czemu możemy kontrolować temperaturę wewnątrz pojazdu).

thule12

Zobacz: Thule Chariot Cougar 2 

Thule Coaster XT

Podwójna przyczepka w podstawowej wersji, z zestawami: spacerowym oraz do holowania za rowerem. To najprostszy model marki Thule, wyposażony w bezpieczne mocowanie i posiadający sporo miejsca na bagaż. Bez amortyzacji (a więc raczej do miejskiej jazdy), za to w atrakcyjnej, wyjątkowo konkurencyjnej cenie.

thule11

Zobacz: Thule Coaster XT 

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.