Kategorie
Ekowiadomości

Sezon na rabarbar

Badania naukowców na temat korzystnego wpływu rabarbaru w leczeniu raka trwają. Uczeni z Sheffield Hallam University i Scottish Crop Research Institute opublikowali wyniki swoich dotychczasowych badań w czasopiśmie Food Chemistry. Badacze liczą, że odkrycie pomoże opracować mniej toksyczne leki przeciwnowotworowe.

Warto sięgnąć po to warzywo (właściwie łodygę liści) z kilku powodów. Po pierwsze: profilaktycznie, po drugie: to zdrowa alternatywa dla słodkich przekąsek, po trzecie: rabarbar jest łatwo dostępny i tani.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Rabarbar na zdrowie

Rabarbar można jeść na surowo, choć dzieciom zdecydowanie bardziej smakuje kompot z rabarbaru lub ciasto z tą rośliną. Brytyjskie badania wykazały, że wstawienie rabarbaru do nagrzanego piekarnika na 20 minut znacznie zwiększa jego przeciwnowotworowe właściwości. Wysoka zawartość polifenoli, które uwalniają się pod wpływem wysokiej temperatury, chroni organizm przed rozwojem komórek rakowych. Ponadto są to naturalne przeciwutleniacze, wpływające na wygląd skóry i stan komórek. Rabarbar zawiera też witaminy A, C i E oraz magnez, potas, sód, żelazo, wapń.

Co z korzeniem?

Korzeń rabarbaru to znane od wieków lekarstwo o właściwościach oczyszczających i dezynfekujących przewód pokarmowy. Pobudza perystaltykę jelit, pomaga walczyć z otyłością. W małej dawce powstrzymuje biegunki, w dużej ułatwia wypróżnianie. Pobudza wydzielanie żółci, przez co ułatwia trawienie.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jedzmy w rozsądnych ilościach

Z powodu wysokiej zawartości kwasu szczawiowego niektórzy dietetycy stawiają rabarbar na cenzurowanym, odradzając całkowicie jego spożywanie. Kwas jest odpowiedzialny za psucie się zębów, wypłukiwanie wapnia z kości oraz powstawanie kamieni nerkowych. Negatywny wpływ na zdrowie rabarbar ma tylko w przypadku spożywania bardzo dużych ilości tego warzywa. Tymczasem, zwykle jemy go intensywnie, ale dość krótko, zwykle od połowy maja do końca czerwca. Za chwilę już nie będzie dostępny.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Sezon na rabarbar”

Zachęcona tym artykułem zamówiłam Eko-Moskit przez internet. Na opakowaniu nie ma danych producenta (tylko dystrybutor) oraz pełnego składu produktu. Jest tylko informacja, że zawiera butotlenek piperonalu (nie brzmi to naturalnie) i ekstrat ze złocienia dalmatyńskiego. W internecie jest bardzo mało informacji na temat tej substancji. Butotlenek jest podobno organicznym pestycydem, często jest w składzie środków owadobójczych. Czy ktoś może dać wiarygodną informację, co to właściwie jest i czy faktycznie jest bezpieczne dla niemowląt?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.