Komunikacja… od niej wszystko się zaczyna
Zdaniem Zofii i Dawida Rzepeckich, autorów książki Życie seksualne rodziców. Jak budować długoterminowe związki partnerskie, głównymi filarami związku są komunikacja, bliskość i intymność. Dialogiczność w związku – gdy jest miejsce zarówno na słuchanie, jak i bycie wysłuchanym z jednoczesnym poszanowaniem odrębności i własnego zdania partnera – to istota budowania szczerych i wartościowych relacji.
Tymczasem o taką prawdziwą rozmowę w związku czasami jest po prostu bardzo trudno. Przeszkadzają w tym między innymi:
- mylenie odczuć/opinii z faktami,
- pouczanie,
- dawanie rad i rozwiązań,
- krytykowanie i obwinianie,
- generalizacja i projektowanie własnych uczuć na innych.
Uwaga! Reklama do czytania
Uwaga! Złość
Jak zapanować nad reakcją na złość?
Życie seksualne rodziców
Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ doświadczeń z domu rodzinnego. Zdaniem współautora przywołanej książki „rozpoznawanie tych mechanizmów jest kamieniem milowym na drodze do uzdrowienia swojego związku. Dobrze jednak zidentyfikować je i powoli wykluczać, zanim zajmiemy się budowaniem naszej nowej, lepszej jakości w miłości, seksie i życiu” [1].
Rodzina to SYSTEM!
Kiedy para wchodzi w związek, niezależnie od tego, czy pojawiają się dzieci, tworzy się system. Jest on częścią innych systemów. Oprócz własnych przekonań i standardów partnerzy wnoszą do relacji również to, co otrzymali w domu rodzinnym.
Na przykład może się zdarzyć, że w pewnych momentach – przykładowo podczas emocjonującej wymiany zdań – w relacji między partnerami pojawią się również słowa/zdania/przekonania (nieświadomie) zaczerpnięte od osób znaczących, takich jak rodzice. Można wtedy odnieść wrażenie, że w procesie komunikacji tak naprawdę uczestniczą nie dwie osoby, lecz więcej. Oprócz zaangażowanej w dyskusję pary pojawiają się również „głosy” rodziców lub innych znaczących dorosłych. Świadomość tego, że „od rodziny nie można uciec” [2] oraz że przekonania, wartości poprzednich pokoleń wpływają na bieżącą komunikację w związku, pozwala refleksyjnie podchodzić do budowania bliskich relacji, z większym zrozumieniem dla samego siebie i partnera/partnerki.
„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana” [3]
Wiele osób boi się zmian i usilnie poszukuje stałości. Tymczasem zmiana jest wpisana w ludzkie życie. Zmianie podlegają cykle życia rodziny/związku, a wraz z jej dynamiką – potrzeby jej członków/partnerów. Model rodziny nieustannie się przeobraża i odzwierciedla zachodzącą ewolucję społeczną, obyczajową i kulturową. To, co dawniej było nie do przyjęcia (np. rozwody, narodziny dziecka w niesformalizowanym związku), dziś w zasadzie u nikogo już nie budzi zdziwienia. Według Evelyn Duvall życie rodziny przechodzi osiem faz [4]:
Życie seksualne rodziców
Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem
Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
- Małżeństwo bez dzieci [5]
Kiedy dwoje ludzi przechodzi fazę zauroczenia, po stanie idealizacji partnera przychodzi czas urealnienia. Pojawiają się konflikty interesów, dotyczące np. sposobu spędzania czasu, odpoczynku, kwestii odpowiedzialności.
- Rodzina wychowująca małe dzieci (do 30 m.ż.)
To najbardziej dynamiczny okres w rozwoju rodziny, kiedy kobieta i mężczyzna wchodzą w nowe role: mamy i taty, a zarazem muszą troszczyć się również o role męża/żony, partnera/partnerki. Pogodzenie ról bywa trudne i może przysparzać konfliktów w związku.
- Rodzina z dzieckiem w wieku przedszkolnym (3–6 lat)
Nowy etap w życiu rodziny rozpoczyna się, kiedy dziecko zaczyna doświadczać pierwszych kontaktów społecznych. Rodzice uczą się jego akceptacji, co może przywołać ich doświadczenia z rodzin pochodzenia. Wówczas pod wpływem stresu i silnych emocji mogą się kierować automatycznymi zachowaniami, których w rzeczywistości chcieliby uniknąć (w myśl zasady: „nigdy nie będę jak mój ojciec / jak moja matka”), a okazuje się, że jednak jest to bardzo trudne.
- Rodzina z dzieckiem w wieku szkolnym (6–13 lat)
To etap, kiedy dziecko powinno mieć już wypracowaną umiejętność radzenia sobie z tęsknotą i otwartość na nowe doświadczenia (poza domem). Dziecko uczęszczające do szkoły nakłada na rodziców nową rolę: logistyków, organizatorów. W tym czasie przed rodziną stoi wiele zadań do pogodzenia, które „podkręcają” tempo funkcjonowania wszystkich jej członków.
- Rodzina z dorastającym dzieckiem (13–20 lat)
Rodzina z nastolatkiem, którego zadaniem jest określenie swojej tożsamości, zbudowanie własnego systemu wartości, idei, odłączenie się od rodziców, to faza, w której jest mniej wychowywania, a więcej nauki negocjowania, jasnego wyrażania swoich granic, dyskutowania. „To, co rodzicom pomaga «puścić» dziecko, to dobra relacja z mężem/żoną, partnerem/partnerką. To, co pomaga dzieciom się usamodzielnić, to szczęśliwy rodzic, który (razem lub osobno) jest zadowolony ze swojego życia i nie «wisi» na swoim dziecku” [6].
- Rodzina z dziećmi opuszczającymi dom
Puszczenie dzieci w świat to główne zadanie rodziców. Na tym etapie funkcjonowania rodziny dzieci przestają być już zależne od rodziców, a ich relacja z nimi przybiera wymiar partnerski (równościowy). Rodzice powinni wycofać się z roli przewodników i postrzegać swoje dzieci jako osobny system, który samodzielnie przechodzi przez życie i zbiera doświadczenia już na własny rachunek.
- Stadium pustego gniazda
To czas, kiedy samodzielność dzieci zmusza rodziców do przeorganizowania swoich relacji w parze. To moment wyzwań stojących przed partnerami, ponieważ mogą pojawić się kłótnie, dawne konflikty, a nawet poczucie braku sensu życia. Wyfrunięcie dzieci z gniazda zmienia jakość funkcjonowania rodziców-partnerów, stwarza możliwość nowego organizowania czasu wolnego, nowego poznawania się, odkrywania swoich pasji. Trudno może być tym parom, które poza dziećmi nie miały żadnych innych przestrzeni aktywności. W tej fazie dzieci zakładają własne rodziny, więc przed rodzicami staje wyzwanie akceptacji partnerów i życiowych wyborów swoich dzieci.
- Starzejący się rodzice
Tu czas pozornie zwalnia, ponieważ zmienia się zakres aktywności osób, pojawia się dużo refleksji i bilansowania własnego życia. Z uwagi na wielość zebranych doświadczeń czas ten sprzyja widzeniu świata w szerszej perspektywie. Śmierć rodziców kończy tę fazę życia rodzinnego.
Świadomość, w którym momencie rozwojowym znajduje się rodzina/para, umożliwia przygotowanie się na potencjalne wyzwania, które są typowe dla danej fazy jej życia. Przyjęcie takiej perspektywy pozwala ocenić: jak sobie teraz radzimy jako para, co nas jeszcze czeka, co jest trudne, jak możemy się wzajemnie wspierać itp.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Co jest budujące dla związku?
W opinii autorów książki Życie seksualne rodziców kluczowa dla związku w kontekście komunikacji jest umiejętność „zauważenia, rozpoznania, a następnie wyrażenia swoich potrzeb […] umiejętność mówienia z miejsca «ja», a nie o innych «bo ty» […] oraz świadomość istnienia granic – własnych i innych ludzi. Zdrowe granice zabezpieczają zaspokojenie naszych osobistych potrzeb” [7].
Bogdan de Barbaro (lekarz psychiatra, profesor nauk medycznych, terapeuta) podkreśla dodatkowo, że na jakość naszych relacji wpływa sposób, w jaki myślimy. Jeśli będziemy postrzegać to, co dzieje się w rodzinie/relacji, w sposób przyczynowo-skutkowy, może nam umknąć wiele niuansów, które tak naprawdę stanowią istotę tego, co dzieje się między ludźmi. Myślenie przyczynowo-skutkowe zmierza do wyrokowania o tym, kto jest winny, a to nie sprzyja budowaniu szczerych, opartych na szacunku relacji.
Warto przyglądać się relacji między partnerami i członkami rodziny z perspektywy („z boku”), by dostrzec działające w niej mechanizmy, a nie skupiać się na tym, kto pierwszy „zawinił”. Zwrócenie uwagi na „uwierające” punkty, bez oceny i obwiniania drugiej strony, pozwala na zmianę krzywdzących mechanizmów komunikacji [8]. Myślenie o relacji w kategorii przyczyna–skutek prowadzi bardzo często do grania w to, kto został skrzywdzony, a kto jest winny. To nie wpływa konstruktywnie na całą rodzinę.
Bądźmy ciekawi, słuchajmy i pytajmy!
Na to, czy uda nam się dojść do porozumienia, wpływają otwartość na dialog w relacji oraz zachowanie odpowiednich proporcji między słuchaniem i mówieniem. W opinii Bogdana de Barbaro styl radzenia sobie z emocjami determinuje styl komunikacji. Reaktywny sposób przejawia się odreagowaniem emocji poprzez przenoszenie frustracji na innych ludzi, podczas gdy styl refleksyjny to poddawanie refleksji tego, co czujemy [9]. Otwartość w komunikowaniu własnych przeżyć stanowi podstawę dialogu w związku. „Dialog będzie zachodził wtedy, gdy przystępujemy do rozmowy z intencją przekazania informacji drugiemu w taki sposób, żeby dobrze nas zrozumiał, i wysłuchania tego, co ma do powiedzenia, byśmy sami mogli zrozumieć jego perspektywę, myśli i emocje” [10].
Natomiast jeśli podczas komunikacji intencją partnerów jest pokazanie własnej wyższości, skrytykowanie drugiej strony czy wskazanie winnego, nie można mówić o dialogu opartym na szacunku. Podobnie rzecz wygląda, kiedy jeden z partnerów rozmowy „zleje się” ze wszystkimi stawianymi przez swojego rozmówcę tezami, automatycznie przytakując i zupełnie unieważniając własne potrzeby. Zarówno postawa atakująca, jak i postawa uległości negatywnie wpływają na poziom otwartości podczas rozmowy i utrudniają prowadzenie dialogu.
Rozmawiając z partnerem, warto zadawać pytania, a nie zakładać, że się wie, co chce nam przekazać. Wchodzenie w dialog z pozycji niewiedzy to dowód odwagi i gotowości do usłyszenia, co tak naprawdę bliska osoba chce nam przekazać. Uważne słuchanie drugiej strony, a także sprawdzanie, czy sami jesteśmy słuchani, i jednoczesne przyglądanie się dialogowi z dystansem pozwalają prawdziwie się porozumieć.
[1] Z. i D. Rzepeccy, Życie seksualne rodziców. Jak budować długoterminowe związki partnerskie, Natuli, Szczecin 2021, s. 80.
[2] Tytuł książki – rozmowy C. Gawrysia i K. Jabłońskiej z I. Namysłowską.
[3] Heraklit z Efezu.
[4] http://familandia.pl/8-faz-cyklu-zycia-rodziny-wg-evelyn-duvall/
[5] Współcześnie można byłoby odnieść to również do funkcjonowania niesformalizowanego związku partnerskiego.
[6] http://familandia.pl/8-faz-cyklu-zycia-rodziny-wg-evelyn-duvall/
[7] Z. i D. Rzepeccy, Życie seksualne rodziców, dz. cyt., s. 65–66.
[8] B. de Barbaro, szkolenie on-line Rodzino zadbaj o siebie! 7 przykazań rodziny, Euphire.pl.
[9] Tamże.
[10] Tamże.