Kategorie
Ekowiadomości

Rok 2014 był rekordowo ciepły

Masywnie występujące na świecie anomalie pogodowe spowodowały, że 2014 rok był najcieplejszym rokiem w historii Ziemi. Według Japońskiej Agencji Meterelogicznej (JMA) globalne ocieplenie, którego głównym wyznacznikiem jest średnia temperatura, rośnie sukcesywnie od 1891 roku, co znacząco wpływa na życie ludzi. Wiosna, lato i jesień w skali globalnej były rekordowo gorące, a niebanalny wpływ ma na to zjawisko wykorzystywania biopaliw i innych paliw kopalnianych w przemyśle, energetyce oraz bardzo ciepły ocean, który przyjmuje ogromne nadwyżki ciepła. Światowa emisja najważniejszego z gazów cieplarnianych, czyli dwutlenku węgla, co roku rośnie.

2014

Instytut w Japonii jest jednym z czterech głównych ośrodków na świecie, które monitorują temperaturę na naszej planecie. Naukowcy ostrzegają, że nasza atmosfera z roku na rok staje się coraz cieplejsza. Zmiany klimatu widać nie tylko w pomiarach temperatury, ale również w rosnącym średnim poziomie morza, znikającej pokrywie lodowej, coraz kwaśniejszym oceanie oraz coraz większej intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych (susz, fal upałów, powodzi).

Ciepło także w Polsce

W Polsce rok 2014 był o 1,98 st. C gorętszy od średniej z lat 1961-90 i o 0,08 st. cieplejszy od dotychczasowego rekordzisty, czyli roku 2000. Co prawda temperatury roczne cechują duże wahania, jednak można z pewnością stwierdzić, że Polska staje się krajem cieplejszym.

Źródło: News.discovery.com, mMeteomodel.pl
Foto: flikr.com/skiwalker79

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.