Wtedy najtrudniej im znaleźć coś do jedzenia, a zapasy energetyczne szybko się zużywają. I liczą na nas, a my musimy być konsekwentni i jeśli raz zdecydujemy się je dożywiać, ważne, byśmy robili to regularnie. Jeśli nie będziemy karmić regularnie, szczególnie w najzimniejsze dni, lepiej nie karmić wcale – ptaki znajdą sobie jakieś bardziej pewne miejsce.
Czym karmić ptaki?
Najbardziej smakują im, w zależności od gatunku ptaka:
- słonina
- nasiona słonecznika bez soli
- surowe płatki owsiane
- gotowany ryż
- orzeszki ziemne niesolone, nieprażone, orzechy włoskie
- zboża: pszenica, proso, łuskany owies
- owoce: pokrojone jabłka, morele, porzeczki, jagody, daktyle, rodzynki
- jarzębina
- kasza (drobna lub gruba)
- mała ilość suchego, pokruszonego chleba
Czego im nie dawać?
Nie należy karmić ptaków produktami solonymi, czyli orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kasz.
Sposobów na podanie pokarmu ptakom jest wiele. Najprostszy to zawieszenie na gałęzi kawałka słoniny. Jednak ziarna najlepiej wysypywać w karmniku. Gdzie jeszcze? Przestawiamy sześć nieoczywistych rozwiązań.
Karmniki dla ptaków hand made
1. Ziarna w starym imbryku lub filiżance
Stopiony tłuszcz i ziarna po lekkim ostygnięciu przelewamy do naczynia.
Zobacz: missielizzie-meandmyshadow.blogspot.co.uk
2. Naszyjnik z ziarnami
Wykonanie jest bardzo proste. Na drucik nawlekamy owoce, warzywa, kasze, ziarna. Z drucików możemy formować dowolne kształty i zawiesić na gałęzi, przy karmniku czy balustradzie.
Zobacz: redtedart.com
3. Nadziewane szyszki
Do szyszki mocujemy sznurek. Następnie szczeliny szyszki wypełniamy mieszaniną masła orzechowego i ziaren. Takie masło kupujemy w sklepie zoologicznym, jest ono przygotowane z myślą o ptakach.
Zobacz: redtedart.com
4. Kartonowy karmnik
Możemy wykorzystać duży karton po soku albo opakowanie po zabawce czy butach. Ozdoby zależą od inwencji twórczej dziecka. Przydadzą się plastikowe nakrętki, drewniane patyczki. Jeśli farby – to tylko nietoksyczne. Łączymy elementy karmnika klejem na gorąco.
Zobacz: redtedart.com
5. Pomarańczowy karmnik
Dużą pomarańczę kroimy na pół, wydrążamy środek. Następnie wypełniamy go mieszanką wystudzonego tłuszczu i ziaren lub masła orzechowego z ziarnami.
Zobacz: kidschaos.com
6. Popcornowy naszyjnik
Ptaki lubią popcorn, ale uwaga, nie ten przygotowany w mikrofalówce, i absolutnie bez soli.
Zobacz: redtedart.com
Foto: flikr.com/yimingsun