Kategorie
Ekowiadomości

Rozmaryn poprawia pamięć

Kuchnia to kuźnia zapachów. Jeszcze niedawno (w okresie świątecznym) unosił się w niej intensywny zapach pomarańczy i goździków, suszonych grzybów i domowych pierników. Przez cały rok kuchnia pachnie ziołami. Według najnowszych badań naukowców, okazuje się, że przeciwutleniacze zawarte w rozmarynie i mięcie mogą wspomagać uczenie się i zapamiętywanie. A to kolejny argument przemawiający za ziołowym parapetem.

Badanie

Naukowcy w listopadzie ubiegłego roku podczas dorocznego zjazdu Society for Neuroscience w San Diego (USA) przedstawili wyniki badań świadczące o tym, że spożywanie w małych dawkach ziół takich jak mięta i rozmaryn ma korzystne działanie na ludzi organizm. Co prawda, naukowcy obserwowali działanie dwóch preparatów zawierających ekstrakt z mięty o dwóch różnych stężeniach oraz dwóch preparatów z ekstraktem z rozmarynu wyłącznie na myszach, ale przekonują, że podobne skutki zauważymy u ludzi. Dr Susan Farr z Saint Louis University School of Medicine podkreśla, że najskuteczniejszy okazał się ekstrakt z rozmarynu o wysokim stężeniu. Zauważono, że karmione nim myszy lepiej radziły sobie podczas trzech testów badających funkcje poznawcze. Przyjmowanie preparatów związane było również ze zmniejszeniem poziomu stresu oksydacyjnego w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć i uczenie się.

W innym badaniu, już z udziałem ludzi, przeprowadzonym przez naukowców z University of Northumbria (Wielka Brytania) dowiedziono, że osoby przebywające w pomieszczeniu z rozpylonym zapachem rozmarynu osiągają lepsze rezultaty w zapamiętywaniu przyszłych wydarzeń i konieczności wypełnienia zadań w określonym czasie (np. o wysłaniu kartki z życzeniami lub przyjęciu lekarstwa na czas). Respondenci przebywali w neutralnym pomieszczeniu bądź pokoju, w którym rozpylono wcześniej zapach rozmarynu. Osoby te były poddawane testom na pamięć prospektywną. W ramach badania musiały między innymi odnajdować schowane przedmioty i przynosić je eksperymentatorom w określonym momencie. Ponadto badano ich nastrój. Okazało się, że znacznie lepsze wyniki osiągnęły osoby, które znajdowały się w pokoju z rozpylonym aromatem rozmarynowym.

Rozmaryn ceniony od wieków

Od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej stosowano ziele rozmarynu w umiarkowanych dawkach w celu poprawy pamięci i aby zredukować przemęczenie umysłowe. Najczęściej nacierano skronie i czoło nalewką rozmarynową lub bezpośrednio roztartymi listkami tego ziela.

Źródło: healthandnaturalliving.com, sciencenews.pl
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.