Kategorie
Recenzje

„Self-Reg” – pomaga rozpoznawać co się dzieje z dzieckiem, kiedy krzyczy i płacze

Wydawać by się mogło, że nasze dzieci nie mogą mieć powodów do stresu. Nie mają denerwującego szefa, terminów do dopilnowania, nie muszą zapewnić bytu rodzinie. Jednak każde dziecko doświadcza stresujących sytuacji, które mają wpływ na jego samopoczucie i funkcjonowanie. Dzieci w przeciwieństwie do nas, dorosłych, nie potrafią jednak ich nazwać i się z nimi zmierzyć.

W książce wydawnictwa Mamania dr Stuart Shanker wyjaśnia, czym jest samoregulacja i jakie korzyści mogą z niej płynąć.

Self-Reg” próbuje pomóc rodzicom rozpoznać, co się dzieje z ich dzieckiem, kiedy krzyczy i płacze. Uczy trafnie rozpoznawać stresory i skutecznie je eliminować. Autor w przystępny sposób przekazuje nam swoją wieloletnią wiedzę popartą licznymi badaniami z zakresu biologii i psychologii człowieka. Pomaga zrozumieć funkcjonowanie ludzkich zmysłów i spojrzeć na nie z innej strony.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Stuart Shanker to profesor York University w Toronto, autor wielu publikacji z zakresu psychologii. Założył również The MEHRIT Centre, które wdraża metodę Self-Reg w szkołach na całym świecie.

„Zamiast się zirytować, zaczniesz zadawać pytania. Zaczniesz słuchać, zamiast dyscyplinować lub wydawać polecenia. Całym sobą, wszystkimi zmysłami. Zamiast reagować w sposób, który tylko dodaje dziecku stresu i powoduje, że zużywa ono więcej energii, możesz pomóc mu się uspokoić, przywrócić równowagę i odprężyć się. Dzięki metodzie samoregulacji.”

Każdy z nas chciałby wiedzieć, co wprowadza nas w stan napięcia, co jest stresogennym czynnikiem

Na pewno dążylibyśmy wtedy do jego eliminacji. „Self-Reg” pomaga zrozumieć mechanizmy powstawania napięcia i radzenia sobie z nim.

Na przykład dlaczego w sytuacji nagłego silnego stresu nasze dziecko wydaje się nie słyszeć, co do niego mówimy. Może być to spowodowane kurczeniem się wtedy mięśni w uchu środkowym, co wycisza częstotliwości charakterystyczne dla głosu ludzkiego.

Mimo tego że „Self-Reg” jest nazywana metodą, nie daje gotowych wytycznych. Po przeczytaniu książki otrzymujemy niezbędną wiedzę na temat samoregulacji i wiemy, jak skutecznie stosować 5 kroków. Jednak narzędzia musimy znaleźć sami.

self-reg2

Autor daje nam na tacy okulary, dzięki którym możemy dostrzec stresory wprowadzające nasze dzieci w stan „uciekaj lub walcz” (czyli wtedy, kiedy doznają sytuacji stresowych). Niestety nie są one oczywiste, dlatego musimy nauczyć się je rozpoznawać. Dr Shanker tłumaczy również, jak ich się pozbyć i nauczyć dziecko radzenia sobie z nimi. Nie podaje gotowej recepty, ale pomaga znaleźć pierwotną przyczynę trudnego zachowania. Self-Reg umiejętnie zastosowana działa na wszystkie dzieci. Pomaga wyjść z błędnego koła stresu i pomóc w samoregulacji.

Książkę „Self-Reg” możecie kupić w Natuli.pl

Dr Shanker wyjaśnia też fizjologię nudy, czyli stanu tak popularnego wśród dzisiejszych dzieci. Zwraca uwagę na czynności poprzedzające jej wystąpienie, gdyż to właśnie one mogą ją powodować:

“Badania wykazują, że nudę powoduje nadmierna stymulacja. Self-Reg wyjaśnia nam, dlaczego tak się dzieje. Kiedy wywołuje się nudę za pomocą aktywności, która przestymulowuje dziecko, wzrasta u niego poziom kortyzolu. Dzieje się tak, ponieważ aktywność stymulująca uwalnianie adrenaliny, na przykład gra wojenna online, powoduje, że dziecko sięga głęboko do swoich rezerw energii. To zwiększa u niego poziom kortyzolu, hormonu stresu. Podwyższony poziom kortyzolu wyostrza świadomość napięcia fizjologicznego i emocjonalnego. „Nuda” jako taka wiąże się z wyraźnym nieprzyjemnym uczuciem fizycznym, które spowodowane jest zbyt dużym poziomem kortyzolu we krwi”.

Bardzo ciekawy jest rozdział na temat samoregulacji niemowląt. Cóż takiego może stresować tak małe dzieci? Otóż wiele czynników wprowadza je w stan pobudzenia. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki wpływ na niemowlę ma środowisko, pielęgnacja oraz proponowane zabawy. Dzięki “Self-Reg” rodzice zastanowią się dwa razy, czy warto zabierać je do galerii handlowej czy proponować mu świecąco-grające zabawki.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Wbrew pozorom „Self-Reg” nie jest książką tylko dla rodziców

Po lekturze każdy będzie trafniej identyfikował swoje źródła stresu, co być może skłoni nas do trwałej zmiany. Z tą metodą powinny również zapoznać osoby pracujące z dziećmi – zarówno w placówkach edukacyjnych, jak i wychowawczych. „Self-Reg” pomaga zrozumieć drugiego człowieka, niekoniecznie tego mniejszego od nas.

Dlaczego płaczemy?

Poetycka i poruszająca książka obrazkowa o tym, że każdy może płakać.

O tym, że czasem przypomina burzową chmurę, a czasem sztorm. O tym, że łzy potrafią roztopić kamienie naszych serc lub znaleźć ujście dla uczuć zamkniętych na klucz. I o tym, że czasami płaczemy, gdy zderzamy się ze ścianą , a czasami ze szczęścia.

Autor/ka: Anna Trawka

Autorka bloga dla zaangażowanych rodziców Nebule.pl. Z wykształcenia terapeuta dzieci z wyzwaniami rozwojowymi, prywatnie mama dwójki dzieci.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.