Nareszcie coś dla rodziców starszych dzieci! To zwykle one przedkładają kolegów nad rodzinę i wśród rówieśników szukają uznania oraz wzorców zachowań. Książka „Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów” rozprawia się z pokutującym od lat mitem, że wpływ opiekunów na dziecko kończy się, gdy staje się ono nastolatkiem i autorytet rodziców zastępuje niezwykle silnym wpływem grupy rówieśniczej. Zgodnie z opinią autorów, psychologa i lekarza, opieka rodzicielska powinna trwać do czasu, gdy dziecko zbuduje zintegrowaną osobowość, będzie stabilne emocjonalnie i świadome swojego ja. Czy brzmi to jak opis nastolatka?
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Hanna Samson, psycholożka i pisarka:
Czy nie masz wrażenia, że we współczesnym świecie coraz trudniej jest wychowywać dzieci? Ta książka rzuca nowe światło na źródło rodzicielskich problemów i radykalnie zmienia nasze myślenie o wychowaniu. Szczęśliwi ci, którzy ją przeczytają, gdy ich dzieci są jeszcze małe. Ale nawet rodzice zbuntowanych nastolatków mogą mieć nadzieję, że młodzi ludzie zaczną się z nimi liczyć. Najważniejsza jest więź. Jeśli naprawdę o nią zadbamy, wychowywanie przestanie być walką.
Oczywiście, rówieśnicy w życiu są ważni, to wśród koleżanek i kolegów dzieci uczą się ról społecznych i właściwych interakcji, ale rodzice nigdy nie powinni być postawieni w sytuacji, gdy będą musieli rywalizować z nimi o uwagę i zaufanie. Więzi między rówieśnikami mają wiele zalet, brakuje w nich jednak bezwarunkowej miłości, akceptacji i gotowości do poświęcenia dla drugiej osoby. Więź rodzica z dzieckiem, nawet tym całkiem dużym, to podstawa prawdziwej bliskości, bezpieczeństwa i ciepła oraz możliwość przekazania wartości często nieobecnych w koleżeńskich relacjach.
Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka
Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie.
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.
Joanna Bylinka-Stoch – psycholog specjalizująca się w tematyce rozwoju człowieka:
Podejście dr. Gordona Neufelda, bazujące na dowodach naukowych z zakresu neuropsychologii oraz psychologii rozwoju, rewolucjonizuje wiedzę na temat rozwoju człowieka. Stanowi ono świetne źródło informacji dla tych wszystkich, którzy pragną wspierać swoje dzieci w wykorzystaniu ich pełnego potencjału. Co więcej – podejście to stymuluje również rozwój nas samych, tak abyśmy mogli być nie tylko dorośli, lecz także dojrzali. Człowiek jest niezwykłą istotą, łączącą w sobie wielką wrażliwość i zdumiewającą siłę. Dzięki zrozumieniu tego, kim jesteśmy i jak funkcjonujemy jako ludzie, możemy się stawać takimi partnerami czy rodzicami, jakimi w głębi serca pragniemy być.
Kup w Natuli.pl – 44,90
Autorzy „Więzi” szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego dzieci stawiają kolegów wyżej niż rodziców. Proponują też rozwiązania mające pomóc rodzicom odzyskać rolę mentorów oraz odnowić relację, która uległa osłabieniu lub zerwaniu. Chcecie, żeby dzieci (bez względu na to, czy mają kilka, czy też kilkanaście lat) liczyły się z waszym zdaniem? Macie dość toczącej się w imię wychowania walki “my kontra oni”? Zadbajcie o więź i pamiętajcie, że praca nad nią trwa od chwili, gdy zostaliście rodzicami.