Kategorie
NATULI

Sheila Kitzinger – kobieta, która odczarowała poród

Sheila Kitzinger to wielka postać kobiecego świata. Orędowniczka porodów naturalnych i domowych, poświęciła swoje życie rewolucyjnej idei mówiącej o tym, że poród powinien być radosnym i satysfakcjonującym doświadczeniem, zależnym od tych, które rodzą (a nie, jak było do tej pory, od personelu medycznego). Jej postulaty aktualne są do dziś.

Kobieta w centrum porodu

Sheila Kitzinger (1929–2015) oraz jej idea dojrzewały w Wielkiej Brytanii w czasach, gdy w placówkach medycznych kobiety nie miały niemalże żadnych praw i możliwości decydowania o sobie czy swoim ciele. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku przekonywała, że to właśnie kobiety (a nie lekarze i położnicy) powinny być w trakcie porodu najważniejsze – ich potrzeby, życzenia i stany emocjonalne. W 1980 roku rozwinęła koncepcję planu porodowego, umożliwiającego kobietom decydowanie o przebiegu tego najważniejszego wydarzenia w ich życiu. Ta nieustająca kampania na rzecz kobiet zakończyła się zmianą tradycyjnego podejścia do porodu, w którym rodząca wykonywała polecenia personelu medycznego i całkowicie traciła swoją podmiotowość.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Kitzinger napisała ponad dwa tuziny książek, zyskując globalną publiczność i prowadząc bezlitosną krucjatę przeciwko medykalizacji porodu. Wywalczyła obecność ojców na salach porodowych, tak jak walczyła o karmienie piersią tuż po urodzeniu – uznając to za najzdrowszą opcję dla matki i dziecka.

„The experience of childbirth”

W 1962 roku Kitzinger wydała swoją pierwszą książkę, która wywołała niemałą sensację i szybko stała się światowym bestsellerem. Pisała wówczas, że poród może być wspaniałym i radosnym wydarzeniem i że to kobiety powinny móc zachować nad nim kontrolę. Wyrażała także głęboką wiarę, że może być on również wydarzeniem psychoseksualnym. Przed jej publikacją takie procedury jak lewatywa, golenie i nacinanie krocza przy porodzie były powszechne.
Książka miała wiele wydań, a jej ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2004 roku.

Ciąża może być trudna

Poglądy Kitzinger nie były dogmatyczne. Nie zaprzeczała, że ciąża może być trudna. Że w nielicznych przypadkach służby ratunkowe są niezbędne, by pomóc kobiecie i jej dziecku. Chciała dla rodzących wrażliwej i wykwalifikowanej kadry położniczej i tego, by w razie potrzeby pod ręką była dostępna technologia ratująca życie. Wyrażała głębokie przekonanie, że ciąża to nie choroba i problem, ale najbardziej naturalna rzecz na świecie.

Kitzinger wyrażała też poparcie dla planowego cesarskiego cięcia, przyjmując, że nie dla wszystkich kobiet poród jest tak zachwycającym wydarzeniem, jak dla niej samej. Jej pełne empatii i elastyczne poglądy szybko zaistniały wśród szerszej publiczności. W latach 80. prowadziła kampanię informacyjną na temat okaleczania żeńskich narządów płciowych i traktowania kobiet rodzących w więzieniach – które podczas porodu przykuwane były kajdankami do łóżka. Walczyła też aktywnie o prawa matek rodzących w Europie Wschodniej.

Działaczka z wielką misją

Kitzinger opracowała dla przyszłych matek zestawy ćwiczeń dotyczących tego, jak pokonać stres porodowy. Przygotowała też model pochwy z gumowej pianki, aby pokazać, w jaki sposób dziecko wychodzi z kanału rodnego, oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy, będące obecnie standardem w szkołach rodzenia niemalże na całym świecie.

Sheila Kitzinger to międzynarodowej sławy antropolożka, edukatorka porodowa i feministka. Za zasługi w promowaniu porodu naturalnego oraz karmienia piersią odznaczono ją Orderem Imperium Brytyjskiego. Choć sama nigdy nie uzyskała dyplomu położnej, stała się ikoną walki o ludzkie oblicze porodu. Była matką pięciu córek.

Na polskim rynku dostępnych jest kilka jej książek, w tym m.in.: „Poród po 35 roku życia” (Prószyński i S-ka 2000), „Rok po urodzeniu dziecka” (Prószyński i S-ka 2000), “Rodzić w domu” (Springer PWN 1995), „Płaczące niemowlę” (Prószyński i S-ka 2000), „Karmienie piersią” (PZWL 1988), „Szkoła rodzenia” (Wydawnictwo Wojciech Pogonowski 1996), „Kryzys narodzin” (Mamania 2011), “Pasja narodzin. Moje życie: antropologia, rodzina i feminizm” (Mamania 2016).

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Źródła:

  • theguardian.com/lifeandstyle/2015/apr/12/sheila-kitzinger
  • pl.wikipedia.org/wiki/Sheila_Kitzinger
  • independent.co.uk/news/people/sheila-kitzinger-natural-childbirth-advocate-who-challenged-the-medical-establishment-and-aimed-to-10182999.html
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.