Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

„Skąd się (nie) biorą dzieci?”. Książka dla dzieci o seksualności

Rozmowa z Biancą-Beatą Kotoro – współautorką książki „Skąd się (nie) biorą dzieci?”, wyjaśniającej tajemnicę powstawania życia.

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o próbie wprowadzenia systematycznej edukacji seksualnej do polskich szkół. Pamiętajmy jednak, że wychowanie seksualne zaczyna się już w dniu narodzin, a może i nawet wcześniej, kiedy to rodzice przygotowują się na przyjście dziecka na świat. W początkowych latach nasze dziecko czerpie wiedzę o seksualności od najbliższych, dlatego rodzice powinni jako pierwsi wziąć odpowiedzialność za wychowanie seksualne swoich dzieci. Celem takiego wychowania jest przekazywanie pozytywnych wzorców dotyczących płciowości, cielesności i seksualności, aby w przyszłości dziecko mogło stać się odpowiedzialną i zdrową seksualnie osobą. Rodzice powinni dostarczać wiedzę na tematy intymne, odpowiednio dostosowaną do wieku dziecka, oraz prawidłowo interpretować i reagować na dziecięcą aktywność seksualną.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Skąd się biorą dzieci?

Oczywiście z połączenia jajeczka, które jest w brzuchu u mamy i nasionka, które jest u taty w woreczku pod siusiakiem.

Czy o współżyciu seksualnym można mówić już z przedszkolakiem, czy należy poczekać, aż dziecko dowie się o tym na lekcji biologii?

Ale przedszkolak nie pyta nas o współżycie czy seks, to jest ważne z perspektywy dorosłego. Przedszkolak pyta: „skąd się biorą dzieci?” Etap współżycia to dalsza edukacja na poziomie szkolnym. I cudownie by było, aby pierwszym informatorem nie była szkoła, czwarta klasa biologii czy podwórko, tylko rodzic.

Na końcu książki załączony jest słowniczek, w którym można znaleźć następujące określenia: cipka, penis, stolec, moszna, srom. Dlaczego warto używać prawidłowej terminologii płciowej ucząc dziecko o różnych częściach ciała?

Ponieważ są trzy języki, którymi mówimy o seksie. Język ulicy, język prywatny i język wiedzy. Z dzieckiem rozmawia się językiem prywatnym, ale naprawdę warto równolegle wprowadzać pojęcia z języka wiedzy. Tło emocjonalne słów związanych z anatomią jest ze świata dorosłych. Dla dziecka (przynajmniej  na razie) słowa te są pozbawione jakichkolwiek znaczeń. I możemy postarać się, aby jak najdłużej tak zostało, bo to będzie przeciwwagą dla języka ulicy, o platformie językowej do komunikacji nie wspominając.

Czy rozmowy o seksualności z dzieckiem są czymś co przychodzi łatwo, czy trzeba się tego nauczyć? Czy są jakieś zasady, którymi warto się kierować?

Trzeba się odczarować z „robaków” w głowach dorosłych, z konotacji, jakie dla danej osoby dorosłej niosą “te” tematy. A potem odpowiadać na pytania dzieci w sposób prosty i kluczowy, bez zbędnych ozdobników i krążenia dookoła. To jest tak: jeśli ktoś pyta nas o godzinę, to odpowiadamy która jest godzina – a nie jak zbudowany jest zegarek!

Czy treści omawiane z przedszkolakiem powinny się różnić ze względu na płeć dziecka?

Nie, nie powinny! Pamiętajmy, że dziecko do 5-6 roku życia ma pojęcie płci atrybutywnej – oznacza to, że spostrzega płeć poprzez atrybuty: włosy, ubrania, imię… Że to jest pewna umowa. A dopiero potem w toku rozwoju i zebranego doświadczenia rozumie, że to jest coś stałego i niezmiennego. Następuje proces budowy identyfikacji płciowej dziecka.

Skąd obecnie rodzice czerpią wiedzę na temat seksualności wieku rozwojowego?

Pewnie z internetu, z rozmów, z doświadczeń… trzeba byłoby ich popytać. Ale nie zawsze jest to poprawna wiedza, merytoryczna… Dlatego zachęcamy dorosłych do zapoznania się z naszą pozycją, a potem do omawiania i czytania jej z dzieckiem.

Książeczka zawiera przykładowe rozmowy dziecka z dorosłym. Czy są to rozmowy zasłyszane czy wymyślone na potrzeby publikacji?

Są to rozmowy spisane z życia, dialogi jakie słyszeliśmy lub o jakich opowiadali nam przez lata rodzice, z którymi widzieliśmy się na szkoleniach, pogadankach lub w gabinecie.

Do kogo jest adresowana książka?

Do każdego dorosłego, który chce wejść w dobry i merytoryczny dialog z przedszkolakiem czy dzieckiem wczesnoszkolnym.

Autorzy książki:

Bianca-Beata Kotoro – jest psychologiem, prowadzi terapię i udziela wsparcia psychologiczno-seksuologicznego pacjentom onkologicznym. Jest autorką licznych publikacji w prasie. Szkoli lekarzy oraz prowadzi zajęcia w przedszkolach, szkołach i na wyższych uczelniach.

Wiesław Sokoluk – jest autorem poradników i książek poruszających zagadnienia z zakresu seksualności. Sam siebie nazywa wędrownym seksuologiem z racji prowadzenia warsztatów na terenie całego kraju.

Książkę możecie kupić w sklepie natuli.pl – Skąd się nie biorą dzieci?

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.

Cud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Sprawdźcie nasze propozycje książek edukacyjnych: Skąd się biorą dzieci
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.