Kategorie
Recenzje

Sklepy Wyd. Ładne Halo

Dziś idziemy do sklepu. I spoglądamy na niego w nieco inny sposób, niż zwykle. A to za sprawą książki dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszych pt. „Sklepy” wyd. Ładne Halo. Książeczkę napisała Joanna Guszta, a zilustrował Maciek Blaźniak

Dziś idziemy do sklepu. I spoglądamy na niego w nieco inny sposób, niż zwykle. A to za sprawą książki dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszych pt. „Sklepy” wyd. Ładne Halo. Książeczkę napisała Joanna Guszta, a zilustrował Maciek Blaźniak.

sklepy

Wizyta w sklepie – temat dotyczący każdego, jednak w dobie szybkich zakupów w hipermarketach i przez Internet, wizyta w warzywniaku, kwiaciarni czy sklepie z instrumentami nie zdarza się zbyt często. Bohaterem „Sklepów” jest chłopiec, który razem z mamą wybrał się na zakupy. To dla niego prawdziwa przygoda. Wizyta w każdym ze sklepów daje okazję do kontaktu z drugim człowiekiem, do interesującej rozmowy ze sprzedawcą ryb czy aptekarką, wymiany uśmiechów. Chłopiec spogląda na witryny sklepowe z innej niż dorosły perspektywy. Dostrzega każdy szczegół. Najbardziej fascynuje go wystawa cukierni, z piętrzącymi się niemal do chmur tortami i kolorowymi deserami z galaretką. Wchodząc do środka każdego ze sklepów chłonie go zmysłami: patrzy, słucha, wącha.

Przewracając kolejne strony książeczki, w pierwszej chwili zwracamy uwagę na ilustracje Maćka Blaźniaka – proste, nieprzerysowane, ale konkretne, dosłowne i tradycyjne (takie jakie my, dorośli, pamiętamy z dzieciństwa).

sklepy1

Czy książka podoba się dzieciom?

Oczywiście! Co więcej, dziecko staje się współautorem „Sklepów” za sprawą ostatniej strony, którą może samo uzupełnić projektując witrynę sklepową ulubionego sklepu. Książka zachwyca prostotą dzieci i dorosłych, bo przecież temat tak banalny, że może dziwić, iż stał się tematem książki (za co ukłony dla autorów). Każda wizyta w sklepie staje się punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem. Kiedy czasem czytamy książkę przed snem, jest o niego trudno, ponieważ córka chce angażować się do rozmowy, podsumowując nasze wizyty w warzywniaku czy piekarni.

Warto zwrócić uwagę na pocztówki dołączone do książki – piękne, niebanalne, inspirujące do zabawy. Książki wyd. Ładne Halo zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych, zaskakują, pozwalają spojrzeć na otaczający świat świeżym okiem.

sklepy2
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.