Kategorie
Wychowanie

Słuchanie to najlepsza nauka języka w wieku dziecięcym

Dzieci podchodzą do języka obcego holistycznie. Oznacza to, że skupiają swoją uwagę nie na analizowaniu go, lecz na jego znaczeniu. Ważną rolę we wczesnym nauczaniu dziecka odgrywa wyobraźnia. Dzieci lubią wcielać się w różne role, wymyślają historyjki, żyją w świecie fantazji. Słuchanie to najlepsza nauka języka w wieku dziecięcym

Dzieci podchodzą do języka obcego holistycznie. Oznacza to, że skupiają swoją uwagę nie na analizowaniu go, lecz na jego znaczeniu. Ważną rolę we wczesnym nauczaniu dziecka odgrywa wyobraźnia. Dzieci lubią wcielać się w różne role, wymyślają historyjki, żyją w świecie fantazji. Słuchanie to najlepsza nauka języka w wieku dziecięcym.

nauka-jezyka

Słuchanie języka

Wybierajcie nagrania, które poziomem przewyższają czynną znajomość języka dzieci. Zaopatrzcie się w ilustracje, które pomogą dzieciom zrozumieć tekst i uświadomcie je, że nie muszą rozumieć każdego słowa, by zrozumieć cały tekst. Dzięki słuchaniu rozmaitych dialogów, bajek czy wierszyków i rymowanek dzieci zapoznają się z intonacją języka angielskiego, rytmem i dźwiękami oraz uczą się je naśladować w naturalny sposób. Słuchanie i opowiadanie bajek w języku angielskim to “storytelling”. Poprzez użycie najróżniejszych historyjek, czy to w wersji audio czy video, dostarczamy dzieciom wiele materiałów językowych: ćwiczą poprawną wymowę, poznają słownictwo, uczą się słuchać. Wybierając opowiadania czy bajki należy zwrócić uwagę na wiek oraz poziom zaawansowania językowego dziecka.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Pomoce dydaktyczne

Aby nauka języka obcego we wczesnym wieku była dla dzieci atrakcyjną i niezapomnianą przygodą, powinniśmy zadbać o zestaw pomocy dydaktycznych, które można kupić lub zrobić samodzielnie. Podstawą do nauki słownictwa są karty obrazkowe, tzw. “flashcards”. Są one doskonałe przy wprowadzaniu nowego słownictwa lub jego powtarzaniu.

Gry z kartami obrazkowymi:

  1. Przywieszamy kilka kart obrazkowych na tablicy lub układamy je na podłodze. Dajemy dziecku chwilkę na przyjrzenie się obrazkom, następnie prosimy, aby zamknęło oczy i usuwamy jeden obrazek. Dziecko musi odgadnąć, co zniknęło. Pytamy je: “What’s missing?”.
  2. Organizujemy zabawę w sklep. Nasze karty obrazkowe posłużą jako towar. Sprzedawca-rodzic pyta dziecko-klienta: “Can I help you?” (w czym mogę pomóc?). Dziecko odpowiada: “Can I have a salad, please” (poproszę o sałatę). Rodzic: “Here you are” (proszę bardzo). Dziecko: “Thank you” (dziękuję).

Dzieci uwielbiają ruch!

Wprowadzając pojedyncze słówka, zachęcajmy dzieci do aktywnego uczestnictwa w procesie nauczania. Niech zabawa językowa i ruch, aktywność, gimnastyka dominuje w nauce języka! Aktywność dziecka musi być wielostronna, od rysowania poprzez zabawy ruchowe, klejenie modeli czy kolorowanie.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Gry i zabawy językowe tworzą naturalny kontekst do komunikacji. Motywują one do mówienia w języku obcym, poprawiają umiejętność słuchania, wydłużają okres uwagi i koncentracji. Musimy zwrócić uwagę na to, aby gry przynosiły korzyść w procesie nauczania, nie były zbyt długie i aby były adekwatne do wieku dziecka.

Kilka gier, które możemy wykorzystać podczas wprowadzania nowego słownictwa

“Throwing a ball” (rzut piłką)

Jest oparta na grze w piłkę, gdzie dziecko rzuca piłką do innego dziecka albo rodzica. Wprowadzamy nazwy kolorów po angielsku. Umawiamy się z dzieckiem, że kiedy usłyszy nazwę: “black” ­ (czarny), nie może złapać piłki. Kiedy usłyszy nazwę innego koloru, łapie piłkę, po czym musi podać jego odpowiednik w języku polskim.

“What’s in the box?” (co znajduje się w pudełku?)­

Należy przygotować pudełko, ewentualnie worek, do którego wkładamy najróżniejsze rzeczy, zabawki. Następnie zadajemy dziecku pytanie: “What’s in the box?”. Dziecko losuje rzecz z pudełka i odpowiada krótko: “bear” ­ (miś) lub “It’s a bear” ­ (To jest miś).

“Count to 5” (liczymy do 5)

Rodzic klaszcze np. 2 razy, dziecko mówi po angielsku: “two”. Następnie zamieniamy się rolami.

Nauka języka obcego w bardzo młodym wieku przynosi pozytywne skutki. Dzieci mogą poszerzać horyzonty czy wzbudzać w sobie ciekawość języka. Stwarzamy im również okazję rozwoju pozytywnego nastawienia do innych kultur. Dzieci w ramach zabaw czy opowieści poznają różne święta czy zwyczaje krajów obcojęzycznych.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Bibliografia:  Języki obce w szkole, Wczesnoszkolne nauczanie języków obcych

Autor/ka: Anna Łukomska

Nauczanie języka angielskiego to jej pasja. Realizuje ją poprzez pracę z dziećmi. Będąc nauczycielem spełnia się zawodowo, realizując wraz z uczniami niestandardowe metody nauczania języka angielskiego poprzez prace projektowe w ramach programu eTwinning. Wykorzystuje najnowsze trendy i możliwości technologiczne niemal codziennie w pracy z uczniami. Jest mamą 4,5 letniego Maksymiliana.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “Słuchanie to najlepsza nauka języka w wieku dziecięcym”

Ja bym wprowadziła małą zmianę w zabawie piłką. Najlepsza znajomość języka jest wtedy, kiedy nie jest on dla nas już „obcy”. Czyli myślimy w danym języku, nie musimy go sobie tłumaczyć na polski. Można więc od razu, zwłaszcza u małych dzieci, wprowadzić taką naukę bez tłumaczenia. Nauka ojczystego języka wygląda tak, że pokazujemy kolor i nazywamy go, w obcym języku też można tak robić przecież. Ja bym dała kolorową piłkę i niech dziecko pokaże nazwany po angielsku kolor na piłce, albo na karteczkach rozłożonych przed nim, albo w ogóle w swoim otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.