Kategorie
Niemowlę

Ile śpi niemowlę? Tyle, ile chce!

Młodzi rodzice czytają, że odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Są załamani, gdy ich niemowlę nie ma podręcznikowej ilości drzemek w ciągu dnia i na siłę próbują je do nich nakłonić. Czy słusznie? Ile śpi niemowlę?

Gdy rodzi się dziecko, większość z nas przekonuje się, czym jest przemęczenie i brak snu. Ekspres do kawy chodzi na najwyższych obrotach, zasypiamy w czasie mieszania obiadu (o ile w ogóle mamy czas go przygotować). Gdyby tego było mało, nasi znajomi opowiadają nam, jak ich dziecko bez problemu przesypia całe noce. A nasze nie chce – wybudza się co dwie godziny, prosząc o niewielką, ciepłą porcję mleka i dużo większą porcję czułości.

Zanim jednak spróbujemy włożyć rytm dnia i nocy w ciasny schemat, wsłuchajmy się w naturalne potrzeby naszego dziecka i zaufajmy im. Tylko jak to zrobić? I co tak naprawdę ma wpływ na długość snu niemowlęcia?

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Sen noworodka a przerwy na karmienia

W pierwszym dniu życia dziecka pojemność jego żołądka wynosi zaledwie 5-7 ml. I choć z każdym dniem niewielki żołądek będzie w stanie pomieścić coraz więcej pokarmu, przez długi czas niemowlę będzie potrzebowało częstego przystawiania do piersi. Siłą rzeczy często będzie się również wybudzać – nawet kilka razy w ciągu nocy.

Część rodziców uważa, że najlepszym pomysłem w takiej sytuacji jest sięgnięcie po mleko modyfikowane, które – z uwagi na to, że jest trudniejsze do strawienia – powinno zaspokoić głód dziecka na dłużej. Nie jest to jednak dobry pomysł. Źle dobrane mleko modyfikowane może powodować bóle brzuszka, zaparcia i wzdęcia, co z pewnością przełoży się na jakość snu. Pierwszy miesiąc życia dziecka to nie czas na wprowadzanie regularnego rytmu snu. Takie „zabiegi” mogą wpłynąć negatywnie nie tylko na rozwój dziecka, ale też na podaż mleka mamy.

Środowisko, w którym śpi niemowlę

Częste wybudzanie się niemowląt służy ich ochronie. Badania wykazały, że zbyt długi i głęboki sen dziecka może mieć związek z występowaniem nagłej śmierci łóżeczkowej. Właśnie dlatego Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby podawać niemowlętom smoczek. Dzięki niemu, wbrew pozorom, częściej będą się wybudzać i mieć płytszy sen.

Oczywiście smoczek jest jednym z tych elementów niemowlęcej wyprawki, który budzi wiele kontrowersji wśród rodziców. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego życia, inni uważają, że to tylko zbędny gadżet, który może zaburzyć odruch ssania. Niezależnie od tego, do której grupy my sami się zaliczamy, pamiętajmy o pozostałych, opublikowanych przez Akademię zaleceniach dotyczących minimalizowania ryzyka śmierci łóżeczkowej. Zaliczamy do nich m.in. układanie dziecka do snu na plecach, karmienie piersią, dbanie o właściwą temperaturę w pomieszczeniu oraz spanie blisko rodzica. To ostatnie jest szczególnie ważne, gdyż rodzice, którzy śpią tuż obok dziecka, mają bardziej czujny sen.

Odpoczynek w ciągu dnia i nocy – wzorce snu

Gdy niemowlę wkroczy w trzeci miesiąc, większość z nas prawdopodobnie będzie mogła odetchnąć z ulgą. W tym wieku część dzieci (choć oczywiście nie wszystkie) potrafi przespać bez przerwy nawet sześć godzin. To naturalnie przekłada się na dłuższy sen rodziców. Jednak o ile rytm nocy zaczyna być coraz bardziej uporządkowany, o tyle rytm dnia może być nadal chaotyczny.

Jeśli zatem nasze dziecko nie ma jeszcze ustalonych pór drzemek, nie starajmy się zmieniać tego na siłę. Nawet jeśli wydaje nam się, że codzienny rozkład aktywności jest wyłącznie dziełem przypadku, możemy być pewni, że jest on bardziej zorganizowany, niż nam się wydaje. Jest przecież spójny z zegarem wewnętrznym naszego dziecka. 

Warto jeszcze przeczytać:

Dziecko wybudza się w nocy – co robić?

Czasami zdarza się, że dziecko, które w okolicach trzeciego miesiąca życia przesypiało już dużą część nocy, nagle zaczyna się wybudzać. Niemal wszyscy rodzice obarczają wówczas winą za taki stan rzeczy siebie. Choć nie potrafimy wskazać przyczyny, jesteśmy pewni, że to przez nas dziecko znów często się budzi. Warto jednak wiedzieć, że do najbardziej oczywistych powodów nawracających wybudzeń należą: ząbkowanie, infekcje, skoki rozwojowe, nabywanie nowych funkcji motorycznych, a także lęki separacyjne. Zamiast sięgać po poradniki pełne gotowych, szablonowych rad, uważnie obserwujmy własne dziecko. Może się okazać, że przyczyna nieprzespanych nocy jest dość prozaiczna i łatwa do wyeliminowania.

16 godzin na dobę, 20 godzin na dobę… O tabelach snu niemowląt

W niemal każdym poradniku dotyczącym rozwoju dziecka możemy znaleźć informacje o tym, ile godzin na dobę powinno spać dziecko w danym miesiącu życia. Niestety, dla wielu rodziców te dane stanowią niepodważalny wyznacznik. Jeśli przeczytają, że każdy noworodek powinien spać 15 godzin na dobę, a ich dziecko śpi krócej, boją się, że nie będzie ono rozwijało się prawidłowo, a sami przestaną wierzyć w swoje rodzicielskie możliwości. Czy to oznacza, że lepiej nie zaglądać do tabeli snu niemowląt? Nie. Część z nas zapewne poczuje się spokojniej, gdy pozna aktualne rekomendacje. Postawmy jednak na sprawdzone dane – przypadkowe, porozrzucane w sieci tabele najczęściej nie są dobrym źródłem informacji.

Ile godzin w ciągu dnia powinno spać dziecko?

Zgodnie z opublikowanymi w 2016 roku zaleceniami Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu, niemowlęta pomiędzy czwartym a dwunastym miesiącem życia powinny spać od 12 do 16 godzin na dobę. Nie stworzono rekomendacji dla dzieci młodszych, gdyż w ich wypadku zakres norm jest bardzo szeroki. Niektóre niemowlęta do ukończenia trzeciego miesiąca życia śpią zaledwie kilka godzin na dobę, podczas gdy inne potrafią przesypiać niemal całe dnie i noce, a budzą się wyłącznie na karmienie.

Normy snu dziecka mogą być przydatne, jednak pamiętajmy, że nawet jeśli nasze dziecko nie przesypia 12 godzin w ciągu doby, nie musi oznaczać to żadnych nieprawidłowości. Gdy niemowlę będzie cierpiało z powodu niedoboru snu, wyraźnie nam to zakomunikuje – będzie płaczliwe i rozdrażnione, może mieć również trudności w koncentrowaniu się na osobach lub zabawkach. Jeśli wydaje się zadowolone i wypoczęte, prawdopodobnie zaspokoiło swoją potrzebę snu.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl


Źródła:
American Academy of Pediatrics, SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2016 Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment, https://pediatrics.aappublications.org/content/138/5/e20162938
S. Paruthi, L. J. Brooks, C. D’Ambrosio, Recommended Amount of Sleep for Pediatric Populations: A Consensus Statement of the American Academy of Sleep Medicine, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4877308/

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “Ile śpi niemowlę? Tyle, ile chce!”

Kolejny bardzo mądry i trafny artykuł na tej stronie, w stu procentach się zgadzam. Uważam, że wprowadzanie np. rutynowych godzin spania u malutkiego, załóżmy kilkumiesięcznego dziecka jest niedopuszczalne. Postawmy chociaż w takiej sytuacji siebie, jak czulibyśmy się, gdyby ktoś na siłę kładł nas do łóżka w momencie, kiedy zupełnie nie chce nam się spać, zostawiał samych w ciemnym pokoju, pełnych strachu …. Spotkałam się także z przypadkami rodziców, których dziecko ma załóżmy około roczku, chce mu się spać w dzień, zamykają mu się oczka, a mamuśka na siłę go zabawia, zajmuje czymś i mówi, że nie położy go teraz do łóżka, bo nie będzie spać w nocy ….

Przecież dzieci, niemowlęta mają swój własny rytm biologiczny, nie umieją jeszcze odróżniać dnia od nocy, cały czas dopiero się tego uczą. Moim zdaniem rodzice, którzy tak bardzo się frustrują i boją nieprzespanych nocy powinni przeczytać ten artykuł, nabrać troszkę pokory i zrozumieć, że natury dziecka się nie oszuka :)

Bzdura , każde dziecko potrzebuje stałego rytmu dnia, niemowlęta to uwielbiają ! jedzenie o tych samych godzinach ,i spanie przede wszystkim .jak czytam komentarze typu” dziecko zasypia kiedy chce” matko!!! ,chyba pada ze zmęczenia :/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.