Kategorie
rodzina

Soda, cebula i ocet… na wiosenne ukąszenia owadów

Wiosna to czas, kiedy więcej czasu spędzamy na dworze. To zdrowe – bieganie, skakanie, w ogóle aktywność fizyczna… Ruch i pobyt na dworze zwiększa jednak ryzyko ukąszeń. Żeby sezon wiosenno-letni upływał bezpiecznie i przyjemnie, mamy kilka sprawdzonych wskazówek.

Jak chronić dziecko przed ukąszeniami owadów?

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

34 PLN

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

  • Odpowiedni strój. Przykrywajmy dziecko, szczególnie podczas porannych i wieczornych spacerów, kiedy na dworze jest jeszcze chłodno, a słońce nie grzeje dostatecznie mocno. Chrońmy dzieci poprzez strój dobrany odpowiednio do temperatury, pogody. Pamiętajmy, by nie przegrzać malucha (szczególnie, jeśli już porusza się samodzielnie). Ubierajmy dzieci w lekkie, bawełniane czy lniane stroje w pastelowych kolorach. Czy wiesz, że owady przyciąga intensywna barwa?
    Przydatne mogą okazać się także moskitiery i parasolki przeciwsłoneczne do wózka.
  • Unikaj zapachów – one również przyciągają owady. Unikajmy używania pachnących kosmetyków, takich jak mydło lub szampon o intensywnym i wyrazistym zapachu.
  • Przeznacz czas na aktywność na zewnątrz o odpowiedniej porze dnia. Komary są zwykle najbardziej aktywne przed świtem i o zmierzchu. Chociaż w maju słońce w południe nie jest tak groźne jak w lecie, to nie należy zapominać o odpowiedniej ochronie. Przeczytaj, jak naturalnie chronić dziecko przed promieniowaniem słonecznym.
  • Wybierz bezpieczne sposoby łagodzące ukąszenia owadów czy drobne skaleczenia. Pamiętaj, by stosować sprawdzone preparaty w odpowiedniej dawce. Składniki takie jak neomycyna mogą uczulać i powodować reakcje alergiczne. Ulgę mogą przynieść także okłady naturalne. Szukajmy kremu wolnego od sztucznych substancji (parabeny, barwniki, PEG-i, pochodne ropy naftowej). Olejki eteryczne i naturalne na bazie roślin potrafią uspokoić stan zapalny, ból, oparzenia i ukłucia. Przeczytaj: Naturalne sposoby na komary i inne owady

Sprawdź, jak działają na ugryzienia i obrzęki:

  • Soda oczyszczona: sodę wymieszaj z wodą w takich proporcjach, by utworzyć papkę. Usuń żądło owada i miejsce ukąszenia posmaruj przygotowaną pastą. Ranę zawiń w bandaż. Pozostaw na pół godziny lub więcej, aż ból zniknie.
  • Cebula: pomaga pozbyć się swędzenia i naprawdę działa! Siarka w cebuli neutralizuje substancje chemiczne, które powodują swędzenie. Wystarczy pokroić cebulę na pół i pocierać jedną z ciętych stron miejsce ukąszenia. Jeżeli swędzenie pojawi się po jakimś czasie, należy powtórzyć czynność. Można przechowywać połówkę cebuli w zamkniętym pojemniku w lodówce, jednak należy pamiętać, by przed ponownym użyciem odciąć wierzchnią warstwę cebuli.
  • Ocet: namocz wacik w occie i umieść go w miejscu ukąszenia. Zabezpiecz bandażem. Do rana obrzęk i/lub bolesność powinna się znacznie zmniejszyć.
  • Biała kapusta:  działa na opuchliznę, zwichnięcia, łagodzi ból i swędzenie. Wystarczy liście białej kapusty lekko rozgnieść, np. wałkiem lub młotkiem do mięsa, a następnie przyłożyć w bolące miejsce (kapusta jest zimna!) i zawinąć bandażem na jakiś czas. Co kilka godzin należy zmieniać okład.

Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *