| Sok z brzozy

Sok z brzozy

B r z o z a – bardzo polskie drzewo. Pisał o nim W. Reymont:
„(…) przyodziana w bielusieńkie gzło i cała owinięta zielonymi, rozplecionymi warkoczami, a tak czysta i drżąca w sobie”.

Drzewo polskie, ponieważ rośnie na całym obszarze naszego kraju, ale również dlatego, że ze względu na swój sposób istnienia jest w naszym klimacie wszędobylska – niepokonana, wytrwała, nieustępliwa.

sok-z-brzozy

Cechuje się także wielką płodnością: obfituje w nasiona. Jedna pełnoletnia brzoza wytwarza tyle nasion, że wystarczyłoby ich na obsianie powierzchni wszystkich lądów kuli ziemskiej! Moglibyśmy być planetą brzozowych puszcz, gdyby nie fakt, że tylko pewna część tych nasion ma zdolność kiełkowania, a i one nie zawsze padają na właściwą glebę, zjadane zostają przez ptaki czy zatapiane przez wodę.

Sok z brzozy

Brzoza tak bardzo wrosła w naszą kulturę, że pełno jej w tradycyjnych wierzeniach, gusłach, zabobonach. Jednym z takich przesądów jest wiara w magiczną moc „opłakania” przez brzozę. W wielu krajach „łzy” brzozy płaczącej uważane były za objaw litości dobrotliwego drzewa. Przykładano więc je na rany i to… pomagało! Tajemniczy instynkt naszych praprzodków, podszeptujący stosowanie tego naturalnego leku nie dziwi w świetle dzisiejszej wiedzy zielarskiej.

Ale nie tylko „łzy” brzozy (kropelki żywicy na młodych gałązkach – przetworzone przez pszczoły dają nam propolis czy kit pszczeli) mają działanie lecznicze. Sok brzozowy wypływający na wiosnę z naciętego pnia zwany jest oskołą. Zanim pączki na drzewach się rozwiną, w drzewach zaczynają krążyć soki – z głębi ziemi, przez korzenie ku górze – życiodajne płyny.

Świeży sok z brzozy (zwany przez niektórych „szlachetnymi łzami Betuli”) ma przyjemny, słodkawo-kwaśny smak i może być przechowywany w lodówce do 4-6 dni.

Stosuje się go wewnętrznie:

  • w chorobach nerek oraz kamicy moczowej,
  • w zaburzeniach czynności wątroby,
  • w niektórych schorzeniach skórnych,
  • w celu uregulowania przemiany materii,
  • w zapobieganiu tworzeniu się kamieni moczowych,
  • jako środek wzmacniający dla rekonwalescentów oraz osób w podeszłym wieku,
  • jako środek w pewnym stopniu odtruwający,

Biorąc pod uwagę jego działanie ogólnie wzmacniające oraz inne lecznicze właściwości, łatwą dostępność w sezonie wiosennym i delikatny, orzeźwiający smak, warto poszukać możliwości delektowania się tymi „życiodajnymi łzami”. Naturopaci zalecają picie 3-4 razy dziennie po 1/2 szklanki soku – łącznie 10-15 litrów na całą kurację. Na zdrowie!

Bibliografia:

  • „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” A. Ożarowski, W. Jaroniewski;
  • „Apteka natury” J. Górnicka; „Gawędy o drzewach” M. Ziółkowska

Foto 


Emilia Jaworska

Pomysłodawczyni i prowadząca portal poświęcony porodom naturalnym Vivat Poród, autorka ekologicznego bloga Vivat Eco, doula, założycielka Podlaskiej Zielonej Kooperatywy, współtwórczyni Portalu Informacji Turystycznej Podlasia - Vivat Podlasie. Mama Janki, kultywująca miłość do ludzi, przyrody, Podlasia, Ziemi... Życiową pasję odnajduje w życiu w zgodzie z naturą: propagując idee rodzicielstwa bliskości, stosowania ekologii w praktyce oraz w towarzyszeniu kobietom w okresie okołoporodowym. Wciąż w drodze do wewnętrznej prawdy, w poszukiwaniu samej siebie, w dążeniu do rozwoju. Jej strony: vivatporod.pl, vivateco.pl,
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.vivatporod.pl


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.