Kategorie
naturopatia

Sposób na AZS. Rozmowa z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz

Twoje dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry (nazywane także alergicznym zapaleniem skóry, wypryskiem atopowym albo egzemą), a konwencjonalne leczenie nie przynosi zbyt dobrych efektów? O zaletach naturalnej terapii AZS rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.

Atopowe zapalenie skóry to…

Przewlekły stan zapalny skóry wywołany nieprawidłową reakcją systemu immunologicznego. Uciążliwe objawy AZS to: zaczerwienienie, łuszczenie się i liszajowacenie skóry, a także uporczywe swędzenie powodujące, że dziecko (a czasem także dorosły) nie może się powstrzymać od drapania, czego efektem jest zwykle przewlekły wysięk. Ta choroba ma okresy zaostrzenia i okresy, gdy objawy się nie pojawiają.

Jaka jest przyczyna tej choroby?

W większości przypadkach skłonność do tej choroby jest dziedziczna. Gwałtowność reakcji chorobowej ma jednak często uwarunkowanie psychosomatyczne. Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj ujawnia się wcześnie, bo już między 3 a 6 miesiącem życia. Na szczęście u około 40 procent dzieci choroba ustępuje z wiekiem. U pozostałych zdarzają się jednak kolejne nawroty w wieku dorosłym. Schorzenie może się utrzymywać przez wiele lat, niektórym towarzyszy do końca życia.

seria rodzicielska

Noszenie dzieci

34 PLN

Książka o tym, że noszenie dzieci naprawdę rozwiązuje codzienne problemy rodzicielskie.

Skoro atopowe zapalenie skóry to alergia, to może są jakieś szczególne produkty, które wywołują je częściej niż inne?

Najczęstszymi czynnikami alergizującymi w przebiegu AZS są alergeny pokarmowe. Jeśli zbyt wcześnie podamy dziecku mleko krowie, jaja kurze, pszenicę, kakao, czekoladę, orzechy, to może dojść do naruszenia równowagi biologicznej błon śluzowych przewodu pokarmowego. Efektem jest tzw. zespół przepuszczalnego jelita. Ta dolegliwość jest często początkiem uczulania się małego pacjenta na kolejne substancje pokarmowe, a następnie wziewne (np. roztocza kurzu domowego czy pyłki roślin). Na dodatek rodzice widząc dolegliwości skórne dziecka, stosują nieprawidłową pielęgnację – nadużywają środków myjących, stosują maści sterydowe i immunosupresyjne. Skóra dziecka traci wówczas barierę ochronną zbudowaną z lipidów i bakterii saprofitycznych (tzw. ochronny płaszcz lipidowy i tzw. biofilm) i zaczyna reagować alergicznie również na kosmetyki, środki czyszczące, roztocza kurzu domowego, a w wieku dorosłym na metale, np. nikiel i chrom, zawarte w wielu kosmetykach i biżuterii.

Co robić, by złagodzić objawy tej uciążliwej choroby?

Konwencjonalna medycyna zaleca, by wyeliminować z otoczenia dziecka alergeny, przeprowadzić odczulanie, a w przypadku zaostrzenia objawów stosować leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy działające miejscowo i doustne, leki immunosupresyjne, fotochemioterapię i fototerapię – naświetlania UVA i UVB. Dzięki tym metodom udaje się często uzyskać przejściową poprawę, jednak po jakimś czasie zwykle dochodzi do gwałtownego pogorszenia. Leki chemiczne jedynie tymczasowo likwidują stan zapalny, ale efektem ubocznym ich działania jest wysuszenie skóry, zniszczenie bariery lipidowej i pozbawienie jej ochronnego biofilmu bakterii fizjologicznych. Przyjmowane przewlekle chemiczne leki doustne, drażniąc błony śluzowe przewodu pokarmowego, nasilają tzw. zespół przepuszczalnego jelita, powodują wyjałowienie błon śluzowych z flory fizjologicznej, tym samym „zapraszając” do rozwoju grzyby, a następnie bakterie patologiczne i pasożyty.

Czy są zatem jakieś inne, skuteczniejsze metody leczenia?

Medycyna naturalna proponuje w przypadku AZS leczenie całościowe, przede wszystkim przyczynowe i przywracające prawidłową równowagę biologiczna i fizykochemiczną błon śluzowych, czego efektem jest poprawa stanu skóry pacjenta. Początek terapii to eliminacja z diety czynników alergizujących, najczęściej białka mleka krowiego, jaja kurzego, pszenicy i innych alergenów znalezionych w procesie diagnostycznym. Także cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Następnie przy użyciu preparatów odkwaszających regulujemy równowagę fizykochemiczną w przewodzie pokarmowym, uzupełniamy florę bakteryjną probiotykami i równolegle podajemy leki homeopatyczne, dobrane do konkretnych objawów skórnych danego pacjenta, oraz leki tzw. głębokiego działania, regulujące pracę całego organizmu.

Jakie leki homeopatyczne pomagają przy atopowym zapaleniu skóry?

To zależy od tzw. fazy wyprysku. Przy rumieniu możemy podać Apis mellifica, Urtica urens albo Belladonnę. W fazie pęcherzykowej sprawdzają się preparaty takie jak Rhus toxicodendron, Mezereum, Cantharis i Croton. W stadium sączenia możemy zastosować Graphites, Mezereum, Petroleum, Antimonium crudum lub Viola tricolor. Gdy skóra się łuszczy, odpowiednie będą Arsenicum album, Arsenicum iodatum, Natrium sulfuricum, Berberis vulgaris albo Hydrocotyle. W fazie powstawania szczelin stosujemy zaś Nitricum acidum, Graphites, Antimonium crudum, Petroleum i Sepię. Konieczne jest także dobranie tzw. leków przewlekłego działania. W przypadku AZS przebiegającego z okresowymi zaostrzeniami i remisjami będą to: Sulfur, Lycopodium, Natrium muriaticum, Sulfur iodatum, Calcarea carbonica czy Arsenicum album, a w przypadku zmian długotrwałych, przewlekłych wybieramy lek spośród takich jak: Sepia, Thuja, Silicea. Często do leczenia dołączamy jeden z bioterapeutyków: Tuberculinum, Medorhinum, Psorinum i leki zmniejszające świąd, np.: Staphysagria, Radium bromatum, Cistus canadensis, Manganum aceticum czy Chamomilla.

Wychowanie w duchu prostoty
35,10 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Rozwój seksualny dzieci
34 PLN

A w jaki sposób pielęgnować skórę małego atopika?

Polecam kąpiele w wodzie z sodą oczyszczoną lub w rozwodnionym krochmalu. A do natłuszczania zmian suchych mamy w aptekach mnóstwo tzw. emolientów, czyli preparatów o właściwościach natłuszczających i regeneracyjnych. Każde dziecko reaguje na takie specyfiki inaczej, ale warto je wypróbować. Można też sięgnąć po preparaty naturalne, np. olej z oliwek, olej lniany czy ryżowy. Mamy również do dyspozycji homeopatyczne maści – Homeoplasmine czy Dermaveel.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *