Kategorie
Naturopatia Problemy zdrowotne

Atopowe zapalenie skóry – naturalne sposoby leczenia

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną, w której przypadku leczenie konwencjonalne nie zawsze jest skuteczne. O naturalnych sposobach łagodzenia dokuczliwych objawów rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.

Czym jest atopowe zapalenie skóry? Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry (zwane również AZS lub egzemą) to przewlekły stan zapalny skóry wywołany nieprawidłową reakcją systemu immunologicznego. Uciążliwe objawy atopowego zapalenia skóry to: zaczerwienienie, łuszczenie się i liszajowacenie skóry, a także uporczywe swędzenie powodujące, że dziecko (a czasem także dorosły) nie może się powstrzymać od drapania, czego efektem jest zwykle przewlekły wysięk. Atopowe zapalenie skóry ma okresy zaostrzenia i okresy, w których zmiany skórne się nie pojawiają.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

W większości przypadków skłonność do atopowego zapalenia skóry jest dziedziczna. Gwałtowność reakcji chorobowej ma jednak często uwarunkowanie psychosomatyczne. Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj ujawnia się wcześnie, bo już między 3. a 6. miesiącem życia dziecka – na szczęście u około 40 proc. dzieci choroba ustępuje z wiekiem. U pozostałych pacjentów zdarzają się jednak kolejne nawroty w wieku dorosłym. Schorzenie może się utrzymywać przez wiele lat, a niektórym osobom towarzyszy aż do końca życia.

Jakie alergeny w głównej mierze wywołują AZS?

Najczęstszymi czynnikami alergizującymi w przebiegu atopowego zapalenia skóry są alergeny pokarmowe. Jeśli zbyt wcześnie podamy dziecku mleko krowie, jaja kurze, pszenicę, kakao, czekoladę lub orzechy, może dojść do naruszenia równowagi biologicznej błon śluzowych przewodu pokarmowego. Efektem jest tzw. zespół przepuszczalnego jelita. Ta dolegliwość jest często początkiem uczulania się małego pacjenta na kolejne substancje pokarmowe, a następnie wziewne (np. roztocza kurzu domowego czy pyłki roślin). 

Rodzice, którzy zaobserwują u dziecka dolegliwości skórne, często stosują też nieprawidłową pielęgnację – nadużywają środków myjących, stosują maści sterydowe i immunosupresyjne. Skóra dziecka traci wówczas barierę ochronną zbudowaną z lipidów i bakterii saprofitycznych (jest to tzw. ochronny płaszcz lipidowy oraz biofilm), a w konsekwencji zaczyna reagować alergicznie również na kosmetyki, środki czyszczące, roztocza kurzu domowego, a w wieku dorosłym na metale (np. nikiel i chrom) zawarte w wielu kosmetykach i biżuterii.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Konwencjonalna medycyna zaleca, by w przypadku skóry atopowej wyeliminować z otoczenia dziecka alergeny, przeprowadzić odczulanie, a w przypadku zaostrzenia objawów – stosować leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy działające miejscowo i doustne, leki immunosupresyjne, fotochemioterapię i fototerapię – naświetlania UVA i UVB. Dzięki tym metodom udaje się często uzyskać przejściową poprawę w leczeniu AZS, jednak po jakimś czasie zwykle dochodzi do gwałtownego pogorszenia. 

Leki chemiczne jedynie tymczasowo likwidują stan zapalny, a efektem ubocznym ich działania jest wysuszenie skóry, zniszczenie bariery lipidowej i pozbawienie jej ochronnego biofilmu bakterii fizjologicznych. Przyjmowane przewlekle chemiczne leki doustne, drażniąc błony śluzowe przewodu pokarmowego, nasilają również tzw. zespół przepuszczalnego jelita, powodują wyjałowienie błon śluzowych z flory fizjologicznej, a tym samym „zapraszają” grzyby, bakterie patologiczne i pasożyty.

Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry

Medycyna naturalna proponuje leczenie całościowe – przede wszystkim przyczynowe i przywracające prawidłową równowagę biologiczną i fizykochemiczną błon śluzowych. Efektem takich działań jest poprawa stanu skóry pacjenta. Początek terapii to eliminacja z diety czynników alergizujących, najczęściej białka mleka krowiego, jaja kurzego, pszenicy i innych alergenów znalezionych w procesie diagnostycznym (zwykle także cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym). 

Następnie przy użyciu preparatów odkwaszających regulujemy równowagę fizykochemiczną w przewodzie pokarmowym, uzupełniamy florę bakteryjną probiotykami i równolegle podajemy preparaty homeopatyczne, dobrane do konkretnych objawów skórnych danego pacjenta, oraz leki tzw. głębokiego działania, regulujące pracę całego organizmu.

Naturalne i domowe sposoby na AZS – homeopatia

Warto pamiętać, że nie wszystkie preparaty homeopatyczne będą skuteczne w leczeniu AZS. Wszystko zależy od tzw. fazy wyprysku. Do najczęściej wybieranych należą:

  • Apis mellifica, Urtica urens, Belladonna – przy rumieniu,
  • Rhus toxicodendron, Mezereum, Cantharis, Croton – w fazie pęcherzykowej,
  • Graphites, Mezereum, Petroleum, Antimonium crudum, Viola tricolor – w stadium sączenia,
  • Arsenicum album, Arsenicum iodatum, Natrium sulfuricum, Berberis vulgaris, Hydrocotyle – gdy skóra się łuszczy,
  • Nitricum acidum, Graphites, Antimonium crudum, Petroleum, Sepia – w fazie powstawania szczelin.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Leczenie homeopatyczne – co łagodzi swędzenie skóry?

Należy pamiętać, że oprócz stosowania powyższych preparatów, konieczne jest dobranie tzw. leków głębokiego działania. W walce z atopowym zapaleniem skóry przebiegającym z okresowymi zaostrzeniami i remisjami będą to preparaty: Sulfur, Lycopodium, Natrium muriaticum, Sulfur iodatum, Calcarea carbonica czy Arsenicum album. Natomiast w  przypadku długotrwałych, przewlekłych zmian skórnych wybieramy lek spośród takich jak: Sepia, Thuja, Silicea.

Często do leczenia dołączamy jeden z bioterapeutyków. Należy do nich Tuberculinum, Medorhinum, Psorinum. Bardzo ważne jest również stosowanie lekarstwa, które łagodzi swędzenie skóry. Najlepiej sprawdzi się Staphysagria, Radium bromatum, Cistus canadensis, Manganum aceticum lub Chamomilla.

Pielęgnacja skóry atopowej

Jeśli u naszego dziecka zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry, polecamy kąpiele w wodzie z sodą oczyszczoną lub w rozwodnionym krochmalu. Nie należy również zapominać o częstym natłuszczaniu chorej skóry – w aptekach znajdziemy wiele tzw. emolientów, czyli preparatów, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące AZS (przede wszystkim swędzenie i suchość skóry), a przy tym mają właściwości regeneracyjne. Każde dziecko reaguje na takie specyfiki inaczej, ale warto je wypróbować. Można sięgnąć po naturalne oleje, np. olej z czarnuszki, olej z wiesiołka, olej kokosowy, olej z ogórecznika, olej lniany, olej ryżowy, a także oliwę z oliwek.Jednym z naturalnych sposobów łagodzenia dokuczliwych dolegliwości atopowego zapalenia skóry jest również stosowanie maści homeopatycznych, takich jak Homeoplasmine czy Dermaveel. Pamiętajmy, że preparaty naturalne są bezpieczne i bardzo rzadko wiążą się z wystąpieniem działań niepożądanych, dlatego nie warto o nich zapominać. Często okazuje się bowiem, że stanowią świetną alternatywę dla leków konwencjonalnych o działaniu przeciwzapalnym lub przeciwświądowym.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.