Kategorie
Medycyna naturalna Problemy zdrowotne Zdrowie

Zapalenia zatok u dziecka – objawy, przyczyny i leczenie

Twoje dziecko od kilku tygodni pociąga nosem i często skarży się na ból głowy? To może być przewlekłe zapalenie zatok. O tym, skąd się bierze ta choroba i jak ją leczyć, rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.

Jak rozpoznać, że dziecko ma zapalenie zatok, a nie zwyczajny katar?

Przy ostrym zapaleniu zatok sprawa jest prosta, bo jego objawy to silny ból głowy w okolicy czoła, czasem także ból w okolicy policzków, a dodatkowym symptomem może być gorączka. Przewlekłe zapalenie zatok jest trudniejsze do rozpoznania. Dziecko po prostu ma katar, tyle że ten katar zamiast ustąpić po kilku dniach ciągnie się i ciągnie. To nie musi być zapalenie zatok, ale jeśli katar trwa dłużej niż 3–4 tygodnie i nie towarzyszy mu gorączka, to jest to wskazanie do badań. Badania takie potwierdzą albo wykluczą zapalenie zatok. Zazwyczaj lekarz zleca zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową zatok. W diagnostyce przydatny jest też wymaz z nosa – jeśli bowiem zapalenie ma podłoże bakteryjne, wynik tego badania pomoże dobrać odpowiedni lek.

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia zatok u dzieci?

Ostre zapalenie zatok to zazwyczaj konsekwencja oziębienia głowy i okolicy zatok, np. braku nakrycia głowy albo niedosuszenia włosów po wizycie na basenie.

Co z przewlekłym zapaleniem zatok?


Natomiast przewlekłe zapalenie zatok może mieć bardzo różne przyczyny. Mogą nimi być wady rozwojowe, np. niewykształcenie zatoki, krzywa przegroda nosowa, polipy, przerośnięte małżowiny nosowe, przewlekłe nosicielstwo bakterii, a także alergia albo nietolerancja pokarmowa. Zdarza się także, że choroba jest efektem stosowania popularnych leków na katar zawierających pseudoefedrynę. Dotyczy to dzieci po dwunastym roku życia – mniejsze nie mogą takich leków w ogóle brać. Ale i starsze nie powinny. Istotą działania preparatów z pseudoefedryną jest zaburzenie naturalnego procesu oczyszczania zatok i nosa z wydzieliny zapalnej. Tymczasem organizm chce się pozbyć bakterii albo wirusów i dlatego produkuje wydzielinę, którą potem wydmuchujemy przez nos. Jeśli zażyjemy środek, który hamuje jej produkcję, wszystko to, czego organizm usiłował się pozbyć, pozostanie wewnątrz zatok. I może się stać przyczyną przewlekłego zapalenia zatok.

Uwaga! Zapalenie zatok u dziecka może być spowodowana stosowaniem popularnych leków na katar zawierających pseudoefedrynę.

Jak pomóc przy zapaleniu zatok u dzieci? Jakie leki podawać, czy używać antybiotyk na zatoki?

Leczenie ma na celu przede wszystkim oczyszczenie zatok. W tym celu podaje się leki mukolityczne – rozrzedzające wydzielinę i zmniejszające jej lepkość. Chodzi o to, by wręcz pobudzić katar. Można przy tym zastosować leki chemiczne (Muscosolvan, Mucofluid), ziołowe (Sinupret, Simulan), a także homeopatyczne. Te ostatnie dobiera się, dopasowując je do rodzaju wydzieliny, np. do jej koloru, zapachu, gęstości. Gdy wydzielina jest wodnista, stosuje się Allium cepa i Euphrasia. Przy wydzielinie ropnej lepsze będą Kalium bichromicum, Mezereum czy Hepar sulfur.

Dodatkowo przy zapaleniu zatok u dzieci stosujemy też leki przeciwzapalne, one również mogą być chemiczne albo naturalne. Jeśli decydujemy się na leczenie homeopatyczne, to podajemy np. Pyrogenium, Hepar Sulfur, Mercurius solubilis. Kolejny rodzaj leków stosowany w leczeniu tej choroby to środki przeciwobrzękowe, np. sterydy podawane miejscowo do nosa. Wśród leków homeopatycznych – Apis mellifica, Poumon histamine. Przy ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok takie leczenie kończy chorobę. Jeśli jednak mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok, zlikwidowanie stanu zapalnego to dopiero pierwszy krok terapii.

Dlaczego? Czy skoro katar, gorączka, ból głowy i inne objawy już dziecka nie męczą, to nie znaczy to, że dziecko jest zdrowe?

Przewlekła choroba skądś się wzięła i musimy odszukać jej pierwotną przyczynę. Warto chociażby sprawdzić, czy dziecko nie ma alergii – zarówno wziewnej (np. na kurz domowy czy pyłki), jak i pokarmowej. Na przykład nie cierpi z powodu nietolerancji jakichś produktów spożywczych, np. mleka krowiego czy kakao.

Co wspólnego może mieć nietolerancja pokarmowa z zapaleniem zatok?

Nietolerancja i alergia to przewlekły stan zapalny błony śluzowej, którego efektem jest obrzęk – także błony śluzowej zatok. Utrudnia on odpływ wydzieliny i w związku z tym może sprzyjać przewlekłemu zapaleniu zatok. Jeśli okaże się, że właśnie to jest przyczyną zapalenia, trzeba oczywiście w miarę możliwości wyeliminować alergeny z otoczenia albo zmienić dietę. W przypadku gdy powodem utrudnień w odpływie wydzieliny są polipy albo skrzywienie przegrody nosowej – konieczne jest leczenie chirurgiczne. A kiedy wymaz z nosa wykaże, że to grzyby wywołują chorobę – trzeba zastosować leczenie przeciwgrzybicze oraz dietę ograniczającą węglowodany proste (cukry).

Dziękujemy za rozmowę!

Czym są zatoki?

Zatoki to wypełnione błoną śluzową przestrzenie w kościach twarzy. Ich główną funkcja jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń np. zawiesin, alergenów, kurzu, drobnoustrojów.

Zatoki najbardziej wrażliwe są na gwałtowną zmianę temperatury i wilgotności powietrza. Szczególnie zimą – kiedy wchodząc do ciepłego pomieszczenia z zewnątrz – dochodzi do przesuszenia błony śluzowej zatok. Występuje wtedy większa możliwość działania wirusów, bakterii i drobnoustrojów – często wywołujących zapalenie zatok u dzieci.

Więcej o zatokach

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *