Zatoki przynosowe (zatoki szczękowe, zatoki czołowe, zatoki sitowe i zatoki klinowe) to wypełnione powietrzem przestrzenie w przedniej części twarzoczaszki. Wysłane są błoną śluzową zawierającą gruczoły produkujące śluz, który następnie uchodzi do jamy nosowej. Czasami zdarza się jednak, że w obrębie zatok dochodzi do stanu zapalnego, a tym samym obrzęku błony śluzowej. Ujście zatok do jamy nosowej jest wówczas zablokowane, a wydzielina gromadzi się w zatokach. O tym, jak naturalnie leczyć zapalenie zatok u dzieci, rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.
Uwaga! Reklama do czytania
Książka o tolerancji. Włosy
Przełomowa książka dla dzieci o tym, jak różnorodny jest świat dookoła. Najważniejsza książka dla dzieci w Natuli!
Przyczyny zapalenia zatok
Ze względu na czas trwania infekcji możemy wyróżnić ostre i przewlekłe zapalenie zatok przynosowych u dzieci. W przypadku ostrego zapalenia zatok infekcja najczęściej ma podłoże wirusowe, wywołują ją głównie rynowirusy, wirusy RS, koronawirusy i adenowirusy.
Objawy zapalenia zatok
Jak rozpoznać zapalenie zatok? Do głównych objawów wirusowego ostrego zapalenia zatok u dzieci należy:
- ból gardła,
- kichanie,
- gorączka,
- złe samopoczucie,
- bóle mięśniowe,
- kaszel,
- uczucie zatkania nosa,
- wyciek z nosa.
Dolegliwości te są nasilone najbardziej w ciągu pierwszych dni infekcji i ustępują w ciągu tygodnia. Ostatnie z nich, czyli kaszel (zwłaszcza nocny) oraz zatkanie i wyciek z nosa (zapalenie błony śluzowej nosa) mogą utrzymywać się dłużej niż 14 dni.
Bakteryjne ostre zapalenie zatok – objawy
Jeśli jednak upośledzenie drożności nosa i kaszel (występujący w ciągu dnia, a nasilający się w nocy) utrzymują się powyżej 10 dni bez tendencji do poprawy lub jeśli nastąpiła tymczasowa poprawa, po czym dolegliwości powróciły, rozpoznaje się bakteryjne ostre zapalenie zatok. Taką samą diagnozę stawia się, gdy zapalenie zatok przynosowych ma ciężki przebieg. Z nosa wycieka wówczas ropna wydzielina, gorączka powyżej 39°C utrzymuje się przez kolejne trzy dni. Dodatkowo zaobserwować można obrzęk i ból w okolicach oczodołu. Bakteryjne zapalenie zatok przynosowych wywoływane jest bakterie: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis i Streptococcus pyogenes.
Ostre i przewlekłe zapalenie zatok przynosowych – jak je odróżnić?
Ostre zapalenie zatok przynosowych ma charakter samoograniczający się. Najczęściej wystarcza leczenie objawowe, choć w przypadku wyjątkowo nasilonych dolegliwości niezbędne może się okazać włączenie antybiotyku. Przewlekłe zapalenie zatok u dzieci rozpoznaje się z kolei, gdy objawy (przede wszystkim rozpierający ból, upośledzenie węchu oraz spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła) utrzymują się dłużej niż 12 tygodni. Dolegliwości zwykle nie są zbyt nasilone i ustępują samoistnie u dzieci powyżej ósmego roku życia, wraz z dojrzewaniem układu odpornościowego. Przewlekłe zapalenie zatok u dziecka łatwo jest pomylić z innymi często występującymi chorobami. Właśnie dlatego diagnozę stawia się w oparciu o dodatkowe konsultacje (głównie laryngologiczną i alergologiczną).
Uwaga! Reklama do czytania
Granice dzieci i dorosłych
Prosta w zastosowaniu koncepcja granic osobistych pomaga porozumiewać się i współpracować z dzieckiem, unikać nieporozumień i codziennych dramatów.
Jak złagodzić dolegliwości?
W początkowym okresie wirusowego ostrego zapalenia zatok u dziecka możemy sięgnąć po domowe sposoby. Należą do nich m.in. inhalacje na zatoki z dodatkiem soli fizjologicznej lub ciepłe okłady z soli jodowo-bromowej. Można sięgnąć również po preparaty bez recepty, stosowane jako uzupełnienie leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Chodzi przede wszystkim bezpieczny już od pierwszego dnia życia fizjologiczny roztwór wody morskiej w sprayu. Jeśli jednak takie leczenie zawiedzie, a objawy utrzymują się dłużej niż pięć dni (lub od samego początku infekcji są bardzo nasilone), warto skonsultować się z lekarzem. Prawdopodobnie przepisze dziecku leki przeciwzapalne (łagodzące ból i zmniejszające obrzęk błony śluzowej) oraz lek mukolityczny (rozrzedzający gęstą i lepką wydzielinę). Jeśli infekcji towarzyszy wysoka gorączka i znaczny obrzęk, może oznaczać to, że doszło do nadkażenia bakteryjnego. Wówczas konieczna może być antybiotykoterapia.
Leczenie homeopatyczne na chore zatoki
W przypadku ostrego zapalenia zatok warto sięgnąć po leki homeopatyczne, które są pomocne w łagodzeniu dokuczliwych objawów. Zaliczyć należy do nich:
- Allium cepa, Euphrasia – sprawdzą się w przypadku wodnistej wydzieliny.
- Kalium bichromicum, Mezereum, Hepar sulfur – pomogą, gdy występuje wydzielina ropna.
- Pyrogenium, Hepar Sulfur, Mercurius solubilis – działają przeciwzapalnie, zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa, łagodzą ból.
- Apis mellifica, Poumon histamine – zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa.
Przewlekłe zapalenie zatok u dzieci – leczenie
Połączenie naturalnych metod leczenia ostrego zapalenia zatok u dziecka i leczenia konwencjonalnego najczęściej bardzo szybko przynosi oczekiwane rezultaty, a infekcja mija w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Gdy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok u dziecka, zlikwidowanie stanu zapalnego to jednak najczęściej pierwszy krok do terapii. Bardzo ważne jest znalezienie pierwotnej przyczyny choroby – to właśnie od tego będzie zależała dalsza forma leczenia. Jeśli u dziecka stwierdzona zostanie alergia, lekarz może zalecić stosowanie glikokortykosteroidów donosowych. Jeśli z kolei zdiagnozowano u dziecka przerośnięty migdał, niezbędne może się okazać jego usunięcie. Objawów zapalenia zatok przynosowych (zwłaszcza u małych dzieci) nie można bagatelizować. Nieleczone mogą prowadzić do groźnych (choć rzadko występujących) powikłań, takich jak m.in. pogorszenie wzroku czy zapalenie opon mózgowych.
1 odpowiedź na “Zapalenie zatok u dziecka – objawy, przyczyny i leczenie”
Homeopatia nie jest lekarstwem, to tylko placebo. Szkoda, że o niej tak często w artykułach wspominacie. Tamat chorych zatok jest szczególnie poważny, a niedoleczone zatoki stanowią poważny problem zdrowotny w przyszłości.