Kategorie
Rodzina

Star Wars – pokoleniowy pomost. Dlaczego warto zabrać dzieci na koncert symfoniczny „Star Wars in Concert”

W październiku tego roku mali i duzi fani „Gwiezdnych wojen” będą mogli obejrzeć pierwszą część sagi z muzyką na żywo! Praska Orkiestra Symfoniczna w ramach ogólnoświatowej trasy Star Wars in Concert zagra w Polsce.

Star Wars in Concert to ogólnoświatowa trasa, podczas której Praska Orkiestra Symfoniczna wykonuje do Epizodu IV: Nowej Nadziei legendarną ścieżkę dźwiękową stworzoną przez Johna Williamsa.

Tej jesieni połączenie projekcji filmu i koncertu po raz pierwszy zobaczymy w największych miastach Polski:

  • Krakowie w Tauron Arenie (09.10.),
  • Wrocławiu w Hali Stulecia (10.10.),
  • Gdańsku w Ergo Arenie (12.10.),
  • Warszawie w Hali Torwar (13.10).

Oscarowe motywy z filmu Star Wars zabrzmią pod batutą Christophera Eliota.

Szykuje się duże, artystyczne wydarzenie, na które warto zabrać ze sobą dzieci. Oglądanie filmu z oprawą orkiestry może być naprawdę wyjątkowym przeżyciem, tym bardziej że to unikalna okazja, aby usłyszeć muzykę Johna Williamsa w pełnym brzmieniu. Star Wars in Concert zagrało już m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Trasa trwa od 2009 roku – wcześniej nosiła nazwę Star Wars: A Musical Journey.

Kultowy film i kultowa muzyka

Gwiezdne wojny dokonały w kinie prawdziwej rewolucji i dzisiaj ciężko wyobrazić sobie współczesną popkulturę bez bohaterów George’a Lucasa i kultowej już muzyki Johna Williamsa. Każdy z nas doskonale zna słynną melodię towarzyszącą pojawieniu się na ekranie Lorda Vadera (The Imperial March) czy tę otwierającą film (Main Theme).

Utwory skomponowane przez Johna Williamsa do dziewięciu części sagi uznawane są za przełomowe dzieło w historii muzyki filmowej, a Amerykański Instytut Filmowy określił je jako najlepszą muzykę wszechczasów. Jej autor w 1977 roku otrzymał Oscara, a przez kolejne lata był aż pięćdziesięciokrotnie nominowany do tej nagrody!

Kolejne pokolenia fanów 

Od premiery Epizodu IV: Nowej nadziei minęło już ponad 40 lat, a mimo to grono oddanych fanów Gwiezdnych wojen powiększa się o kolejne pokolenia. Dla dorosłych saga Star Wars to sentymentalna podróż do czasów młodości, odświeżana co jakiś czas coraz nowocześniejszymi produkcjami. Wielu rodziców pierwszy raz oglądało bowiem Gwiezdne wojny, kiedy sami byli jeszcze dziećmi.

Film ze względu na bogactwo efektów specjalnych – bardzo rozbudowanych jak na czasy, w których powstał – wywierał na widzach ogromne wrażenie. Wyraźny podział na jasną i ciemną stronę mocy umożliwiał łatwą identyfikację z bohaterami. Każdy chłopiec chciał być Lukiem Skywalkerem, a dziewczynki naturalnie marzyły o byciu księżniczką Leią. Dla dzisiejszych dzieci saga to nie tylko ciekawe filmy, ale także ogromny świat gadżetów, które pozwalają im wyrażać swoją sympatię wobec Gwiezdnych wojen.

Star Wars – pokoleniowy pomost

Faktem jest, że Star Wars to prawdziwy, kulturowy fenomen. Rzadko zdarza się bowiem produkcja, która wpasowuje się jednocześnie w gusta starszych i młodszych widzów. Dlatego warto wykorzystać ten potencjał – rodzinne oglądanie filmu może stać się bowiem pomostem między pokoleniami i sposobem na budowanie wspólnoty doświadczeń.

Dla wielu rodziców pokazanie dzieciom Gwiezdnych wojen to podróż do czasów dzieciństwa i odkrywanie przed nimi kawałka swojego świata. A to już świetny wstęp do rozmowy o tym, czym kiedyś pasjonowali się młodzi ludzie i jak wyglądała nasza rzeczywistość bez dostępu do internetu i smartfonów.

Walka dobra ze złem, czyli porozmawiajmy o wartościach

Wspólne oglądanie sagi to nie tylko rozrywka czy spędzanie czasu razem i dzielenie pasji, ale także głębsze rozmowy na temat bohaterów, ich postaw lub zachowań. Przyjaźń, rodzina, miłość, zmaganie się z przeciwnościami losu i walka w obronie wyznawanych wartości – to wszystko znajdziemy przecież w każdym filmie z serii Gwiezdnych wojen. Powrót do sagi w towarzystwie najmłodszych jest też idealną okazją do podkreślenia jej wymowy – warto być po dobrej stronie mocy.

Tu kupisz bilety na polską trasę koncertową  

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.