fbpx
Bestseller "Rozwój seksualny dzieci" - dziś 30% RATATU
| W czym nosić dziecko? Chusta elastyczna.

W czym nosić dziecko? Chusta elastyczna.

Noszenie dziecka jest kluczowe dla budowania poczucia bezpieczeństwa i pielęgnowania więzi między rodzicem a dzieckiem, szczególnie w pierwszych tygodniach i miesiącach życia.

Można spotkać się z opinią, że nie warto inwestować w chustę wiązaną elastyczną, bo np. krótko się jej używa, jest niestabilna, nie podtrzymuje odpowiednio dziecka, ma ograniczoną liczbę wiązań. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się możliwościom, jakie daje chusta elastyczna.

Komfort noszenia w chuście elastycznej zależy od jej jakości, czyli od:
  • rodzaju materiału, z jakiego została wykonana – powinna to być czysta, wysokiej jakości bawełna
  • splotu dzianiny – powinien być stabilny, tak by chusta nie rozciągała się nadmiernie i dobrze podtrzymywała dziecko
  • braku sztucznych dodatków – wszelkie „uszlachetnienia” w postaci sztucznych włókien niekorzystnie wpływają na stabilność dzianiny, powodując nadmierne rozciąganie; mogą one również być przyczyną nietolerancji materiału przez dziecko i uczulać (ew. powodować alergię)
  • grubości dzianiny – zbyt cienka chusta będzie przewiewniejsza, lecz szybko zacznie się nadmiernie rozciągać i przestanie dobrze podtrzymywać dziecko.
Chusta elastyczna doskonale nadaje się na początek przygody z chustonoszeniem. Dla wielu rodziców wiązanie chusty elastycznej i wkładanie do niej dziecka okazuje się prostsze niż motanie chusty tkanej i szybko oswajają się oni z kilkoma metrami materiału.
Chustę elastyczną wiąże się w jeden sposób – to proste wiązanie pozwala na noszenie dziecka już od pierwszych dni życia w kilku pozycjach.
Miękki materiał delikatnie otula malucha i nie wymaga dociągania ani poprawiania, więc początkujący w motaniu rodzice mogą nosić dziecko bez obaw o jego bezpieczeństwo.

Chusta wiązana elastyczna pozwala również na jednoczesne noszenie przyzwyczajonych do swojego towarzystwa w brzuchu mamy bliźniaków.

Nosząc w chuście elastycznej, należy zwrócić uwagę na:
  • rozłożenie materiału na dziecku – by było podtrzymane trzema warstwami dzianiny
  • rozłożenie materiału na ramionach i plecach noszącego – by ciężar dziecka rozkładał się na dużej powierzchni (szczególnie ważne przy noszeniu cięższych dzieci)
  • odpowiednio ciasne zawiązanie chusty – by po włożeniu dziecko znajdowało się na wysokości „całusa w czoło”, a po jakimś czasie by nie opadało zbyt nisko.
Każdy producent chusty elastycznej określa dopuszczalną wagę, do której można bezpiecznie nosić w niej dziecko. Te grubsze, bardziej wytrzymałe, pozwalają na noszenie nawet kilkunastokilogramowych niemowląt, dlatego sprawdzają się znacznie dłużej.

Pamiętajmy jednak, że nie ma chusty uniwersalnej dla każdego. Warto wypróbować i odkryć zalety różnych narzędzi do noszenia dzieci. W zależności od wieku i aktualnej potrzeby mamy do wyboru: miękką chustę elastyczną, szerszą i sztywniejszą chustę tkaną, łatwe w wiązaniu nosidło mei-tai, lekką chustę kółkową, małego i szybkiego w użyciu poucha oraz proste w obsłudze nosidło ergonomiczne.

Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.fundacjapolekont.pl/


Czytaj na dziecisawazne.pl

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

odżywianie naturalne
Wegańska Wielkanoc smakuje dokładnie tak, jak tradycyjna! 6 świątecznych przepisów

niemowlę
7 ważnych informacji o masażu wcześniaka

zdrowie
Hałas szkodzi zdrowiu! Jak zadbać o mózg dziecka w pełnym hałasu świecie

rodzina
Zacznijmy traktować ojców poważnie!

rodzina
8 kreatywnych pomysłów do dziecięcego pokoju

olini
Zakwas z buraków – naturalny sposób na niedobory żelaza

wychowanie
10 prostych zabaw rozwijających koncentrację uwagi

wychowanie
Swobodna zabawa (bez nadzoru dorosłych!) sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą!

wywiady
Każdy rodzic może być dobrym przywódcą! Rozmowa z Zofią Schacht-Petersen, cz.2

wychowanie
Jak przestać zachęcać dziecko do jedzenia, żeby mogło zacząć jeść