Noszenie dziecka jest kluczowe dla budowania poczucia bezpieczeństwa i pielęgnowania więzi między rodzicem a dzieckiem, szczególnie w pierwszych tygodniach i miesiącach życia.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Można spotkać się z opinią, że nie warto inwestować w chustę wiązaną elastyczną, bo np. krótko się jej używa, jest niestabilna, nie podtrzymuje odpowiednio dziecka, ma ograniczoną liczbę wiązań. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się możliwościom, jakie daje chusta elastyczna.Komfort noszenia w chuście elastycznej zależy od jej jakości, czyli od:
- rodzaju materiału, z jakiego została wykonana – powinna to być czysta, wysokiej jakości bawełna
- splotu dzianiny – powinien być stabilny, tak by chusta nie rozciągała się nadmiernie i dobrze podtrzymywała dziecko
- braku sztucznych dodatków – wszelkie „uszlachetnienia” w postaci sztucznych włókien niekorzystnie wpływają na stabilność dzianiny, powodując nadmierne rozciąganie; mogą one również być przyczyną nietolerancji materiału przez dziecko i uczulać (ew. powodować alergię)
- grubości dzianiny – zbyt cienka chusta będzie przewiewniejsza, lecz szybko zacznie się nadmiernie rozciągać i przestanie dobrze podtrzymywać dziecko.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Chusta elastyczna doskonale nadaje się na początek przygody z chustonoszeniem. Dla wielu rodziców wiązanie chusty elastycznej i wkładanie do niej dziecka okazuje się prostsze niż motanie chusty tkanej i szybko oswajają się oni z kilkoma metrami materiału.Chustę elastyczną wiąże się w jeden sposób – to proste wiązanie pozwala na noszenie dziecka już od pierwszych dni życia w kilku pozycjach.Miękki materiał delikatnie otula malucha i nie wymaga dociągania ani poprawiania, więc początkujący w motaniu rodzice mogą nosić dziecko bez obaw o jego bezpieczeństwo.
Chusta wiązana elastyczna pozwala również na jednoczesne noszenie przyzwyczajonych do swojego towarzystwa w brzuchu mamy bliźniaków.Nosząc w chuście elastycznej, należy zwrócić uwagę na:
- rozłożenie materiału na dziecku – by było podtrzymane trzema warstwami dzianiny
- rozłożenie materiału na ramionach i plecach noszącego – by ciężar dziecka rozkładał się na dużej powierzchni (szczególnie ważne przy noszeniu cięższych dzieci)
- odpowiednio ciasne zawiązanie chusty – by po włożeniu dziecko znajdowało się na wysokości „całusa w czoło”, a po jakimś czasie by nie opadało zbyt nisko.
Każdy producent chusty elastycznej określa dopuszczalną wagę, do której można bezpiecznie nosić w niej dziecko. Te grubsze, bardziej wytrzymałe, pozwalają na noszenie nawet kilkunastokilogramowych niemowląt, dlatego sprawdzają się znacznie dłużej.Pamiętajmy jednak, że nie ma chusty uniwersalnej dla każdego. Warto wypróbować i odkryć zalety różnych narzędzi do noszenia dzieci. W zależności od wieku i aktualnej potrzeby mamy do wyboru: miękką chustę elastyczną, szerszą i sztywniejszą chustę tkaną, łatwe w wiązaniu nosidło mei-tai, lekką chustę kółkową, małego i szybkiego w użyciu poucha oraz proste w obsłudze nosidło ergonomiczne.