fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| W czym nosić dziecko? Chusta elastyczna.

W czym nosić dziecko? Chusta elastyczna.

Noszenie dziecka jest kluczowe dla budowania poczucia bezpieczeństwa i pielęgnowania więzi między rodzicem a dzieckiem, szczególnie w pierwszych tygodniach i miesiącach życia.

Można spotkać się z opinią, że nie warto inwestować w chustę wiązaną elastyczną, bo np. krótko się jej używa, jest niestabilna, nie podtrzymuje odpowiednio dziecka, ma ograniczoną liczbę wiązań. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się możliwościom, jakie daje chusta elastyczna.

Komfort noszenia w chuście elastycznej zależy od jej jakości, czyli od:
  • rodzaju materiału, z jakiego została wykonana – powinna to być czysta, wysokiej jakości bawełna
  • splotu dzianiny – powinien być stabilny, tak by chusta nie rozciągała się nadmiernie i dobrze podtrzymywała dziecko
  • braku sztucznych dodatków – wszelkie „uszlachetnienia” w postaci sztucznych włókien niekorzystnie wpływają na stabilność dzianiny, powodując nadmierne rozciąganie; mogą one również być przyczyną nietolerancji materiału przez dziecko i uczulać (ew. powodować alergię)
  • grubości dzianiny – zbyt cienka chusta będzie przewiewniejsza, lecz szybko zacznie się nadmiernie rozciągać i przestanie dobrze podtrzymywać dziecko.
Chusta elastyczna doskonale nadaje się na początek przygody z chustonoszeniem. Dla wielu rodziców wiązanie chusty elastycznej i wkładanie do niej dziecka okazuje się prostsze niż motanie chusty tkanej i szybko oswajają się oni z kilkoma metrami materiału.
Chustę elastyczną wiąże się w jeden sposób – to proste wiązanie pozwala na noszenie dziecka już od pierwszych dni życia w kilku pozycjach.
Miękki materiał delikatnie otula malucha i nie wymaga dociągania ani poprawiania, więc początkujący w motaniu rodzice mogą nosić dziecko bez obaw o jego bezpieczeństwo.

Chusta wiązana elastyczna pozwala również na jednoczesne noszenie przyzwyczajonych do swojego towarzystwa w brzuchu mamy bliźniaków.

Nosząc w chuście elastycznej, należy zwrócić uwagę na:
  • rozłożenie materiału na dziecku – by było podtrzymane trzema warstwami dzianiny
  • rozłożenie materiału na ramionach i plecach noszącego – by ciężar dziecka rozkładał się na dużej powierzchni (szczególnie ważne przy noszeniu cięższych dzieci)
  • odpowiednio ciasne zawiązanie chusty – by po włożeniu dziecko znajdowało się na wysokości „całusa w czoło”, a po jakimś czasie by nie opadało zbyt nisko.
Każdy producent chusty elastycznej określa dopuszczalną wagę, do której można bezpiecznie nosić w niej dziecko. Te grubsze, bardziej wytrzymałe, pozwalają na noszenie nawet kilkunastokilogramowych niemowląt, dlatego sprawdzają się znacznie dłużej.

Pamiętajmy jednak, że nie ma chusty uniwersalnej dla każdego. Warto wypróbować i odkryć zalety różnych narzędzi do noszenia dzieci. W zależności od wieku i aktualnej potrzeby mamy do wyboru: miękką chustę elastyczną, szerszą i sztywniejszą chustę tkaną, łatwe w wiązaniu nosidło mei-tai, lekką chustę kółkową, małego i szybkiego w użyciu poucha oraz proste w obsłudze nosidło ergonomiczne.

Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.fundacjapolekont.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Jak nauczyć dziecko bezinteresownej pomocy innym?

odżywianie naturalne
6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru

naturopatia
Mamy już dość komarów! 2 sprawdzone przepisy na płyny odstraszające

wychowanie
Korzystanie z urządzeń elektronicznych i ich wpływ na rozwój dziecka – Jesper Juul

naturopatia
Na czym polega holistyczne leczenie dzieci?

wywiady
“Kiedy o uczniu zaczniemy myśleć, jak o człowieku…”. Rozmowa z Anną Szulc

wychowanie
Chłopaki też płaczą. I to jest ok!

wychowanie
Samokontrola, elastyczność i pamięć – jak wspierać rozwój poznawczy dziecka?

wychowanie
Bezwarunkowa akceptacja to nie rozpieszczanie

wywiady
“Kocham Cię takim, jakim jesteś” może zmienić świat. Rozmowa z André Stern