Kategorie
Naturopatia Problemy zdrowotne

Urazy u dzieci – naturalne sposoby na skaleczenia, stłuczenia, złamania i oparzenia

Dzieci to prawdziwe wulkany energii. Biegają, skaczą, wspinają się. I zwykle wychodzą bez szwanku nawet z ryzykownych zabaw. Zwykle, ale nie zawsze. Zdarzają się upadki, a w konsekwencji stłuczenia, skaleczenia czy nawet zwichnięcia. Co robić w takich sytuacjach?

Urazy u dzieci nie należą do rzadkości. Co jednak zrobić, gdy dziecko się skaleczy, oparzy lub skręci nogę? Odpowiadamy.

Otarcia i skaleczenia, czyli najczęstsze urazy u dzieci

Większość rodziców wie, że przy niewielkim otarciu czy skaleczeniu miejsce urazu należy szybko przemyć wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym (nie wodą utlenioną!). To szczególnie ważne, jeśli rana się zabrudziła (np. ziemią) – przemycie zapobiega bowiem zakażeniu. Przy powierzchownych ranach zwykle nie ma nawet potrzeby zabezpieczania miejsca urazu plastrem. Lepiej jest pozostawić je wtedy bez plastra – dzięki temu zranienie szybciej się zagoi. Można za to przyłożyć do rany kompres nasączony naparem z nagietka  – rośliny o właściwościach przeciwzapalnych i bakteriobójczych.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria: Niegrzeczne książeczki

Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Naturalne sposoby łagodzące objawy uszkodzenia skóry

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy rana jest nie tylko zabrudzona, ale także tak głęboka, że nie udaje się jej oczyścić. W takim wypadku koniecznie trzeba się wybrać do szpitala. Najprawdopodobniej potrzebne będzie nie tylko płukanie rany i jałowy opatrunek, ale także zastrzyk przeciwtężcowy. Lekarz oceni również, czy rana wymaga szycia i dalszego leczenia.

Aby skaleczenie albo otarcie szybko się zagoiło, podajemy dodatkowo dziecku homeopatyczny preparat z arniki (zmniejszający krwawienie i działający przeciwbólowo), a następnie Calendulę, uzyskiwany z nagietka środek przyspieszający gojenie.

Urazy u dzieci – stłuczenia w domu, szkole i na placu zabaw

Do takiego urazu dochodzi zwykle wtedy, gdy dziecko się przewróci albo uderzy. Stłuczenie bywa też czasami konsekwencją uprawiania sportów. Z rozpoznaniem tego urazu zwykle nie mamy problemu. Jego miejsce jest bolesne i zaczerwienione, bo doszło do wylewu krwi pod skórę, a po pewnym czasie w miejscu uderzenia powstaje siniak. Żeby ograniczyć zasięg podskórnego wylewu, należy ochłodzić stłuczone miejsce. Jak najszybciej przyłóżmy zimny okład, który obkurczy naczynia, zmniejszy wysięk, a przez to również i ból. Taki kompres należy stosować kilkukrotnie w ciągu dnia, nakładając go na 15-20 minut.

Co zrobić, gdy po stłuczeniu dziecko skarży się na ból?

W tym czasie dodatkowo możemy smarować miejsce stłuczenia żelem z arniką, a także podawać lek homeopatyczny uzyskiwany z tej rośliny. Arnika zmniejszy ból po uderzeniu, a także przyspieszy wchłanianie się siniaków.

Przy silnym stłuczeniu okolicy stawu, jeśli towarzyszy mu mocny ból przy każdym ruchu, a staw wydaje się obrzęknięty, można zastosować preparat o nazwie Bryonia. Większość stłuczeń goi się w ciągu kilku czy kilkunastu dni. Jeśli jednak tak się nie dzieje albo jeśli urazowi towarzyszy duży ból, należy się wybrać do lekarza.

Urazy głowy – uderzenia w głowę

Urazy głowy mogą być bardzo poważne, jednak nie zawsze tak jest. Jak to ocenić? Jeśli tuż po urazie głowy dziecko straciło przytomność lub jest rozkojarzone (np. nie wie, gdzie się znajduje), trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie, bo takie symptomy najczęściej występują w przypadku wstrząśnienia mózgu, które wymaga już obserwacji szpitalnej. Sygnałem wskazującym na konieczność jak najszybszego kontaktu z lekarzem są też inne objawy. Niektóre z nich mogą się pojawić nie bezpośrednio po urazie głowy, ale po kilku godzinach.Są to np.: wymioty, drgawki, senność i apatia, problemy z oddychaniem, zasinienia wokół ust i wokół uszu, wyciek z ucha.

Jeśli uraz głowy nie jest zbyt silny, ale w miejscu uderzenia pojawia się guz, pomoże podanie Arniki. Natomiast preparat o nazwie Natrium sulfuricum może złagodzić pourazowe bóle głowy.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak się dogadać i porozumieć

Konflikty w rodzinie

Koniec z awanturami, czas na rozwiązania

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Urazy u małych dzieci – skręcenia i złamania

Do skręceń i złamań najczęściej dochodzi podczas uprawiania sportów (gry w piłkę, jazdy na nartach) albo w trakcie zabawy (np. przy upadku z huśtawki). Urazy takie najczęściej dotyczą łokcia, nadgarstka i podudzia. Ponieważ często nie mamy pewności, czy doszło jedynie do skręcenia stawu, czy też do poważniejszego urazu u dziecka, należy pojechać z dzieckiem na oddział ratunkowy najbliższego szpitala. Zwykle konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, czasem także USG stawu.

Zanim znajdziemy się w szpitalu, przyłóżmy do bolesnego miejsca chłodny kompres, który ograniczy wylew i zmniejszy towarzyszący urazowi stan zapalny. Podajmy też lek, który zawczasu wspomoże późniejszą terapię. Do naturalnych środków polecanych w przypadku stłuczeń i złamań możemy zaliczyć dwa leki homeopatyczne – Arnika montana i Ruta graveolens. Jeśli jednak okaże się, że uraz jest skomplikowany (np. gdy wymaga leczenia operacyjnego), stosujmy Symphytum, które zapobiegnie powikłaniom. Dzięki niemu kości zrastają się szybciej.

Oparzenia – kiedy należy jechać do szpitala?

Jeśli oparzenie nie jest rozległe ani bardzo silne, możemy leczyć je samodzielnie domowymi środkami. Jak rozpoznać, z jakim jego typem mamy do czynienia? U dziecka za oparzenie rozlegle uznaje się takie, które obejmuje 5% powierzchni ciała. Można to obliczyć, stosując tzw. regułę dłoni – uznaje się, że powierzchnia dłoni człowieka jest równa 1% powierzchni skóry całego ciała.

Oparzenia pierwszego stopnia powodują jedynie zaczerwienienie i pieczenie. Przy oparzeniach drugiego stopnia oprócz bólu zazwyczaj pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Poważniejsze oparzenie, które wymaga już pomocy lekarskiej, można rozpoznać m.in. po dużej bolesności i jednoczesnym braku wrażliwości zewnętrznej warstwy skóry na dotyk. Oznacza to, że w miejscu urazu doszło do zniszczenia zakończeń nerwowych. Urazy takie zwykle są wynikiem kontaktu z gorącym olejem albo żywym ogniem.

Urazy u dzieci. Domowe sposoby leczenia oparzeń

Po każdym oparzeniu bardzo ważne jest jak najszybsze schłodzenie bolącego miejsca. Należy polewać je zimną wodą przez 10-15 minut. Gdy dziecko miało na sobie ubranie, rozbieramy je dopiero po schłodzeniu skóry. Po około godzinie bolące miejsce można posmarować sokiem z aloesu, maścią nagietkową albo położyć na nie kompres z plasterków świeżego ogórka. Pomocniczo stosujemy także homeopatyczny preparat Apis mellifica, a w przypadku pojawienia się pęcherzy – środek o nazwie Cantharis.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.