Szczypior - zdrowie na kuchennym parapecie
| Szczypior – zdrowie na kuchennym parapecie

Szczypior – zdrowie na kuchennym parapecie

Tęsknimy już za wiosną, wypatrujemy jej z niecierpliwością, taka jest końcówka zimy. Tęsknimy za słońcem, za cieplejszym powietrzem, a wreszcie za zielenią, która oznacza dla nas radość, świeżość – nowe życie. W tym przełomowym okresie chcemy, aby na naszych talerzach znalazły się zielone akcenty czegoś świeżego, co właśnie wyrosło, które są namiastką zbliżającej się wiosny. To po pierwsze kiełki – o ich cennych właściwościach napisałam oddzielny artykuł „7 powodów, dla których warto jeść kiełki”. Innym zielonym warzywem w okresie przedwiośnia jest jakże prosty do wyhodowania własny szczypior. 

szczypior

Dlaczego warto jadać szczypior?

Szczypior jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawiera zwłaszcza dużo witaminy C, ale także witaminy B1 i B2, karoten, kwas foliowy oraz liczne sole mineralne: potas, sód, magnez, wapń, fosfor i chlor. Ze względu na swój delikatnie ostry smak szczypior bardzo korzystnie działa na układ trawienny. Po pierwsze, pobudza apetyt, zatem polecam wprowadzić to wspaniałe zielone warzywo, jeśli ty lub twoje dziecko macie słaby apetyt. Po drugie, przyspiesza trawienie i działa lekko przeczyszczająco, zatem polecam dla osób z nadwagą. Przyjemne (spożywanie) z pożytecznym (układ trawienny).

Z czym i jak najlepiej smakuje szczypior?

Szczypior najlepiej spożywać na surowo, wtedy zachowuje wszystkie swoje wartości. Poddawany obróbce termicznej traci w dużej mierze swoje cenne właściwości odżywcze. Z tego względu polecam dodawanie szczypiorku do gotowych już potraw jako ozdobną posypkę. Świetnie pasuje do zup, kasz, duszonych warzyw, sałatek, surówek czy na kanapkę. Drobno posiekany wzbogaci smak jajecznicy.
Szczypior odświeża serwowaną potrawę nie tylko od strony wizualnej, ale przede wszystkim smakowej, a do tego ułatwia jej trawienie, stąd świetnie sprawdza się także jako dodatek do mięsa i do ryby.

Jak wyhodować swój szczypior?

Aby móc cieszyć się swoim własnym domowym szczypiorkiem, nie potrzeba wiele. Cebula aż sama się prosi, aby tę, która już wyrasta, posadzić, a zaowocuje ona dorodnym, świeżutkim szczypiorkiem.

Potrzebne będą:

  • skrzynka lub doniczka – zależnie od ilości cebulek;
  • ziemia ogrodowa;
  • parapet kuchenny lub każdy inny w domu;
  • cebule, najlepiej takie, które mają już zaczątki wyrastającego szczypiorku.

Ziemię podlej wodą, aby była wilgotna. Cebule wkręć lub wciśnij korzonkiem w ziemię na około 1 cm jedną obok drugiej. Skrzynkę postaw na parapecie, a młody szczypiorek pojawi się w ciągu tygodnia.

Ciesz się zapachem i smakiem tego aromatycznego zielonego warzywa przez cały czas, aż do późnej wiosny.

Foto


Anna Krasucka

Doradca żywieniowy, dietetyk TCM. Zwolenniczka holistycznego podejścia do człowieka i jego edukacji w zakresie rozumienia własnego organizmu. Jest propagatorką profilaktycznego podejścia do zdrowia i naturalnej diety. Interesują ją zagadnienia długowieczności, metody zachowania zdrowia i urody zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej metodami naturalnymi. Stworzyła Akademię Odżywiania dla Zdrowia ‘Pięć Smaków’ (www.piecsmakow.com.pl), w ramach której od lat prowadzi praktyczne warsztaty zdrowego i smacznego gotowania, wyjazdy pro zdrowotne, w tym rodzinne oraz wykłady na temat zdrowego żywienia. W swojej kuchni czerpie inspiracje z natury, z polskiej tradycji kulinarnej, z zasad dietetyki tradycyjnej medycyny chińskiej (kuchnia pięciu przemian) oraz swoich licznych podróży (m.in. do Laosu, Kambodży, Indonezji, Tajlandii, Syrii, Jordanii, Izraela, Tanzanii). Prowadzi wykłady dla firm, w szkołach i przedszkolach na temat zdrowego odżywiania. W Warszawie prowadzi konsultacje indywidualne. Jest absolwentką "Dietetyki Leczniczej" u Iny Diolosa, sygnowanej przez niemiecko - francuski Avicenna Instytut. Swoją edukację dietetyczną ciągle kontynuuje (wiedza jest potężna i ogromnie interesująca) m.in. w zakresie medycyny żywienia (badania naukowe wskazujące na skuteczność leczenia dietą). Ukończyła studia magisterskie „Komunikacja interpersonalna” w Niemczech oraz we Francji. Jest tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego. Jako ekspert w zakresie odżywiania dla zdrowia jest autorką popularnych artykułów w czasopismach o tematyce zdrowotnej, bywa także gościem w radiu i TV. Współtwórczyni projektu Kobieta Piękna z Natury – www.pieknaznatury.pl
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.piecsmakow.com.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Dziecko idzie do przedszkola. Adaptacja dziecka

wychowanie
Dziecko idzie do przedszkola. Adaptacja rodziców

wywiady
“W kontakcie z dziećmi wybieram uwagę i ciekawość”. Rozmowa z Anną Kasprzycką

edukacja alternatywna
6 mitów na temat nauki języków obcych

POLECAMY
Podziemne jeziora i solne komnaty – ekscytująca podróż po Kopalni Soli w Wieliczce

ciąża i poród
Narodziny oczami dziecka

wychowanie
Jak nauczyć dzieci przeżywać złość?

ciąża i poród
Dlaczego dotykamy brzucha ciężarnej bez pytania jej o zgodę?

POLECAMY
Dzieci lubią kiedy jest mięciutko i przytulnie. 5 inspiracji do dziecięcego pokoju od Yellow Tipi

karmienie piersią
Nie jesteś lepszą matką. Nie jesteś gorszą matką!