fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Taniec z dzieckiem w chuście

Taniec z dzieckiem w chuście

Gdy dziecko przebywa jeszcze w swojej przytulnej kryjówce w brzuchu mamy, towarzyszy mu spokojny rytm bicia jej serca oraz delikatne, naturalne kołysanie. Kobiety w ciąży często obserwują, że w trakcie spacerów ich dzieci są spokojne i wyciszone, a gdy próbują pomóc dziecku zasnąć – kołyszą je, często rytmicznie się poruszając. Czy nie jest to „rodzicielski taniec”?

Dzieci rodzą się z naturalnym poczuciem rytmu. Reagują na dźwięki: na jedne pozytywnie, na inne negatywnie. W kulturach tradycyjnych taniec i rytm towarzyszą rodzinom przez całe życie. Od najmłodszych lat dziecko przebywa wśród dźwięków, ucząc się wyrażania tańcem siebie i swoich emocji.

W latach 70. ubiegłego wieku naukowcy rozpoczęli badania nad relacją matki i dziecka. Udowadniali, jak ważny jest kontakt niewerbalny, kontakt wzrokowy, fizyczny. Pojawiły się głosy, że wspólne rytmiczne poruszanie się matki i dziecka sprzyja rozwojowi mózgu malucha, korzystnie wpływa na rozwój społeczny oraz poczucie bezpieczeństwa.

Taniec z dzieckiem jest naturalny

  • wspólny taniec, ruch i muzyka wpływają na budowanie więzi. Tak jak noszenie w chuście: pomaga nauczyć się dziecięcych znaków, ułatwia ich rozszyfrowanie i reagowanie na potrzeby dziecka. Taniec jest naturalnym sposobem komunikacji rodzica i dziecka
  • rytmiczne kołysanie pomaga dziecku zasnąć, zrelaksować się i wyciszyć. Może działać kojąco przy ząbkowaniu i innych dolegliwościach, przypominając niemowlęciu spokojny czas ciąży
  • gdy dziecko rośnie, może oczekiwać mocniejszych rytmów i energicznych kroków. Wspólny taniec będzie dla niego zabawą. Taniec może być wprowadzeniem dziecka do innych form aktywności fizycznej
  • taniec mamy i dziecka to świetny sposób na powrót do formy po ciąży i porodzie. Wspólne poruszanie się w rytm muzyki wzmacnia mięśnie i pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów
  • taniec wspiera wydzielanie endorfin, tak zwanych hormonów szczęścia, które wywołują dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie.

Póki dzieci są małe, warto je nosić i tańczyć z nimi jak najczęściej. Mogą to być specjalne zajęcia dla młodych mam pod okiem instruktora. Popularne stają się spotkania tańczących mam, które noszą swoje dzieci w chustach. Chusta pozwala na bezpieczne i wygodne noszenie dziecka, a jednocześnie uwalnia ręce, dzięki czemu mama może swobodnie oddać się ekspresji i wyrażaniu siebie poprzez taniec.

Ale tańczyć można też w domu, we własnym pokoju. Taniec może stać się stałym elementem waszej wspólnej zabawy, rytuałem przebywania tylko we dwoje. Wybierz waszą ulubioną płytę, wyłącz telefon i zaproś do tańca swojego najdelikatniejszego partnera!


Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.fundacjapolekont.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Jak nauczyć dziecko bezinteresownej pomocy innym?

odżywianie naturalne
6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru

naturopatia
Mamy już dość komarów! 2 sprawdzone przepisy na płyny odstraszające

wychowanie
Korzystanie z urządzeń elektronicznych i ich wpływ na rozwój dziecka – Jesper Juul

naturopatia
Na czym polega holistyczne leczenie dzieci?

wywiady
“Kiedy o uczniu zaczniemy myśleć, jak o człowieku…”. Rozmowa z Anną Szulc

wychowanie
Chłopaki też płaczą. I to jest ok!

wychowanie
Samokontrola, elastyczność i pamięć – jak wspierać rozwój poznawczy dziecka?

wychowanie
Bezwarunkowa akceptacja to nie rozpieszczanie

wywiady
“Kocham Cię takim, jakim jesteś” może zmienić świat. Rozmowa z André Stern