Gdy dziecko przebywa jeszcze w swojej przytulnej kryjówce w brzuchu mamy, towarzyszy mu spokojny rytm bicia jej serca oraz delikatne, naturalne kołysanie. Kobiety w ciąży często obserwują, że w trakcie spacerów ich dzieci są spokojne i wyciszone, a gdy próbują pomóc dziecku zasnąć – kołyszą je, często rytmicznie się poruszając. Czy nie jest to „rodzicielski taniec”?
Dzieci rodzą się z naturalnym poczuciem rytmu. Reagują na dźwięki: na jedne pozytywnie, na inne negatywnie. W kulturach tradycyjnych taniec i rytm towarzyszą rodzinom przez całe życie. Od najmłodszych lat dziecko przebywa wśród dźwięków, ucząc się wyrażania tańcem siebie i swoich emocji.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
W latach 70. ubiegłego wieku naukowcy rozpoczęli badania nad relacją matki i dziecka. Udowadniali, jak ważny jest kontakt niewerbalny, kontakt wzrokowy, fizyczny. Pojawiły się głosy, że wspólne rytmiczne poruszanie się matki i dziecka sprzyja rozwojowi mózgu malucha, korzystnie wpływa na rozwój społeczny oraz poczucie bezpieczeństwa.
Taniec z dzieckiem jest naturalny
- wspólny taniec, ruch i muzyka wpływają na budowanie więzi. Tak jak noszenie w chuście: pomaga nauczyć się dziecięcych znaków, ułatwia ich rozszyfrowanie i reagowanie na potrzeby dziecka. Taniec jest naturalnym sposobem komunikacji rodzica i dziecka
- rytmiczne kołysanie pomaga dziecku zasnąć, zrelaksować się i wyciszyć. Może działać kojąco przy ząbkowaniu i innych dolegliwościach, przypominając niemowlęciu spokojny czas ciąży
- gdy dziecko rośnie, może oczekiwać mocniejszych rytmów i energicznych kroków. Wspólny taniec będzie dla niego zabawą. Taniec może być wprowadzeniem dziecka do innych form aktywności fizycznej
- taniec mamy i dziecka to świetny sposób na powrót do formy po ciąży i porodzie. Wspólne poruszanie się w rytm muzyki wzmacnia mięśnie i pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów
- taniec wspiera wydzielanie endorfin, tak zwanych hormonów szczęścia, które wywołują dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie.
Póki dzieci są małe, warto je nosić i tańczyć z nimi jak najczęściej. Mogą to być specjalne zajęcia dla młodych mam pod okiem instruktora. Popularne stają się spotkania tańczących mam, które noszą swoje dzieci w chustach. Chusta pozwala na bezpieczne i wygodne noszenie dziecka, a jednocześnie uwalnia ręce, dzięki czemu mama może swobodnie oddać się ekspresji i wyrażaniu siebie poprzez taniec.
Ale tańczyć można też w domu, we własnym pokoju. Taniec może stać się stałym elementem waszej wspólnej zabawy, rytuałem przebywania tylko we dwoje. Wybierz waszą ulubioną płytę, wyłącz telefon i zaproś do tańca swojego najdelikatniejszego partnera!
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.