Kategorie
Recenzje

To relacje z dorosłymi wpływają na rozwój mózgu dziecka!

Jeszcze nie tak dawno sądzono, że na rozwój dziecka i jego życiowe możliwości wpływają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Badacze mózgu w ciągu ostatnich dziesięcioleci dowiedli jednak, że na rozkwit możliwości intelektualnych, emocjonalnych i społecznych dzieci decydująco oddziałują nie geny, a dorośli, którzy na co dzień im towarzyszą.

Okazuje się, że to dorośli w codziennym kontakcie z dziećmi mają istotny wpływ:

  • sposób myślenia dzieci o sobie i świecie,
  • ich poczucie własnej wartości,
  • zaufanie do siebie i własnych możliwości,
  • zdolność rozpoznawania i regulacji emocji,
  • umiejętność budowania wartościowych relacji,
  • zdolności uczenia się,
  • umiejętność kształtowania kompetencji, dzięki którym w przyszłości będą mogły rozwiązywać złożone problemy i podejmować decyzje.

Wszystkich tych wartości i umiejętności dzieci uczą się naturalnie w codziennych interakcjach z rodzicami. Nabywają wiedzę o sobie i otaczającym je świecie przez dotyk, obserwację, słuchanie, eksperymentowanie i naśladowanie. Dlatego tak ważne jest, aby w taki sposób odpowiadać na potrzeby dzieci, komunikować się z nimi i tak organizować im przestrzeń codziennych doświadczeń, by mogły one w pełni realizować potencjał, z jakim przychodzą na świat.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Relacja z dorosłymi a rozwój

Dzieci poznają siebie i świat m.in. za pomocą neuronów lustrzanych i neurobiologicznego rezonansu. Gdy przyglądają się czynności wykonywanej przez drugiego człowieka oraz widzą, jak reaguje on w określonych sytuacjach, w nich samych aktywuje się unikalny program neurobiologiczny. Ten sam, który prowadzi do wykonania podobnych działań lub do podobnego zachowania co u osoby, którą obserwują.

Przez pierwsze lata życia dzieci uczą się więc przede wszystkim w relacji z najbliższymi sobie dorosłymi. Warto wykorzystać ten czas, uważnie towarzysząc dzieciom, świadomie wspierać rozwój ich zdolności poznawczych, społecznych i emocjonalnych. Kluczem do harmonijnego i wszechstronnego rozwoju dziecka jest zrozumienie istoty relacji z nim, naturalnego rozwoju oraz znaczenia wszelkich codziennych interakcji. Okazuje się bowiem, że każdy dotyk, każda rozmowa z nim i każda zabawa determinuje rozwój jego mózgu, a w rezultacie przyczynia się do całościowego rozwoju dziecka.

Uwaga! Reklama do czytania

Radykalna szczerość

Radykalna szczerość

Radykalna szczerość to książka, która zyskała miano kontrowersyjnej, wręcz obrazoburczej w Stanach Zjednoczonych. Jej autor, dr Brad Blanton, znany z niewyparzonego języka cham, bez ogródek pali ogniem wszelkie przejawy kłamstwa i nieszczerości, którymi się karmimy. Niech was jednak nie zmyli forma – to książka głęboko terapeutyczna i humanistyczna. Daje nadzieję, że jest możliwe prawdziwe i trwałe porozumienie między ludźmi.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Mózg dziecka a mózg dorosłego

Dziecko rodzi się z prawie taką samą liczbą neuronów, jak dorosły (ok. sto miliardów). Główna różnica między mózgiem dziecka i dorosłego jest taka, że w mózgu dorosłego istnieją już biliony połączeń między tymi neuronami. W mózgu dziecka te swoiste połączenia zaczynają dopiero powstawać, a każde z nich przekłada się na jakiś element procesu uczenia się. Kiedy dziecko trzyma w dłoni grzechotkę, bawi się nią, uderza o podłogę lub jedynie się jej przygląda, to sposób, w jaki to robi, znajduje odzwierciedlenie w jego mózgu, w postaci osobnych połączeń między neuronami. Kiedy rozmawiamy z dzieckiem, kołyszemy je, przytulamy lub kiedy ono po prostu nas obserwuje, w jego mózgu tworzą się połączenia, które później w konkretnych obszarach pomagają młodym ludziom przyjmować określone postawy i w specyficzny dla nich sposób radzić sobie w dorosłym życiu. Wszystko, czego dziecko doświadcza w kontakcie i w relacji z nami, zapisuje się w jego mózgu. I mimo że neurobiologia nie ma monopolu na rodzicielstwo i nie rości sobie prawa do decydowania o jego kształcie, bardzo konkretnie podpowiada nam, rodzicom, co możemy zrobić, aby pomóc dzieciom naprawdę zdrowo i szczęśliwie się rozwijać.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Neurobiologia dla każdego

Wiedza z zakresu działania mózgu dziecka przestała być dostępna jedynie dla specjalistów i neurobiologów. Jest ona dzisiaj dostępna dla każdego dorosłego. Wspaniałym narzędziem jest najnowsza książka doktora psychologii i neuropsychologa, Alvaro Bilbao,  Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców. Badacz w sposób niezwykle przystępny opowiada o tym, jak funkcjonuje mózg człowieka i w jaki sposób rozwija się on w pierwszych latach życia.

Dostarcza nam przy tym wielu narzędzi i wskazówek, dzięki którym możemy:

  • wspierać najmłodszych w nauce,
  • efektywnie wspomagać ich zrównoważony rozwój umysłowy,
  • wzmacniać ich zdrowe poczucie własnej wartości,
  • wspierać je w kształtowaniu zdolność budowania empatycznych i wartościowych relacji,
  • mądrze rozmawiać o granicach i wytyczać je,
  • wspomagać dziecięcą asertywność,
  • wspierać poczucie więzi,
  • zapobiegać zaburzeniom depresyjnym i lękowym oraz “problemom” z zachowaniem.

Podręcznik składa się z czterech części, a w każdej z nich rodzice i opiekunowie odnajdują odpowiedzi na liczne wątpliwości, które rodzą się w ich codziennych kontaktach z dziećmi.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Z książki dowiecie się między innymi tego:

  • jak mimo wielu trudów i wyzwań cieszyć się rodzicielstwem i kontaktem z dzieckiem,
  • jakie są zasady pełnego rozwoju umysłowego,
  • jakie narzędzia wspomagają rozwój mózgu,
  • jak motywować określone zachowania u dzieci,
  • jakie stosować metody wychowawcze, by uniknąć  wymierzania kar,
  • jak wytyczać granice,
  • jak wspierać kształtowanie inteligencji emocjonalnej i na czym ona właściwie polega,
  • jak mądrze komunikować się z dzieckiem, aby chciało nas słuchać,
  • jak budować zaufanie,
  • jak wzmacniać intelektualny mózg dziecka (jak wspomagać pamięć, koncentrację, uwagę, mowę, samokontrolę, kreatywność).

Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, jak świadomie wspierać dziecko w zaspokajaniu fundamentalnych potrzeb rozwoju i miłości oraz pomóc mu wytrwale kroczyć przez życie i czerpać z niego to, co najlepsze.

Podręcznik Alvaro Bilbao to również przepiękna inspiracja dla dorosłych do nawiązania kontaktu ze swoim wewnętrznym dzieckiem, odkrycia sensu rodzicielstwa i uwolnienia się od krępujących swobodne doświadczanie utartych prawd i schematów. Jak trafnie ujmuje autor książki, prawdziwym kluczem do sukcesu w rodzicielstwie “jest pozostawienie za sobą wszystkich uznanych modeli oraz dogmatów i życie chwilą. (…) dobrym rodzicem albo wychowawcą nie jest ten, kto trzyma się jakiejś powszechnie akceptowanej metody albo realizuje ustalony z góry plan, ale ten, kto w każdej chwili umie rozpoznać potrzeby dziecka i wykorzystać możliwości wychowawcze, jakie przynosi codzienne życie”.

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!
Avatar photo

Autor/ka: Magdalena Boćko-Mysiorska

Spełniająca się mama i żona, pedagożka, coach, wykładowczyni. Promotorka naturalnego rodzicielstwa, neurobiologii i Porozumienia bez Przemocy. Na co dzień wspiera rodziców i nauczycieli w budowaniu empatycznych i konstruktywnych relacji z dziećmi. Autorka podręczników, artykułów i bliskościowo-naukowego bloga www.magdalenabockomysiorska.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.