Kategorie
Rodzina

Na tropie wiosny… Pierwsze wiosenne kwiaty (marzec)

Uczmy dzieci obserwowania przyrody i życia w rytmie natury. Wybierzmy się do lasu w poszukiwaniu zwiastunów wiosny

Uczmy dzieci obserwowania przyrody i życia w rytmie natury. Wybierzmy się do lasu w poszukiwaniu zwiastunów wiosny.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Leszczyna

Wychodzimy na spacer do lasu lub parku. W pierwszych promieniach wiosennego słońca mienią się żółte, podłużne „kiełbaski” zwisające z gałązek wysokiego, rozłożystego krzewu… Kiedy je lekko trącić, w powietrzu unosi się złocisty pyłek. Co to? To leszczyna, pierwszy zwiastun wiosny. Czasem pyli już pod koniec lutego! „Kiełbaski” to kwiatostany męskie. Jeśli dobrze obejrzymy gałązki, znajdziemy niewielkie pęczki czerwonych „włosków” – to kwiaty żeńskie. W tych miejscach, jeśli wiatr przyniesie na nie pyłek, powstaną orzechy laskowe. Warto wrócić tu jesienią!

Przebiśniegi 

Podobne miejsca zajmuje inny chroniony wiosenny gatunek – śnieżyczka przebiśnieg. Jej białe, delikatne kwiaty, pojawiające się nawet w lutym, znają chyba wszyscy. Przebiśniegi naturalnie rosną w wilgotnych lasach liściastych, jednak często sadzi się je przy domach. Czasem mogą być śladem po dawnych, nieistniejących już zabudowaniach.

Śnieżyce wiosenne

Jeśli mieszkamy w górach, oprócz śnieżyczek możemy spotkać na wycieczce większe i bardziej efektowne śnieżyce wiosenne. Śnieżyce, podobnie jak śnieżyczki, większość roku przeżywają w postaci cebul, a wczesną wiosną mogą rozkwitać nawet w śniegu. Poza górami śnieżyce można spotkać m.in. koło Poznania w rezerwacie „Śnieżycowy Jar”.

Podbiał pospolity

Wszędzie jeszcze szaro i mokro, ale na trawnikach, nad brzegami wód, a także na rumowiskach czy skarpach pojawiają się żółte kwiatki. Nie mają typowych liści, tylko łuseczki na łodydze. Duże, sercowate liście, pokryte od spodu srebrzystym meszkiem pojawią się dopiero pod koniec kwietnia. To podbiał pospolity, znany m.in. z syropów czy pastylek o działaniu wyktrzuśnym. Kiedy przekwitnie, pojawi się puch kielichowy – mały „dmuchawiec”, wskazujący na przynależność do rodziny astrowatych.

Wawrzynek wilczełyko

Jeśli w pierwsze ciepłe dni wiosny wybierzemy się na wycieczkę do wilgotnego lasu, może nas przywitać przywiewany z wiatrem słodki, kwiatowy zapach. Żeby znaleźć jego źródło, trzeba wejść nieco głębiej w zarośla i dobrze się rozejrzeć… Różowe kwiaty oblepiają gęsto gałązki niewielkiego krzewu. Wawrzynek wilczełyko to krzew rzadki, ściśle chroniony, typowy dla wilgotnych lasów łęgowych. Kwitnie od marca do kwietnia. Uwaga na czerwone owoce – są silnie trujące, podobnie jak cała roślina. Wawrzynek bywa też uprawiany w ogrodach i parkach jako roślina ozdobna.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Już za kilka tygodni w lasach liściastych pojawi się tzw. aspekt wiosenny – zakwitną zawilce, przylaszczki, kokorycze, ziarnopłony i wiele innych gatunków, które wykorzystują do rozwoju moment, gdy nie ma jeszcze liści na drzewach. Później w lesie zrobi się ciemno, a bujne, kwitnące runo niemal całkiem zniknie. O gatunkach leśnego aspektu wiosennego napiszemy w kwietniu.

Avatar photo

Autor/ka: Marta Jermaczek-Sitak

Ekolożka, botanik, specjalistka od ekologii łąk i pastwisk, zajmuje się ochroną przyrody i jej naukowymi podstawami, a także edukacją ekologiczną. Od wielu lat związana z Klubem Przyrodników. Interesuje się ziołolecznictwem, dziko rosnącymi roślinami jadalnymi, starymi odmianami drzew owocowych. Jest mamą Stasia. Mieszka z rodziną i psami na wsi, tu uprawia ogród, hoduje kury zielononóżki, pisze i czasem maluje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.