Kategorie
Problemy zdrowotne Zdrowie

Trzydniówka – objawy i leczenie. Czy rumień nagły jest zaraźliwy?

Gorączka trzydniowa, czyli potocznie trzydniówka, to częsta choroba zakaźna wieku dziecięcego, o której słyszał pewnie każdy rodzic. Wywołują ją herpeswirusy HHV-6 i HHV-7. Jakie objawy występują najczęściej? Jak wygląda leczenie trzydniówki i czy zawsze należy udać się z nią do lekarza?

Trzydniówka to choroba, która dotyka prawie wszystkie dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa. Co więcej, bardzo często jest przyczyną pierwszej w życiu gorączki u dziecka, co dodatkowo potęguje niepokój u rodziców. Choć pierwsze objawy pojawiają się gwałtownie, w zdecydowanej większości przypadków choroba przebiega łagodnie. Bardzo rzadko występują też po niej groźne powikłania. Jednak bardzo ważna jest nasza szybka reakcja na pierwsze objawy gorączki trzydniowej.

Czym jest gorączka trzydniowa? Jakie są jej przyczyny?

Trzydniówka (czyli inaczej gorączka trzydniowa, rumień nagły lub choroba szósta) to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Najczęściej dotyka ona niemowląt i małych dzieci (zwykle od 6. miesiąca życia do 24. miesiąca życia). Czynnikiem wywołującym chorobę jest herpeswirus HHV-6 lub HHV-7. Trzydniówka jest przenoszona drogą kropelkową, a źródłem zakażenia może być zarówno osoba chora, jak i bezobjawowy nosiciel wirusa.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Rumień nagły – objawy

Pierwszym, charakterystycznym objawem trzydniówki jest wysoka gorączka, sięgająca nawet 40°C. Do innych objawów klinicznych zaliczyć możemy:

  • pogorszenie samopoczucia,
  • drażliwość,
  • lekką biegunkę,
  • łagodne objawy ze strony dróg oddechowych (katar, kaszel),
  • zaczerwienienie gardła,
  • nieznaczne powiększenie węzłów chłonnych oraz
  • charakterystyczne grudki na podniebieniu miękkim i języczku (grudki Nagayamy).

Gorączka zwykle trwa od trzech do czterech dni – gdy ustępuje, pojawia się wysypka. Ma ona postać drobnych, czerwonych plamek (stąd nazwa: rumień nagły), które lokalizują się głównie na tułowiu. Wysypka najczęściej utrzymuje się przez jeden lub dwa dni – po tym czasie całkowicie znika.

Gorączka trzydniowa (trzydniówka) – leczenie

W większości przypadków trzydniówka cechuje się łagodnym przebiegiem. Jest samoograniczająca się, dlatego jej leczenie opiera się głównie na obniżaniu wysokiej temperatury. W walce z wysoką gorączką bardzo często stosuje się leki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol lub ibuprofen. Nie ma konieczności smarowania wysypki specjalnymi preparatami. Choć plamki pokrywające znaczną część ciała naszego dziecka mogą wyglądać niepokojąco, nie są one dla niego w żadnym stopniu uciążliwe.

Wysoka gorączka – domowe sposoby

Podstawą leczenia trzydniówki jest stosowanie leków przeciwgorączkowych, które w krótkim czasie potrafią obniżyć gorączkę. Pamiętajmy jednak, że wysoka temperatura często prowadzi do odwodnienia, właśnie dlatego bardzo ważne jest podawanie dziecku dużej ilości płynów – najlepiej wody niegazowanej lub herbat ziołowych. Pomocne w walce z trzydniówką są również chłodne okłady na czoło lub kąpiel w temperaturze wody niższej o maksymalnie 2°C od temperatury ciała chorego malucha. Gorączkujące dziecko powinno pozostać w domu – nie musi co prawda leżeć całą dobę w łóżku, ale jeśli będzie miało na to ochotę, przykryjmy je prześcieradłem, a nie kołdrą czy grubym kocem.

Trzydniówka – leki homeopatyczne dla dziecka

Skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku pojawienia się wysokiej gorączki są również leki homeopatyczne. Szczególnie sprawdzają się w przypadku chorób wywołanych przez wirusy (czyli m.in. trzydniówki), gdyż naturalnie pobudzają organizm do walki z patogenem. Ponadto są bezpieczne, przez co mogą stosować je nie tylko najmłodsze dzieci, ale też kobiety w ciąży i mamy karmiące. W zależności od towarzyszących trzydniówce objawów, warto sięgnąć po leki takie jak:

  • Ferrum phosphoricum – przy osłabieniu i stanie podgorączkowym,
  • Aconitum napellus – przy gwałtownie narastającej temperaturze i silnym pragnieniu,
  • Gelsemium lub Pulsatilla – przy wysokiej gorączce, której nie towarzyszy wzmożone pragnienie,
  • Belladonna – przy wysokiej temperaturze i wzmożonej potliwości,
  • Nux vomica – przy towarzyszącym trzydniówce dreszczach, katarze i złym samopoczuciu,
  • Arsenicum album – przy biegunce w początkowej fazie infekcji,
  • Podophyllum – przy silnej biegunce i bolesnych parciach,
  • China rubra – przy osłabieniu, a także wspomagająco przy odwodnieniu.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Trzydniówka – drgawki gorączkowe

Choć trzydniówka bardzo rzadko prowadzi do poważnych powikłań, należy wspomnieć o zaburzeniu, które sporadycznie można zaobserwować u dzieci chorujących na trzydniówkę. Zaburzeniem tym są drgawki gorączkowe, czyli łagodna postać napadów padaczkowych, występująca u 2–5% dzieci najczęściej w wieku między 6. miesiącem życia a 5. rokiem życia. Napad spowodowany jest wzrostem temperatury powyżej 38°C – dziecko nagle traci przytomność, jego ciało jest zesztywniałe i naprężone, dochodzi do wyrzutów kończyn i tułowia, a gałki oczne zwracają się ku górze. Drgawki gorączkowe zwykle są niegroźne i nie mają wpływu na dalszy rozwój dziecka, jednak nigdy nie należy ich bagatelizować – o każdym (a zwłaszcza pierwszym) epizodzie jak najszybciej powinien dowiedzieć się pediatra. Napad wygląda dramatycznie i budzi strach wśród rodziców, jednak pamiętajmy o tym, że zdarza się rzadko. W większości wypadków objawy trzydniówki utrzymują się zaledwie kilka dni, a organizm dziecka nabywa odporność na wirusa, który wywołał chorobę.

Konsultacja: lekarz medycyny rodzinnej, Alina Małmyszko-Czapkowicz.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.