Kategorie
Ekowiadomości

Skąd się wzięło Halloween?

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych

Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk.

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. Halloween w Polsce pojawiło się pod koniec lat 90.

Źródło: http://pl.wikipedia.org

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

4 odpowiedzi na “Skąd się wzięło Halloween?”

Halloween nie ma nic wspólnego z zabawą i niewinnymi przebierankami. Jest najważniejszym świętem w kalendarzu współczesnych satanistów. W wierzeniach Celtów wystawianie przed domem wydrążonej i podświetlonej dyni lub czaszki podczas nocy Samhain oznaczało oddanie czci demonom i potępionym duszom oraz oddanie się im „pod opiekę”.

Dynia to warzywo pochodzące z rejonów ciepłych krajów, typu Meksyk. Więc w tamtych czasach raczej Celtowie ich nie uprawiali. Poza tym w każdym kraju obchodzi się Święto kultu śmierci w różnoraki sposób. Jak np w mexyku, Japonii. Nie mówiąc już o Filipinach gdzie wyznaje się katolicyzm, a obrzędy są odmienne od naszych. Bliżej im do tych Kolumbijskich, Meksykańskich, gdzie jest to dzień radosny, gdzie wierzy się w możliwość spotkania ze zmarłymi bliskimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.