Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Ubezpieczenie szkolne – co warto wiedzieć?

Każdy rodzić co roku staje przed wyzwaniem, przygotowując swoją pociechę do nowego roku szkolnego. Dla wielu dzieci jest to niezwykle stresujące wydarzenie. Dla najmłodszych, idących do pierwszej klasy, jest to kolejny rozdział w życiu.

Rodzice zazwyczaj pamiętają o każdym elemencie wyposażenia młodego ucznia. Książki, zeszyty, długopisy, kredki… Kupują nowe ubrania, plecak oraz wiele innych przydatnych akcesoriów. Często jednak zapominają o tym, że dzieci są bardzo żywiołowe i ciekawe świata. Ich ciekawość niestety czasami skutkuje urazem, takim jak złamanie, zwichnięcie lub skręcenie.

Dla nikogo nie jest to przyjemna sytuacja. Aby minimalizować negatywne skutki takich wydarzeń, do dyspozycji rodziców są różnego rodzaju ubezpieczenia. Jednym z nich jest właśnie ubezpieczenie szkolneo którym często wciąż tak niewiele wiadomo. Informacje w szkołach ograniczają się jedynie do wysokości składki i terminu zapłaty, ale czy ktoś omawia zakres polisy i wysokość odszkodowania?

W dalszej części wpisu dowiesz się, czym dokładnie jest ten rodzaj ubezpieczenia i w jaki sposób może Ci ono pomóc.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Czym jest ubezpieczenie szkolne? 

Ubezpieczenie szkolne to gwarancja pomocy w momencie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak np. nieszczęśliwy wypadek czy choroba. Twoje dziecko jest objęte ochroną przez 12 miesięcy – nie tylko na terenie szkoły, ale także wszędzie poza nią, 24 godziny na dobę.

Ten rodzaj ubezpieczenia zawiera się zazwyczaj na początku września (w przypadku żłobków, przedszkoli i szkół) lub października (w przypadku studentów).

Tak, jak napisaliśmy wyżej, jest aktywna nie tylko podczas lekcji, ale także w trakcie:

 • Wakacji,
 • Przerw świątecznych,
 • Ferii zimowych,
 • Weekendów.

Pamiętaj o tym!

Ubezpieczenie proponowane w placówce oświatowej (wbrew temu, co często jest przekazywane rodzicom) nie jest obowiązkowe, ani nikt nie jest zobligowany do zakupienia go za pośrednictwem przedszkola, szkoły czy uczelni. Warto pochylić się nad tematem i przeanalizować oferty różnych towarzystw, a następnie wybrać takie, które zapewni najlepszą ochronę Twojemu dziecku.

Ubezpieczenie szkolne – kto może zostać objęty ochroną? 

Możesz ubezpieczyć dziecko w wieku już od 6 miesięcy do nawet 26 lat – ubezpieczony jednakże musi mieć status ucznia lub studenta.

Ze względu na kryterium wieku, ubezpieczenia szkolne dzielimy na dwie grupy:

 • Ubezpieczenie szkolne dla dzieci w wieku żłobkowo-przedszkolnym, czyli od 6 miesiąca życia do 6 lat;
 • Ubezpieczenie szkolne dla dzieci i młodzieży w wieku szkolno-studenckim, czyli od 5 do 26 lat.

Podział na dwie grupy wynika z różnych ryzyk zagrażających przedszkolakom, uczniom i studentom w ich przedziałach wiekowych. Na inne niebezpieczeństwa i wypadki narażone jest dziecko w wieku 5 lat, a na zupełnie inne nastolatek w wieku 18 lat. W każdym razie, dla jednego i drugiego dziecka możesz wykupić ubezpieczenie szkolne i zapewnić mu stosowną pomoc w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.

Jak działa ubezpieczenie szkolne?

Zastanawiałeś się kiedyś nad zakupem ubezpieczenia szkolnego, ale nie wiedziałeś do końca, jak ono działa i w jakich przypadkach ma zastosowanie? Jeśli tylko jesteś świadkiem jakiegoś nieszczęśliwego wypadku lub pojawienia się choroby, w pierwszej kolejności udziel poszkodowanemu niezbędnej pomocy i wezwij stosowne służby, takie jak np. pogotowie. Pamiętaj wówczas o zachowaniu pełnej dokumentacji medycznej.

Kiedy sytuacja zostanie opanowana, możesz zgłosić szkodę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Zadzwoń na infolinię. Konsultant poprosi Cię o przedstawienie dokumentów pochodzących z przeprowadzonego leczenia. (Ma to na celu udowodnienie zajścia zgłaszanej sytuacji oraz uniknięcie prób wyłudzenia odszkodowania od ubezpieczyciela).

Jeśli leczenie wymagało od Ciebie dodatkowych nakładów finansowych (np. lżejszy gips na złamaną kończynę), możesz ubiegać się o zwrot do wysokości świadczenia zawartego w wykupionej wcześniej polisie – dlatego podczas analizy różnych ofert, warto zwrócić uwagę nie tylko na zakres, ale także na wysokość odszkodowania za poszczególne zdarzenia.

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne? 

Zakres ubezpieczenia zależy bardzo często od produktu oraz od tego, z jakiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego pochodzi. Szukając ubezpieczenia szkolnego, jedną z ważniejszych rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę, jest:

 • Wysokość sumy ubezpieczenia;
 • Kwota odszkodowania wypłacanego za 1% uszczerbku na zdrowiu;
 • Wysokość odszkodowania za zgon ubezpieczonego.

Jeśli Twoje dziecko lubi na swój własny sposób eksplorować otaczający Was świat i jest bardzo kreatywne w wymyślaniu różnych aktywności, warto zwrócić uwagę na to, czy produkt oferuje pomoc na wypadek, m.in.:

 • Pogryzienia lub pokąsania przez zwierzęta i owady;
 • Wstrząśnienia mózgu;
 • Złamania kości, zwichnięcia lub skręcenia stawu;
 • Czasowej niezdolności ubezpieczonego do nauki;
 • Pobytu w szpitalu;
 • Leczenia oraz rehabilitacji w prywatnych placówkach medycznych.

Dużą zaletą ubezpieczenia szkolnego jest także Assistance Szkolny. Nie każdy produkt jest w to wyposażony. Assistance szkolny to zobowiązanie się ubezpieczyciela do pokrycia kosztów związanych, m.in. z:

 • Domową wizytą lekarza;
 • Wizytami pielęgniarki;
 • Dostawami leków;
 • Pomocą psychologa.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie szkolne pokrywa koszty zakwaterowania rodzica z powodu hospitalizacji dziecka. Innym istotnym elementem jest Pakiet Cyberbezpieczeństwa, pomagający zabezpieczyć konta Twojego dziecka na social mediach oraz zapewnić mu stosowną pomoc w przypadku doświadczenia przemocy w cyberprzestrzeni (np. kiedy Twoje dziecko padnie ofiarą hejtu, znieważenia lub zniesławienia).

Uwaga! Reklama do czytania

Niegrzeczne książeczki

Czy dzieci na pewno są niegrzeczne?
Seria książek dla dzieci 2-5 roku życia i rodziców o tym, że w każdym zachowaniu dziecka jest ważna jego potrzeba.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Gdzie można kupić ubezpieczenie szkolne

Ubezpieczenie szkolne z pewnością znajdziesz u swojego agenta, ale jest sposób na załatwienie tego bez wychodzenia z domu. Taką możliwość daje Ci z pewnością portal Chronie.pl. Znajdziesz na nim ofertę zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, jak i dla młodzieży do 26 lat. W zależności od wybranego pakietu możesz chronić swoją pociechę od wszystkich wymienionych we wcześniejszym akapicie ryzyk.

Dodatkowym profitem płynącym z zakupu ubezpieczenia szkolnego na portalu Chronie.pl jest możliwość skorzystania z kodu rabatowego i obniżenia sumy końcowej (bez zmiany wysokości odszkodowania) o 10%. Wystarczy podczas finalizacji zakupu wpisać kod rabatowy, otrzymany od Twojego agenta ubezpieczeniowego.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.