Kategorie
Karmienie piersią Niemowlę Rozwiązywanie problemów

Ulewanie u noworodków

Choć ulewanie u noworodków jest fizjologicznym i bardzo często spotykanym zjawiskiem, rodzice zwykle przejmują się, czy nie zakłóci ono prawidłowego rozwoju dziecka. Jakie są przyczyny ulewania? Kiedy mija i czy można mu jakoś zapobiec?

Ulewanie polega na cofaniu się z żołądka do przełyku treści pokarmowej, która w konsekwencji powoli wypływa z ust dziecka. Może pojawić się tuż po karmieniu (wówczas ulany pokarm nie różni się praktycznie niczym od przyjętego chwilę wcześniej mleka), choć zdarza się, że występuje nawet godzinę po jedzeniu (w tej sytuacji wydzielina ma kwaśny, nieprzyjemny zapach i przypomina zsiadłe mleko).

Ulewanie to jeden z najczęstszych problemów przy karmieniu niemowląt. Warto jednak wiedzieć, jakie są jego przyczyny i kiedy należy udać się z nim do lekarza. Wiele informacji na temat ulewania znajdziecie w książce Karmienie piersią autorstwa Magdy Karpieni. Oto jeden z cytatów pochodzący z tego inspirującego przewodnika:

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Ulewanie nie jest niczym niepokojącym. To jeden ze sposobów, w jakie niedojrzały układ trawienny pozbywa się nadmiaru połkniętego przez niemowlę powietrza. Nie jest ono przykre dla dziecka i nie wpływa na jego rozwój. Zazwyczaj ilość oddanego pokarmu to mniej więcej 1–3 łyżki stołowe, mogą się jednak zdarzyć większe ilości [1].

Ulewanie u noworodka – przyczyny

U zdrowej, dorosłej osoby dolny zwieracz przełyku zapobiega cofaniu się treści pokarmowej z żołądka. U noworodków mięsień ten jest bardzo słaby, przez co nie pełni swojej funkcji prawidłowo – z czasem jednak się wzmacnia, a ulewanie występuje dużo rzadziej. Inną, bardzo istotną przyczyną ulewania, jest również połykanie przez dziecko powietrza podczas jedzenia. Zdarza się tak, gdy niemowlę zbyt szybko i łapczywie ssie pierś lub – jeśli karmimy dziecko butelką – używamy źle dobranego smoczka lub trzymamy butelkę pod nieodpowiednim kątem (smoczek zawsze powinien być wypełniony mlekiem).

Ulewanie u noworodka – jak zapobiegać?

Ulewanie jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, które minie bez naszej pomocy. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam zminimalizować cofanie się treści pokarmowej. Należy do nich przede wszystkim odbijanie – zwykle wystarczy ułożyć dziecko w pozycji pionowej po karmieniu, by usunąć z jego żołądka nadmiar powietrza. Karmiąc, wykorzystajmy siłę grawitacji – unieśmy górną część ciała dziecka tak wysoko, jak to tylko możliwe, a po jedzeniu nie układajmy go na brzuchu.

Jak długo trwa ulewanie? Kiedy mija?

Noworodki spędzają większość czasu w pozycji leżącej, a ta niestety sprzyja częstemu ulewaniu. Około szóstego miesiąca życia, gdy niemowlę zaczyna siadać i jeść pokarmy stałe, problem ten zwykle mija (choć w sporadycznych wypadkach może występować nawet do pierwszych urodzin).

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Ulewanie u noworodka – kiedy trzeba iść do lekarza?

Ulewanie u noworodka najczęściej nie wpływa na jego rozwój ani przyrost masy ciała. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy cofaniu się treści nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy. Jeśli nasze dziecko słabo przybiera na wadze, krztusi się, gorączkuje lub gwałtownie i obficie wymiotuje, skontaktujmy się z lekarzem.
[1] M. Karpienia, Karmienie piersią, NATULI, 2020.

Artykuł został stworzony w oparciu o książkę Karmienie piersią.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.