Kategorie
Rodzina

Mapa marzeń – jak skuteczniej realizować życiowe cele?

Rozpoczęliśmy nowy rok. Wkroczamy w niego pełni nadziei i wiary w lepsze jutro. Zapomnimy o błędach, potknięciach i niepowodzeniach starego roku. Pełni ekscytacji skupimy się na tym, co chcemy osiągnąć i zmienić w naszym życiu, bo oto przed nami tabula rasa – niezapisana tablica.

Nowy Rok jest symbolicznym początkiem nowej drogi, nowego życia. Traktujemy go jak szansę poprawienia tego, z czego nie do końca jesteśmy zadowoleni. Noworoczne postanowienia dodają chwilowej energii i nadziei, ale chyba każdy z nas wie, że niekoniecznie przekładają się na rezultaty. I choć początkowo przyświeca im słuszny cel, to bardzo często ostatecznie okazują się być rozczarowaniem, gdyż pozostają jedynie pobożnym życzeniem pozbawionym jakichkolwiek działań w kierunku ich realizacji.

Co zatem zrobić, by noworoczne postanowienia nie skończyły się ponownie na… no właśnie, na postanowieniach?

Potrzebna ci mapa, która wskaże kierunek i będzie przypominała o celu lub celach twojej podróży. Taką mapę musisz jednak stworzyć sam. Nie da się jej kupić ani pożyczyć. Niech cię to jednak nie martwi, bo stworzenie mapy (vision board) nie jest wcale trudne.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Vision board to obrazowe przedstawienie naszej wizji życia oraz jasne określenie swoich marzeń i pragnień. Jest zbiorem wybranych przez ciebie zdjęć, słów, fraz czy cytatów przyczepionych do tablicy, którą następnie umieszcza się gdzieś, gdzie widzisz ją każdego dnia. Z jej pomocą otaczamy się obrazami, które codziennie przypominają nam, kim chcemy się stać, co chcemy mieć, gdzie chcemy żyć, gdzie chcemy pracować, dokąd podróżować czy gdzie spędzić wakacje. Taka mapa pomaga skierować myśli do tych wszystkich rzeczy i spraw, które nas motywują, rozwijają i dodają nam energii do działania oraz przybliżą nas do wymarzonego stylu życia.

Vision board znacznie silniej oddziałuje i skuteczniej wpływa na realizację niż po prostu spisanie zamierzeń i pragnień na kartce w postaci listy. Tworząc listy na dany rok czy kwartał, podchodzimy do poszczególnych punktów zadaniowo, przez co zatracamy możliwość odczuwania procesu realizacji. A to właśnie w tym tkwi skuteczność mapy marzeń.

mapa-marzen2

Fizyczne obrazy pobudzają nie tylko naszą wyobraźnię. Aby mapa była skuteczna, musimy skupić się na tym, by zajrzeć w głąb siebie, dopuścić do głosu swoje prawdziwe (często tłumione) ja i sprecyzować swoje konkretne wizje i cele. Obrazy są potężniejsze niż słowa, ponieważ w ułamku sekundy potrafią przywołać uczucia, a jednocześnie są silnym bodźcem do działania. Motywują nas, by osiągnąć to, dzięki czemu zmaterializują się upragnione odczucia i trwale zagoszczą w naszym życiu.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Mapa marzeń jest jedną z technik wizualizacji, a te to nic innego jak trening umysłu. Bardzo wielu sportowców stosuje tę metodę w połączeniu z treningiem ciała. Myśli wytwarzają w naszym mózgu te same instrukcje dla umysłu, co akcje. Wizualizacje wpływają na procesy mózgowe takie jak: kontrola, uwaga, percepcja, planowanie i pamięć. Odkryto, że takie treningi umysłu zwiększają motywację, pewność siebie, wiarę we własne umiejętności i ukierunkowują umysł na odniesienie sukcesu po to, by osiągnąć wymarzone życie.

Kreatywne mapy marzeń warto robić z wielu powodów

Za ich pomocą nasze życie zmienia się tak, by dopasować się do zamieszczonych obrazów, które odzwierciedlają nasze wewnętrzne (autentyczne) pragnienia. Dają nam one możliwość ich urzeczywistnienia. Dzięki nim możemy uporządkować nasze marzenia. Każdego dnia przypominamy sobie, dokąd chcemy zmierzać. Budzą w nas uważność. Dzięki nim stajemy się bardziej czujni na to, gdzie przekierowujemy swoją energię, a przecież nie od dziś wiadomo, że lepiej jest skupiać swoją uwagę wokół tego, co chcemy mieć i osiągnąć, niż wokół tego, czego mieć nie chcemy.

Mapa marzeń pomaga podjąć ważne decyzje. Może zastanawiasz się nad przeprowadzką albo zmianą pracy? Może właśnie zakończyłeś poważny związek lub brakuje ci miłości i chciałbyś wypełnić pustkę samotności? Może czujesz, że na jakimś etapie życia utknąłeś i nie wiesz, co zrobić? Może brakuje ci odwagi, by zacząć swój własny biznes, o którym marzysz od dawna? Mapa marzeń pomoże ci się zastanowić i odpowiedzieć na konkretne pytania – np. gdzie chcesz pracować, jakiego mężczyzny szukasz, ile pieniędzy chcesz zarabiać. Warunkiem jest to byś był bardzo konkretny w określeniu swoich celów, planów i pragnień.

Przy tworzeniu mapy marzeń nie ma sztywno określonych reguł ani zasad. Nie da się tego zepsuć. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

Mapę możesz stworzyć wokół 9 najistotniejszych obszarów życia:

  • rodzina i przyjaciele,
  • rozwój osobisty (edukacja, kultura, życie społeczne, duchowość),
  • finanse,
  • kariera i biznes,
  • miłość i związek,
  • zabawa i odpoczynek,
  • zdrowie i fitness,
  • otoczenie (dom, biuro, miasto, kraj, w którym żyjesz, auto, którym jeździsz),
  • podróże (małe i duże, wakacje, wyprawy, krótkie i długie wyjazdy).

Na swojej vision board możesz umieścić wszystkie powyższe obszary, tylko jeden z nich lub wybrane.

Choć mapa marzeń może brzmieć magicznie i zjawiskowo, musisz pamiętać, że to jedynie drogowskaz, przypomnienie o tym, dokąd chcesz zmierzać i jak chcesz, by wyglądało twoje wymarzone życie. Bez twojego działania nic się nie wydarzy. Tak jak wodząc palcem po mapie, nie znajdziesz się nagle w odległych zakątkach świata, tak bez podjęcia działań nie zmienisz swojego życia.

Foto: flikr.com/wisewellwoman; keepitsurreal

Avatar photo

Autor/ka: Evelina Leśniewska

Weganka i autorka bloga Vegan Island. Podpowiada, jak przejść na weganizm i zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Organizuje Wyzwanie smoothie, w czasie których zachęca ludzi, by pić jedno smoothie dziennie. Na jej blogu znajdziesz także sporo informacji z tematyki samorozwoju. Obecnie mieszka w Anglii, w malowniczej nadmorskiej miejscowości Bournemouth.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.