Kategorie
Polecamy

W jaki sposób recepta online i zdalna służba zdrowia przysłużyła się w dobie pandemii?

Choć w wielu krajach wreszcie udało się opanować pandemię, ubiegłoroczny wybuch COVID-19 stanowił poważny stan zagrożenia zdrowia publicznego, i to o zasięgu międzynarodowym. Telemedycyna i wprowadzenie w Polsce tuż u progu wybuchu choroby systemu e-recept okazało się skuteczną opcją walki z rozprzestrzenianiem się pandemii. W jaki sposób recepta online i zdalna służba zdrowia przysłużyła się w dobie pandemii? O tym w niniejszym wpisie.

Zmiany polityki podczas pandemii COVID-19 zmniejszyły bariery w dostępie do telemedycyny i promowały korzystanie z niej jako sposobu świadczenia podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Powstało też wiele centrów leczniczych (np. platforma Nasza Recepta: https://naszarecepta.pl/) wspierających usługi telemedyczne, gdzie jest możliwa do uzyskania recepta online na leki przepisywane przez lekarza. Telemedycyna to jednak wcale nie nowy wymysł.

Telemedycyna i e-recepta jako część międzynarodowego systemu opieki zdrowotnej

Chociaż technologia telemedycyny i jej zastosowanie nie są nowym pomysłem, przed wybuchem pandemii ich powszechne przyjęcie wśród pracowników służby zdrowia i pacjentów było stosunkowo mozolne. Nic w tym dziwnego – wszystko, co nowe, wiąże się z pewnymi obawami. Tak naprawdę jednak Polacy nie mieli zbyt dużo czasu na oswojenie się z jednym z pierwszych kroków do zdalnej służby zdrowia (e-receptą), bowiem zaledwie dwa miesiące po jej wejściu w życie ogłoszono pierwszy lockdown.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

System e-recept w Polsce to jeden z celów strategicznych Unii Europejskiej, który zakłada stworzenie międzynarodowego systemu opieki zdrowotnej w całej Europie. W jego myśl wszyscy lekarze w UE mają mieć możliwość wystawiania recept online, a pacjenci – ich realizacji w dowolnym kraju Wspólnoty. 

Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej w dobie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19

O tym, jak ważna okazała się możliwość wystawiania recepty online, przekonaliśmy się już podczas pierwszego lockdownu w marcu 2020 roku i czerpiemy z niej benefity do dnia dzisiejszego. Paraliż związany z kryzysem służby zdrowia udało się choć częściowo „rozładować”, zezwalając lekarzom na przepisywanie leków na receptę tym pacjentom, którzy nie wymagają osobistej wizyty w gabinecie. Są to zatem osoby chorujące przewlekle i przyjmujące leki stałe, nierzadko przecież osoby starsze, których należało otaczać ochroną w pierwszej kolejności. Pacjentki ginekologiczne także miały okazję przekonać się, jak wygodna jest e-recepta: antykoncepcja hormonalna (zwłaszcza przyjmowana od wielu miesięcy) także nie wymaga wszak osobistej wizyty u lekarza.

W razie nagłej potrzeby możliwe jest także wystawienie e-recepty online za pośrednictwem jednego ze wspomnianych serwisów, i to bez wychodzenia z domu i bez względu na porę dnia. Kod recepty otrzyma się SMS-em niezwłocznie po weryfikacji zgłoszenia przez lekarza, najczęściej w przeciągu kilku minut od opłacenia recepty. Nabiera to szczególnego znaczenia wtedy, gdy liczy się szybkość podania preparatu (np. tabletki dzień po).

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Ile jest ważna taka e-recepta? Tyle samo, ile e-recepta wystawiona przez lekarza w ramach POZ. E-recepta online wystawiona za pośrednictwem serwisu jest bowiem dokładnie tym samym, co recepta wystawiona w gabinecie lekarskim, tyle że otrzymana za pośrednictwem internetu.

E-recepta – udogodnienia dla lekarzy, pacjentów i farmaceutów

Wprowadzenie e-recepty, a tuż po niej e-skierowania i e-dokumentacji medycznej to ułatwienia nie tylko dla pacjenta, ale i lekarza czy farmaceuty. Lekarze wszystkich specjalizacji mają bowiem wgląd do historii leczenia pacjenta, co minimalizuje np. ryzyko kolidowania leków w przypadku gdy pacjent leczy się u kilku specjalistów. Z kolei farmaceuci nie muszą już odczytywać pisma lekarskiego, które często było wielkim wyzwaniem. Wiedzą też, które z przepisanych specyfików pacjent już wykupił, także w innej aptece. Sami pacjenci nie muszą już skrzętnie pilnować recept i zaleceń lekarza, bowiem wszystkie dane znajdują się na ich Indywidualnych Kontach Pacjenta. Zdalna służba zdrowia to przyszłość, której słuszność potwierdziła pandemia COVID-19.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.