Kategorie
Polecamy

W jaki sposób recepta online i zdalna służba zdrowia przysłużyła się w dobie pandemii?

Choć w wielu krajach wreszcie udało się opanować pandemię, ubiegłoroczny wybuch COVID-19 stanowił poważny stan zagrożenia zdrowia publicznego, i to o zasięgu międzynarodowym. Telemedycyna i wprowadzenie w Polsce tuż u progu wybuchu choroby systemu e-recept okazało się skuteczną opcją walki z rozprzestrzenianiem się pandemii. W jaki sposób recepta online i zdalna służba zdrowia przysłużyła się w dobie pandemii? O tym w niniejszym wpisie.

Zmiany polityki podczas pandemii COVID-19 zmniejszyły bariery w dostępie do telemedycyny i promowały korzystanie z niej jako sposobu świadczenia podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Powstało też wiele centrów leczniczych (np. platforma Nasza Recepta: https://naszarecepta.pl/) wspierających usługi telemedyczne, gdzie jest możliwa do uzyskania recepta online na leki przepisywane przez lekarza. Telemedycyna to jednak wcale nie nowy wymysł.

Telemedycyna i e-recepta jako część międzynarodowego systemu opieki zdrowotnej

Chociaż technologia telemedycyny i jej zastosowanie nie są nowym pomysłem, przed wybuchem pandemii ich powszechne przyjęcie wśród pracowników służby zdrowia i pacjentów było stosunkowo mozolne. Nic w tym dziwnego – wszystko, co nowe, wiąże się z pewnymi obawami. Tak naprawdę jednak Polacy nie mieli zbyt dużo czasu na oswojenie się z jednym z pierwszych kroków do zdalnej służby zdrowia (e-receptą), bowiem zaledwie dwa miesiące po jej wejściu w życie ogłoszono pierwszy lockdown.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

System e-recept w Polsce to jeden z celów strategicznych Unii Europejskiej, który zakłada stworzenie międzynarodowego systemu opieki zdrowotnej w całej Europie. W jego myśl wszyscy lekarze w UE mają mieć możliwość wystawiania recept online, a pacjenci – ich realizacji w dowolnym kraju Wspólnoty. 

Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej w dobie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19

O tym, jak ważna okazała się możliwość wystawiania recepty online, przekonaliśmy się już podczas pierwszego lockdownu w marcu 2020 roku i czerpiemy z niej benefity do dnia dzisiejszego. Paraliż związany z kryzysem służby zdrowia udało się choć częściowo „rozładować”, zezwalając lekarzom na przepisywanie leków na receptę tym pacjentom, którzy nie wymagają osobistej wizyty w gabinecie. Są to zatem osoby chorujące przewlekle i przyjmujące leki stałe, nierzadko przecież osoby starsze, których należało otaczać ochroną w pierwszej kolejności. Pacjentki ginekologiczne także miały okazję przekonać się, jak wygodna jest e-recepta: antykoncepcja hormonalna (zwłaszcza przyjmowana od wielu miesięcy) także nie wymaga wszak osobistej wizyty u lekarza.

W razie nagłej potrzeby możliwe jest także wystawienie e-recepty online za pośrednictwem jednego ze wspomnianych serwisów, i to bez wychodzenia z domu i bez względu na porę dnia. Kod recepty otrzyma się SMS-em niezwłocznie po weryfikacji zgłoszenia przez lekarza, najczęściej w przeciągu kilku minut od opłacenia recepty. Nabiera to szczególnego znaczenia wtedy, gdy liczy się szybkość podania preparatu (np. tabletki dzień po).

Uwaga! Reklama do czytania

Niegrzeczne książeczki

Czy dzieci na pewno są niegrzeczne?
Seria książek dla dzieci 2-5 roku życia i rodziców o tym, że w każdym zachowaniu dziecka jest ważna jego potrzeba.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Ile jest ważna taka e-recepta? Tyle samo, ile e-recepta wystawiona przez lekarza w ramach POZ. E-recepta online wystawiona za pośrednictwem serwisu jest bowiem dokładnie tym samym, co recepta wystawiona w gabinecie lekarskim, tyle że otrzymana za pośrednictwem internetu.

E-recepta – udogodnienia dla lekarzy, pacjentów i farmaceutów

Wprowadzenie e-recepty, a tuż po niej e-skierowania i e-dokumentacji medycznej to ułatwienia nie tylko dla pacjenta, ale i lekarza czy farmaceuty. Lekarze wszystkich specjalizacji mają bowiem wgląd do historii leczenia pacjenta, co minimalizuje np. ryzyko kolidowania leków w przypadku gdy pacjent leczy się u kilku specjalistów. Z kolei farmaceuci nie muszą już odczytywać pisma lekarskiego, które często było wielkim wyzwaniem. Wiedzą też, które z przepisanych specyfików pacjent już wykupił, także w innej aptece. Sami pacjenci nie muszą już skrzętnie pilnować recept i zaleceń lekarza, bowiem wszystkie dane znajdują się na ich Indywidualnych Kontach Pacjenta. Zdalna służba zdrowia to przyszłość, której słuszność potwierdziła pandemia COVID-19.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.