Kategorie
Edukacja alternatywna

W jaki sposób technologia może wspierać edukację?

Technologia i internet unowocześniają proces edukacji, mogą być też atrakcyjną alternatywą tradycyjnej klasy lub wsparciem dla nauczycieli oraz rodziców. Istnieje wiele przydatnych narzędzi, które warto poznać, aby nauka stała się dla naszych dzieci przyjemnością, a nie jedynie szkolnym obowiązkiem.

Nowe technologie – z czego warto korzystać?

Gry edukacyjne

Gry edukacyjne to nic innego, jak nauka przez zabawę. W sieci znajdziemy mnóstwo wartościowych gier, które utrwalają znajomość ortografii i fleksji, ćwiczą umiejętności matematyczne czy sprawdzają poziom wiedzy z przeróżnych dziedzin życia. Nauka odbywa się tutaj mimochodem, a chęć przejścia na „wyższy poziom” motywują dzieci do zdobywania nowych wiadomości. Dzięki grom dzieci uczą się cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Ponadto młody człowiek oprócz wiedzy rozwija także wiele przydatnych kompetencji – trenuje samokontrolę, uczy się akceptowania swoich błędów i logicznego myślenia.

Wyszukiwarki informacji i serwisy edukacyjne

Współcześni uczniowie korzystają z wyszukiwarek i serwisów edukacyjnych, gdzie znajdują odpowiedzi na różne pytania, łącznie z gotowymi rozwiązaniami konkretnych zadań. Dlatego tak ważne jest, aby pokazywać im wartościowe portale, które ułatwiają zdobywanie informacji i nie są jedynie ściągami do bezrefleksyjnego przepisywania.

Warto zapoznać dzieci z internetowymi słownikami: ortograficznym, języka polskiego i języków obcych, synonimów oraz poprawnej polszczyzny. W sieci znajdziemy także wszelkiego rodzaju leksykony, encyklopedie i wyszukiwarki wiedzy. Większość z nich to wiarygodne źródła, tworzone przez specjalistów w swoich dziedzinach.

Uświadommy również dzieciom, że nie wszystkie informacje, jakie znajdą w internecie, są prawdziwe. Dla nas to oczywistość, jednak młodzi ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy. Dobrym sposobem jest wspólne stworzenie listy serwisów, co do których mamy pewność, że prezentują sprawdzoną i rzetelną wiedzę, dostosowaną do możliwości poznawczych młodego człowieka.

Platformy edukacyjne online

Platformy edukacyjne oferują wiele narzędzi, za pośrednictwem których dzieci mogą przyswajać nowe informacje i ćwiczyć różne umiejętności. Większość z dostępnych na polskim rynku platform jest zgodna ze szkolną podstawą programową i pozwala na samodzielne zdobywanie wiedzy z każdego przedmiotu.

Wszystkie platformy działają na podobnych zasadach. Rodzice zakładają konto i profilują je zgodnie z potrzebami dziecka – wybierają poziom szkoły i klasy, a także przedmioty czy zagadnienia, na których chcą się skupić. Zadania dostosowane są do wieku uczniów i umożliwiają dziecku rozwijanie się w interesujących go kierunkach. Przybierają zazwyczaj postać gier, quizów i filmów.

[reklama id=”69291″]

Atrakcyjna, interaktywna formuła oraz grafika budują pozytywne skojarzenia związane z nauką i dają uczniowi poczucie sprawczości – młody człowiek sam decyduje, czym chce się w danym momencie zająć i jaką część materiału powinien przyswoić. Niektóre platformy pozwalają rodzicom i nauczycielom na śledzenie postępów dziecka oraz zaangażowanie się w cały proces, na przykład poprzez wspólną grę czy rozwiązywanie quizu. Dostęp do większości tego typu serwisów jest płatny, jednak koszty nie są duże – wahają się w granicach kilkunastu złotych miesięcznie.

E-booki i czytniki

Większość lektur szkolnych dostępna jest jako bezpłatne e-booki i można je legalnie ściągnąć ze specjalnych portali. To duże ułatwienie dla dzieci, szczególnie gdy w szkolnych bibliotekach często brakuje egzemplarzy omawianej książki. Aby korzystać z e-booków, wystarczy komputer lub tablet. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie dla wzroku, dlatego jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy rozważyć zakup czytnika. Dlaczego? Ponieważ czytniki e-booków wyposażone są w specjalne ekrany e-ink, które nie emitują tak dużo szkodliwego dla oczu światła. Z wyglądu zaś przypominają zwykłą kartkę papieru i są bardzo wygodne w użytkowaniu. Dobre czytniki mają też funkcje dodawania zakładek i wstawiania notatek, które z pewnością przydadzą się dziecku podczas omawiania lektury. A do tego mało ważą, więc nie obciążą plecaka, można je czytać w pełnym słońcu i ściągać książki bez wychodzenia z domu.

Aplikacje

Korzystanie ze smartfonów nie musi być wcale takie złe, szczególnie jeśli damy dziecku dostęp do aplikacji edukacyjnych. Pamiętajmy, że to my, jako rodzice, decydujemy, co ściągamy na telefon, z którego korzysta nasze dziecko. Czas spędzony przed ekranem smartfona nie musi więc być bezproduktywny.

Jak wybrać wartościowe aplikacje? Przede wszystkim zadbajmy, by oprócz walorów rozrywkowych, niosły za sobą dodatkowe treści: poznawanie słówek obcego języka, działania matematyczne, ortografię, ćwiczenie pamięci, rozwiązywanie logicznych łamigłówek czy kalambury.

Tablety

Jeśli tablet w ręku dziecka kojarzy nam się jedynie z oglądaniem bajek lub grami, to znaczy, że nie znamy wszystkich jego możliwości. Tablety w edukacji można wykorzystywać na wiele sposobów, wszystko zależy od kreatywności nauczyciela lub rodzica. Dzięki tym urządzeniom dzieci mogą uczyć się podstaw rysunku, projektowania graficznego lub programowania. Tablety ułatwiają także naukę języków obcych i za sprawą specjalnych aplikacji do rozwiązywania quizów czy grupowych testów uatrakcyjniają proces zdobywania wiedzy. Na tablecie można zainstalować test czytania ze zrozumieniem, działania matematyczne lub grę logiczną. Ich zaletą jest poręczność oraz waga, a współcześnie nauczyciele nazywają je „piórnikami XXI wieku”.

Nie bójmy się nowych technologii!

Rodzice często martwią się, że ich dzieci za dużo czasu spędzają przed ekranem komputera lub smartfona. We wszystkim jednak warto zachować umiar. Młodzi ludzie świetnie odnajdują się w wirtualnym świecie, warto więc wypracować wspólne zasady i zadbać, by urządzenia i aplikacje, które dajemy naszym dzieciom, były bezpieczne i niosły za sobą korzyści edukacyjne.

Jak wybrać bezpieczne i wartościowe aplikacje?

  1. Poświęćmy trochę czasu na poszukanie wartościowych gier, serwisów i platform. Na początku dobrze jest samemu zaznajomić się z zasadami ich działania, a dopiero potem dokonać wyboru.
  2. Poznajmy możliwości urządzeń, do których dziecko będzie miało dostęp, tak żeby mogło wykorzystać je w pełni.
  3. Wspólnie odkrywajmy nowe technologie. Zaangażujmy się w grę lub pomóżmy dziecku rozwiązać quiz. To również jeden ze sposobów na spędzanie czasu razem.
  4. Przed skorzystaniem z tabletu lub komputera ustalmy godzinę, po której zmieniamy aktywność. W zamian zaproponujmy wspólną zabawę, gotowanie, spacer lub lekturę książki.
  5. Rozmawiajmy o bezpieczeństwie w sieci. Ustalmy listę serwisów, z których młody człowiek może korzystać, oraz uświadamiajmy zagrożenia kryjące się w wirtualnej rzeczywistości.
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.