fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Warszawskie przedszkole inspirowane fińskim modelem edukacji

Warszawskie przedszkole inspirowane fińskim modelem edukacji

W przedszkolu JOY podstawową aktywnością dzieci jest radosna zabawa. To właśnie dzięki niej maluchy uczą się najwięcej o otaczającym je świecie. Spacer, wspólne jedzenie posiłków, odgrywanie ról - tutaj każda sytuacja jest okazją do ćwiczenia nowych umiejętności oraz zdobywania wiedzy.

Warszawski żłobek i przedszkole JOY powstał z fascynacji fińskim modelem edukacji przedszkolnej. U jego podstaw leży przekonanie, że naturalnym zajęciem kilkulatków jest swobodna, spontaniczna zabawa. To nie czas na formalną naukę czytania czy liczenia. Zadaniem dzieci jest się bawić i – co równie ważne – czerpać z tej zabawy radość. Tylko wtedy są w stanie w naturalny sposób nabywać kompetencje społeczne – uczyć się współpracy, negocjacji, stawiania granic i wyrażania własnych emocji.

Nauka jest radością

Gdy odrzucimy nasz tradycyjny sposób myślenia o edukacji, okaże się, że u podstaw nauki zawsze leży ciekawość świata. Tylko ona zapewnia skuteczne zdobywanie nowych informacji. Dlatego nauka w przypadku najmłodszych nie powinna wiązać się z siedzeniem przy stoliku. Ciężko bowiem zainteresować spontanicznego kilkulatka kartką papieru i abstrakcyjnymi ćwiczeniami. Dzieci są stworzone do zabawy i ruchu, dlatego najlepiej czują się, gdy przez większą część dnia pozostają aktywne. W Finlandii mawia się nawet, że to, czego nauczyliśmy się bez radości, zapomnimy bez żalu. To powiedzenie jest kwintesencją naturalnego podejścia do edukacji kilkulatków.

W JOY dzieci większość czasu spędzają na swobodnej, niedyrektywnej zabawie i wymyślonych przez siebie zajęciach. Eksperymentują, eksplorują podwórko i sale, wcielają się w role. Pedagodzy zachęcają maluchy do twórczej ekspresji, nie narzucają sztywnego planu zajęć, raczej kierują uwagę w stronę rozwijających czynności. Priorytetem jest prostota i równowaga, dzięki którym dzieci nie są przemęczone i przeładowane nadmiarem bodźców.  

Samodzielność jest radością

Pozwalanie dziecku na samodzielność to wyraz zaufania do jego kompetencji. Kilkulatki uwielbiają naśladować dorosłych, a dawanie im swobody w próbowaniu nowych rzeczy jest ważną zasadą w filozofii tego przedszkola. Radość z drobnych rzeczy: zasznurowania butów czy zapięcia zamka w kurtce, buduje w dzieciach pewność siebie i rozwija motywację wewnętrzną – najlepszą siłę napędową do działania.

Samodzielność w przedszkolu ćwiczy się na kilku płaszczyznach. Maluchy są zachęcane do jedzenia bez asysty dorosłych, pozwala się im wymyślać i kierować zabawą, samodzielnie ubierać oraz decydować o bardziej i mniej ważnych sprawach. Samodzielność to także wspinanie się na drzewa, swobodne bieganie po podwórku, mycie rąk po skorzystaniu z toalety czy zwrócenie się o pomoc do nauczyciela, gdy coś przerasta dziecięce możliwości.  

Kontakt z naturą jest radością

W myśl przekonania, że nie ma złej pogody na spacer – są tylko źle ubrane dzieci, w przedszkolu JOY zabawa na świeżym powietrzu to stały punkt dnia. Maluchy mogą biegać, skakać po kałużach, budować zamki z piasku, zbierać kamienie i gotować zupę z liści i patyków. Nikt nie przejmuje się pobrudzonymi spodniami czy ubłoconymi dłońmi. Kontakt z naturą działa uspokajająco, rozwija motorykę oraz pobudza wyobraźnię. Dzieci na podwórku chcą się bawić bez barier czy sztywnych ograniczeń. Przestrzeń wyzwala w nich spontaniczne reakcje, a ruch i świeże powietrze dotleniają mózg oraz stymulują układ odpornościowy. Po dawce aktywności fizycznej maluchy są lepiej skoncentrowane, wyciszają emocje i mogą zająć się kolejnymi twórczymi pracami.     

Relacje są radością

Spontaniczna zabawa, którą nie kierują dorośli, jest najlepszym poligonem doświadczalnym dla relacji społecznych. Dzieci przebywając w grupie uczą się współpracy i podejmowania decyzji, ale także wyznaczania swoich granic i mówienia “nie”. To czas pierwszych przyjaźni i konfliktów, radości z przebywania z rówieśnikami oraz frustracji związanych z ich działaniami.

Warto wiedzieć, że pierwsze lata życia są kluczowym momentem dla rozwoju emocjonalnego dzieci. To właśnie wtedy kształtują one w sobie poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do innych ludzi. W tym kontekście nie bez znaczenia są także kontakty z empatycznymi dorosłymi. W JOY nauczyciele przyjmują rolę mądrych przywódców, ich autorytet budowany jest na zaufaniu i dialogu, a nie na sile czy przymusie.

Każdy jest wyjątkowy!

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego tak ważne jest, by traktować je indywidualnie. Aby to zrobić niezbędna jest uważność, odpowiadanie na potrzeby i obserwowanie zachowań. Ważna jest także akceptacja wszystkich pojawiających się emocji, również tych trudnych oraz adekwatne reagowanie, które nie ocenia, a pozwala wyciągać wnioski. W tym przedszkolu na dzieci patrzy się całościowo i dba nie tylko o rozwój intelektualny, ale także psychiczny, fizyczny i społeczny. W tym systemie niewłaściwe zachowanie jest symptomem trudności w jakimś obszarze życia. Indywidualne podejście pozwala dotrzeć do źródeł problemu, a nie zajmować się jedynie trudnymi dla otoczenia oznakami.  

Jeśli zaciekawił was fiński model edukacji w JOY, zajrzyjcie na stronę: Przedszkole i żłobek JOY

 


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

rodzina
,,Kochać to nie znaczy martwić się, kochać to znaczy ufać” – krótki tekst o byciu matką

zdrowie
Czy antybiotyki przyjmowane przed ciążą i w jej trakcie wpływają na zdrowie dziecka?

edukacja alternatywna
Czym jest “kultura błędu” i dlaczego nie warto wytykać błędów uczniom? Fragment książki “Nowa szkoła”

naturopatia
Jak leczyć wiosenne przeziębienie?

zdrowie
Bliskość sprawia, że dzieci są zdrowsze!

wywiady
“Weganizm jest prosty i można z nim żyć bez poczucia straty”. Rozmowa z Asją Michnicką

edukacja alternatywna
Nie dajmy się zadaniom domowym! Czego dzieci naprawdę potrzebują po wyjściu ze szkoły?

edukacja alternatywna
Dlaczego tak trudno zmienić polską szkołę? Fragment książki “Nowa szkoła”

edukacja alternatywna
“Nowa szkoła” to książka dla gotowych na zmianę polskiej szkoły

edukacja alternatywna
Jak uczy się mózg i jak szkoła może wspierać naturalne procesy uczenia się?