Zaczęła się jesień, dzieci znów wróciły do nauki, poszły do przedszkoli – to najlepszy czas na to, by poświęcić więcej uwagi na to, jak dziecko wymawia trudne wyrazy. Książki z serii „Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać” nie tylko pomagają w ćwiczeniu aparatu mowy, gdy problem logopedyczny został już stwierdzony. Znajdziecie w nich również informację, jakiego rodzaju trudności w wymowie powinny zaniepokoić rodzica.

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Z muchą na luzie ćwiczymy buzie
Wspólną przygodę z tą serią warto zacząć od książki „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie” Marty Galewskiej-Kustry, bo podstawą poprawnej wymowy jest między innymi odpowiednia ruchomość narządów artykulacyjnych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy, a nikt nie zachęci dziecka do tych ćwiczeń lepiej niż mucha Fefe. Publikacja została skonstruowana w taki sposób, że młody czytelnik, słuchając o przygodach Fefe, niemalże sam reaguje w proponowany przez niego sposób. Bo jak tu nie zacząć wykrzykiwać „i-o, i-o, i-o”, kiedy mucha leci gasić pożar? Jak tu się nie zdziwić „oooo” na widok Fefe za kierownicą samochodu? Jak się nie oblizywać, gdy bohaterka zajada się truskawkami z bitą śmietaną? Wartka fabuła tej książki sprawi, że dziecko nawet się nie zorientuje, że właśnie wykonuje ważną pracę.

Wierszyki ćwiczące języki
Gdy z wyluzowaną muchą przećwiczymy aparat mowy, możemy sięgnąć po „Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci” Marty Galewskiej-Kustry oraz Elżbiety i Witolda Szwajkowskich. Książka nie straszy trudnymi do wymówienia łamańcami językowymi, bo rymowanki zostały dostosowane do wieku dzieci. Inne książki z tzw. „trudnymi wierszykami” najczęściej tworzą prawdziwą mieszankę wybuchową najtrudniejszych głosek. To oczywiście świetna zabawa, ale… raczej dla dorosłych. W tej książce natomiast znalazły się rymowanki przygotowane z uwzględnieniem odpowiednich etapów rozwoju mowy dziecka: zawierają tylko te głoski, które w danym wieku powinno już ono wymawiać. W pierwszej części książki pojawiają się wierszyki dla najmłodszych, czyli czterolatków, w drugiej dla pięciolatków – to wtedy dziecko powinno nauczyć się wymawiać arcytrudne „r”, w trzeciej zaś zawarte zostały rymowanki dla chojraków, czyli prawdziwe językowe wyzwania.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zeszytowy trening mowy
Do ponownego przećwiczenia wszystkiego najlepszy będzie „Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci” Marty Galewskiej-Kustry. Na 64. stronach zebrano zadania związane z głoskami, które sprawiają dzieciom najwięcej kłopotu. Na samym początku do wspólnej zabawy zaprasza trener Leszek, który towarzyszy dzieciom do samego końca i prowadzi poprzez kolejne zadania aż po stronę ostatnią, gdzie znajduje się dyplom dla dzielnego ucznia w szkole poprawnej wymowy. W zeszycie znajdziemy rozmaite ćwiczenia, począwszy od gry planszowej, przez wycinanki, rysowanki i zagadki, aż po labirynty. Wspólne ćwiczenia z pomocą tej książki będą dla dziecka jednocześnie treningiem i świetną zabawą.

Wielką zaletą serii jest taka konstrukcja ćwiczeń, że nie są dla dziecka udręką. Nie czuje ono, że właśnie się uczy, co często bywa zniechęcające, tylko miło spędza czas z rodzicem, czytając zabawną książeczkę, i chętnie wchodzi w interakcję z tekstem. Seria „Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać” wydawnictwa „Nasza Księgarnia” gwarantuje salwy śmiechu i niezapomnianą przygodę w gąszczu trudnych głosek, która na pewno zakończy się wyśpiewaniem „w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” bez najmniejszego zająknięcia.
Teraz wszystkie tytuły z serii i cała oferta księgarni platon24.pl dostępna z 35% rabatem.

Foto: flikr.com/criminalintent