Kategorie
Dieta naturalna

Wiesz co jesz – niebezpieczne składniki w pożywieniu od A do Z

Stojąc przy sklepowej półce śledzimy wzrokiem listę składników (zwykle długą) i zastanawiamy się, co jest zdrowe, a co nam szkodzi? Czego nie kupować? Oto lista kilku składników i procesów produkcji żywności, których należy unikać podczas kupowania produktów spożywczych

Coraz uważniej czytamy etykiety, sięgamy po ekologiczne produkty spożywcze z pewnego źródła. Stojąc przy sklepowej półce śledzimy wzrokiem listę składników (zwykle długą) i zastanawiamy się, co jest zdrowe, a co nam szkodzi? Czego nie kupować? Oto lista kilku składników i procesów produkcji żywności, których należy unikać, ponieważ przyczyniają się do problemów zdrowotnych, m.in. raka, cukrzycy, chorób serca.

Seria Rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

A

 • Akrylamid (akryloamid, 2-propenoamid) – duże ilości akrylamidu powstają podczas obróbki termicznej (smażenia w głębokim tłuszczu, pieczenia) produktów spożywczych zawierających skrobię (węglowodany). Komitet ekspertów ds. Dodatków do Żywności (JECFA – organ doradczy WHO i FAO) podaje, że największy udział w ogólnym spożyciu akrylamidu mają chipsy ziemniaczane, chrupki ziemniaczane, kawa, ciasta, ciastka i herbatniki oraz chleb i inne gatunki pieczywa. Poza tym źródłem akrylamidu jest również dym tytoniowy! Uwaga – na etykiecie nie znajdziecie nazwy „akrylamid”, ponieważ powstaje on w czasie produkcji a nie jest dodawany do produktu. Akrylamid jest jednym z czynników wyzwalającym nowotwór układu pokarmowego oraz ma negatywny wpływ na układ nerwowy.
 • Aspartam E951 – bardzo popularny słodzik chemiczny, który powoduje zaburzenia neurologiczne, drgawki, zaburzenia widzenia oraz migreny bóle głowy. Występuje w produktach o obniżonej zawartości kalorycznej (typu light) jako substacja słodząca. Źródła aspartamu w żywności to m.in.: multiwitaminy, guma do żucia bez cukru, rozpuszczalne kakao, leki, drinki, słodziki, napoje z herbatą, polewy, jogurt, galaretki, napoje owocowe i mleczne, napoje dietetyczne, rozpuszczalna kawa i herbata, środki przeczyszczające, mrożone desery, napoje kawowe, miętowe, odświeżacze oddechu. W organizmie człowieka rozkłada się na fenyloalaninę i kwas asparaginowy oraz metanol.
 • Azotyn sodu E250 – to substancja konserwująca i utrwalająca czerwono – różową barwę mięsa, najczęściej dodawana do bekonu, parówek, kiełbasy, wołowiny, szynki, wędliny, pepperoni i prawie wszystkich przetworów mięsnych. Spożywanie azotynu sodu jest silnie powiązane z guzami mózgu, trzustki i jelita grubego oraz nadwrażliwością.

B

 • Białko sojowe – to główne źródło białka w tzw. batonach proteinowych, spożywane głównie przez kulturystów. Białko sojowe to “białko śmieci” w branży spożywczej. Pochodzi z genetycznie modyfikowanej soi, a następnie poddane jest obróbce chemicznej.
 • BPA (bisfenolu-A, dian, 2,2-bis(p-hydroksyfenylo)propan) – to związek stosowany do produkcji tworzyw sztucznych. To także przeciwutleniacz w środkach spożywczych i kosmetycznych. Są doniesienia, że BPA może powodować raka, bezpłodność i zaburzenia hormonalne.

C

 • Chlorek sodu znany nam jako sól kuchenna, jest powszechnie używanym dodatkiem do potraw. Należy unikać spożywania go w nadmiarze, ponieważ jest przyczyną nadciśnienia tętniczego, uszkodzenia nerek. Skadynawscy uczeni mówią o związku nadmiaru soli w diecie z zaburzeniami pamięci.
 • Chlorowodorek – na etykiecie produktu występuje pod różnymi nazwami, m.in. chlorowodorek pirydoksyny lub chlorowodorek tiaminy. To formy chemiczne witamin z grupy B, które firmy produkujące żywność dodają do swoich produktów, aby móc umieszczać informacje o wyższej wartości RDA (witamin). Naturalne witaminy są znacznie lepiej przyswajane przez organizm niż sztuczne, ponieważ nie mamy informacji o tym, w jakim stopniu te ostatnie są wchłaniane.
  Unikajmy niacynamidu i cyjanokobalaminy (syntetyczna witamina B-12).
 • Cukier biały sacharoza – jest uzyskiwany z przetworzenia trzciny cukrowej czy buraków trzcinowych. Pozbawiony minerałów i witamin, które są zawarte w melasie – drugim produkcie powstającym podczas produkcji cukru białego. Podczas trawienia cukru dochodzi do zużycia dużej ilości minerałów i witamin w organizmie, jest to główna przyczyna otyłości i wielu innych zaburzeń zdrowotnych.

G

 • Glutaminian sodu (znany także jako MSG lub E621) – jest wykorzystywany jako substancja wzmacniająca smak w wielu rodzajach produktów spożywczych. Może wywoływać niekorzystne objawy fizjologiczne, takie jak drętwienie, osłabienie i palpitacja (to objawy sydromu restauracji chińskiej), zaburzenia koncentracji. Glutaminian występuje naturalnie w wielu rodzajach produktów spożywczych w śladowych ilościach (w porównaniu z ilością stosowaną jako dodatek do żywności): w mięsie, rybach, warzywach i produktach zbożowych (w formie związanej z białkiem) oraz w pomidorach, mleku, ziemniakach, sosie sojowym i wielu rodzajach sera w formie wolnej.
 • GMO – organizmy modyfikowane genetycznie. Najczęściej modyfikacjom genetycznym poddawane są: kukurydza, soja, bawełna, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki. Więcej: Co to jest GMO?

H

 • Hydrolizowane proteiny (białka) roślinne – zazwyczaj wysokoprzetworzona forma białka sojowego; przetwarzanie ma na celu wydobycie wolnego glutaminianu sodu (MSG), czyli tzw. wzmacniacza smaku.

K

 • Kazeina – jest najważniejszym białkiem mleka ssaków. Występuje w mleku (i jego przetworach) w postaci soli wapniowej. Utrzymuje tłuszcz w mleku w formie zemulgowanej (emulgowanie).
 • Kwas fosforowy – jest stosowany w napojach gazowanych w celu rozpuszczenia dwutlenku węgla. Kwas fosforowy to budulec gwoździ stalowych. Jest także używany przez kamieniarzy. Wojsko używa go do czyszczenia rdzy z pancerników. Niszczy szkliwo zębów, silnie pobudza układ nerwowy.

M

 • Mleko homogenizowane – tłuszcze obecne w mleku są sztucznie zmienione w celu uzyskania mniejszych cząsteczek, które pozostają w zawiesinie cieczy mleka. Przyczynia się do chorób serca czy alergii.

S

 • Syrop kukurydziany (glukozo- fruktozowy) – to sprawca otyłości! Jest dodawany do przekąsek, słodyczy, płatków śniadaniowych, keczupu, majonezu oraz napojów gazowanych. Glukoza i fruktoza, które przeważają w składzie syropu kukurydzianego, “oszukują” mózg. Wywołują przeciwstawne reakcje w mózgu – sytość i głód.
 • Sztuczne barwniki spożywcze – cała gama! Są odpowiedzialne m.in. za zaburzenia zachowania u dzieci. Prawie wszystkie sztuczne barwniki w żywności pochodzą z ropy naftowej, a wiele z nich jest zanieczyszczonych aluminium, które kumuluje się przez lata w naszym ogranizmie (m.in. w mózgu, co stwierdzono u osób z chorobą Alzheimera). Więcej: Chemia w żywności

W

 • Wyciąg z drożdży – ekstrakt drożdżowy jest “przemysłowym źródłem glutaminianu sodu”. Podobno glutaminian jest często “ukrywany” pod nazwami takimi jak: ekstrakt drożdżowy, autolizowane drożdże, hydrolizowane białka roślinne, hydrolizowane białka.
Jak zrozumieć się w rodzinie
Być razem

Świadome rodzicielstwo

Z

 • Zagęszczacze (substancje chemiczne zagęszczające) – tj. sorbitol, syrop sorbitolowy, mannitol, erytrozyna, tartrazyna. Występują najczęściej w jogurtach, sosach, majonezach.

Należy uważnie czytać etykiety, im więcej składników jest na nich wymienionych, tym gorzej. Jeżeli widzisz na opakowaniu nazwę związku, której nie potrafisz wymówić – nie kupuj tego produktu. Najbezpieczniej zaopatrywać się w żywność u lokalnych dostawców. Wybieraj żywność nieprzetworzoną i samodzielnie przyrządzaj z niej potrawy.

Konsultacja merytoryczna: Emilia Lorenc

Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *