Kategorie
Dieta naturalna

Wiosna według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Wiosna to początek nowego życia, czyli narodziny i dzieciństwo. Człowiek rodzi się w przemianie Drzewa – nasiona szybko kiełkują, rośliny puszczają młode pędy, a promienie słoneczne ponownie przybierają na sile

Wiosna to początek nowego życia, czyli narodziny i dzieciństwo. Człowiek rodzi się w przemianie Drzewa – nasiona szybko kiełkują, rośliny puszczają młode pędy, a promienie słoneczne ponownie przybierają na sile.

Wątroba i pęcherzyk żółciowy

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej przemianie Drzewa przyporządkowuje się wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Wątroba odpowiedzialna jest za oczy, wzrok, napięcie mięśniowe wpływające na naprężenie lub zwiotczenie mięśni, ścięgien oraz paznokci u rak i nóg. Jest ona również odpowiedzialna za niezakłócony przepływ qi (energii życia) i jego równomierny podział w organizmie. Wątroba sprawuje tez nadzór nad ilością i jakością krwi.

Zarówno wątroba, jak i pęcherzyk żółciowy mają skłonność do zastoju qi, gorąca, niedoboru krwi i soków, czego wynikiem jest drażliwość i napięcia emocjonalne, a w efekcie złość i gniew.

Kolorem przemiany Drzewa jest zieleń, a smakiem kwaśny. Zazwyczaj wszystkie produkty o tym smaku są z natury chłodne lub zimne, a regularne spożywanie ich w małych ilościach doskonale chroni wątrobę i pęcherzyk żółciowy przed przegrzaniem.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Co jeść wiosną?

Na wiosnę wątroba i pęcherzyk żółciowy zasilane są najwyższą ilością energii i są najbardziej podatne na odnowę. Wszystkie zboża, szczególnie jednak orkisz, zielony orkisz, pszenica oraz zielone produkty spożywcze – sałaty liściowe, warzywa, świeże zioła i kiełki, pomagają odtruwać organizm. Także liście mleczu i inne świeże gorzkie zioła wpływają korzystnie, uspokajając Yang wątroby i pobudzając przepływ żółci. Aby wątrobę oczyszczać i zregenerować wiosną, należy zrezygnować z obfitych kolacji na rzecz lekkich, jarskich dań.

W cyklu dobowym najniższy poziom aktywności energetycznej wątroby przypada na godz. 13-15. Warto wtedy, jeśli jest taka możliwość, położyć się na 15-30 min, aby mogła się zregenerować i przygotować do dalszej wytężonej pracy w naszym organizmie.

Wiosną gotujemy często zupy, ale już znacznie krócej niż zimą, i nie używamy zbyt wielu gorących przypraw. Takimi typowymi zupami wiosennymi jest zupa z botwiny, żurek na naturalnym zakwasie, a także zupa szczawiowa (choć nie za często).

Wspomnianą pszenicę spożywamy w postaci gotowanego całego ziarna, płatków lub kiełków. Działa ona korzystnie nie tylko na wątrobę, ale także na serce, ochrania płuca, wzmacnia śledzionę, pomaga przy bezsenności, a także w wypadku występowania nocnych potów oraz nierównowagi emocjonalnej. W przypadku uczulenia na pszenicę można zastąpić ją orkiszem – jej starą odmianą.

Zachęcamy do spożywania wiosną dużej ilości świeżych, młodych warzyw – oczywiście tych naturalnych, bez dodatku chemii, jak to się często zdarza w przypadku nowalijek.

Wiosna to odpowiednia pora na dodawanie do wszelkich potraw kiełków, które mają ogromny potencjał energii życiowej qi. Kiełkować można zboża (pszenicę, grykę, proso, owies), rośliny strączkowe (fasolę mung, soczewicę i inne), nasiona warzyw (brokuły, gorczycę, rzodkiewkę, lucernę, rzeżuchę i inne). Kiełki zawierają bardzo wartościowe białko, ponieważ zwiększa się w nich udział lizyny, cennego aminokwasu egzogennego, którego nieskiełkowane całe ziarna mają bardzo mało. Są również bardzo ważnym źródłem substancji mineralnych takich jak: żelazo, fosfor, wapń, magnez, chrom, lit, selen, i cynk. Zawierają dużo witamin z grupy B, witaminy F i E. Podkiełkowane zboża są słodsze i lżej strawne – są odpowiednie również dla małych dzieci.

Jeśli wybieramy się za miasto na spacer lub wycieczkę, możemy zbierać świeże zioła, takie jak pokrzywa, mniszek lekarski, babka szerokolistna, szczaw, krwawnik, lebioda, jasnota biała (liście), które dodajemy do sałatek, zup, kanapek lub innych potraw.

Oczyszczająco działa picie herbatki z natki pietruszki (na pół litra wrzącej wody wrzucić garść świeżej lub suszonej natki pietruszki, gotować przez 10-20 minut, odcedzić i pić).

Techniki wiosennego gotowania

  • gotowanie w szybkowarze – dotyczy to zwłaszcza twardych zbóż, jak pszenica, orkisz i pęczak oraz nasion roślin strączkowych
  • fermentacja – krótkie kiszonki z warzyw, zaledwie kilkudniowe, żur z mąki żytniej, zakwas z buraków i inne. Kiszonki wzmacniają wątrobę
  • krótkie duszenie lub gotowanie – dotyczy przede wszystkim warzyw. Podlewamy je lekko wodą i dusimy, a na końcu dodajemy olej tłoczony na zimno.

Temperatura wiosną zmienia się i powinniśmy na bieżąco na te wahania reagować. Błędem byłoby przeniesienie przyzwyczajeń zimowych i stosowanie ich wiosną. Na początku wiosny powinno w naszej diecie jeszcze sporo potraw gotowanych, a ciepło naszego ciała powinny utrzymywać produkty o termice ciepłej. W miarę podnoszenia się temperatury, w naszej codziennej diecie powinno pojawiać się coraz więcej produktów o właściwościach ochładzających. Nasz apetyt na szczypiorek jest również uzasadniony, gdyż ma właściwości ocieplające i kontroluje Yin wątroby, a rzodkiewka właściwości chłodne i kontroluje Yang woreczka żółciowego.

Wiosna to również czas oczyszczania poprzez poszczenie, a także czas głodówek. W tym zakresie musimy być jednak ostrożni, gdyż nie każdy kwalifikuje się do przeprowadzenia kilkudniowej głodówki, zwłaszcza jeśli jest osłabiony. W tym przypadku powinniśmy zasięgnąć porady lekarza medycyny chińskiej, który podpowie najodpowiedniejszy rodzaj oczyszczania na wiosnę. Może to być zarówno trzydniowa głodówka, przeprowadzana cyklicznie dwa – trzy razy w sezonie, lub monodieta zbożowa np. pszeniczna lub orkiszowa.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Można także przeprowadzić odkwaszanie organizmu, które uwalania złogi kwasowe nagromadzone w tkance łącznej i poprawia ukrwienie i napięcie skóry. Odpowiednia dieta odkwaszająca w połączeniu z automasażem brzucha daje szansę na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, poprawę samopoczucia i pozbycia się uciążliwych schorzeń i dolegliwości. Dodatkowym, pozytywnym efektem jest ogólna psychofizyczna odnowa organizmu, a to nasz główny cel na wiosnę.

Foto

Autor/ka: Anna Krasucka

Doradca żywieniowy, dietetyk TCM. Zwolenniczka holistycznego podejścia do człowieka i jego edukacji w zakresie rozumienia własnego organizmu. Jest propagatorką profilaktycznego podejścia do zdrowia i naturalnej diety.
Interesują ją zagadnienia długowieczności, metody zachowania zdrowia i urody zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej metodami naturalnymi.
Stworzyła Akademię Odżywiania dla Zdrowia ‘Pięć Smaków’ (www.piecsmakow.com.pl), w ramach której od lat prowadzi praktyczne warsztaty zdrowego i smacznego gotowania, wyjazdy pro zdrowotne, w tym rodzinne oraz wykłady na temat zdrowego żywienia. W swojej kuchni czerpie inspiracje z natury, z polskiej tradycji kulinarnej, z zasad dietetyki tradycyjnej medycyny chińskiej (kuchnia pięciu przemian) oraz swoich licznych podróży (m.in. do Laosu, Kambodży, Indonezji, Tajlandii, Syrii, Jordanii, Izraela, Tanzanii). Prowadzi wykłady dla firm, w szkołach i przedszkolach na temat zdrowego odżywiania. W Warszawie prowadzi konsultacje indywidualne.
Jest absolwentką "Dietetyki Leczniczej" u Iny Diolosa, sygnowanej przez niemiecko - francuski Avicenna Instytut. Swoją edukację dietetyczną ciągle kontynuuje (wiedza jest potężna i ogromnie interesująca) m.in. w zakresie medycyny żywienia (badania naukowe wskazujące na skuteczność leczenia dietą).
Ukończyła studia magisterskie „Komunikacja interpersonalna” w Niemczech oraz we Francji. Jest tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego.
Jako ekspert w zakresie odżywiania dla zdrowia jest autorką popularnych artykułów w czasopismach o tematyce zdrowotnej, bywa także gościem w radiu i TV.
Współtwórczyni projektu Kobieta Piękna z Natury – www.pieknaznatury.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.