Kategorie
Polecamy

Wkładki do pieluszek wielorazowych – bambus, bawełna, polar – które wybrać?

Jesteś w ciąży, lub świeżo urodziłaś maluszka i podjęłaś decyzję, że będziesz go pieluchować wielorazowo? To świetnie! Pieluchy wielorazowe są ekologiczne, zdrowe dla skóry dziecka i ekologiczne, ale mogą wydawać się skomplikowane. Nie wiesz, jakie wkłady wybrać? Które z nich będą najbardziej chłonne, a które dadzą uczucie suchości od pupy? Przeczytaj ten artykuł, a wszystko stanie się jasne i nie będziesz miała problemu z wyborem!

Wkłady do pieluch wielorazowych – jakie są rodzaje?

Wkłady do otulaczy i kieszonek można podzielić według dwóch głównych kategorii. Po pierwsze będzie to rodzaj tkaniny, z której zostały uszyte, po drugie zaś będą to przeróżne kształty samych wkładów.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Materiały – bambus, bawełna, polar

Tkaniny, z których szyje się wkłady do pieluch wielorazowych  dzielą się na dwa główne rodzaje – są to materiały naturalne i sztuczne. Pierwsza grupa charakteryzuje się większą chłonnością (ale co za tym idzie także dłuższym czasem schnięcia), lepszą przepuszczalnością powietrza oraz mniejszym stopniem przetworzenia. Materiały sztuczne zaś dają dziecku uczucie suchości. Wkłady z materiałów naturalnych osiągają pełną chłonność po 4 do nawet 10 prań (pranie usuwa z nich naturalne olejki roślinne), wkłady sztuczne mają od razu docelową chłonność.

Bez wątpienia do najpopularniejszych naturalnych materiałów należy bawełna – zarówno ta organiczna, niebielona (cotton organic), jak i zwykła, biała (zwana np. silky cotton). Zaletą tej pierwszej jest mniejsza ingerencja w proces produkcji, zaś bielona bawełna ma tą przewagę nad niebieloną, że szybciej osiąga pełną chłonność. Zasada ta dotyczy klasycznej tetry oraz wkładów. Zaletą bawełny jest bez wątpienia jej łatwa dostępność i  duża wytrzymałość – w razie potrzeby można ją wyprać w bardzo wysokiej temperaturze.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Innym popularnym materiałem, z którego szyje się wkłady jest bambus. Nic dziwnego – tkanina ta wykazuje właściwości antybakteryjne, antyalergiczne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu neutralizuje zapachy. Co więcej, charakteryzuje się dobrym odprowadzaniem ciepła – co jest pożądaną cechą zwłaszcza w lato. Bambus może być tkaniną o różnym splocie – możne być zarówno tetrą, muślinem, tkaniną birdseye (która świetnie rozprowadza wilgoć, co minimalizuje ryzyko przecieków), ale także frotte.

Kolejną naturalną tkaniną, z której szyje się wkładki do pieluch, jest tkanina konopna lub z domieszką konopi. Włókna konopne są jednymi z najbardziej wytrzymałych na rynku. Mają – podobnie jak bambus – właściwości przeciwbakteryjne, antygrzybicze, antyalergiczne oraz termoregulacyjne oraz chronią przed promieniowaniem UV. Do uprawy konopie nie potrzebują nawozów sztucznych, ani pestycydów. Wkłady konopne są miękkie i bardzo chłonne.

Ostatnim naturalnym włóknem wykorzystywanym do produkcji wkładów jest len. Do jego najważniejszych właściwości należy – wysoka chłonność, duża wytrzymałość, ale także odporność na rozwój bakterii i grzybów. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że schnie szybciej niż bambus.

Wkłady z materiałów sztucznych to najczęściej mikrofibra obszyta polarem lub mikropolarem bądź tkaniną coolmax (zwaną też thermo). Wkładki takie są znacząco tańsze od wkładów naturalnych, szybciej schną, jednak charakteryzują się mniejszą chłonnością. Ich największą zaletą jest to, że dzięki zastosowaniu polaru lub coolmaxu (tkaniny, z której szyta jest odzież dla sportowców) izolują wilgotny wkład od skóry dziecka. Niestety, mocno nasiąknięta mikrofibra może oddawać wilgoć pod naciskiem. Dlatego też w sprzedaży dostępne są wkłady „hybrydowe” lub „2w1”, tzn. np. bambusowe z warstwą polaru z jednej strony. Alternatywą dla nich może być tzw. wkładka „sucha pupa”, czyli cienka warstwa mikropolaru bądź coolmaxu, którą kładziemy na wkład naturalny, dzięki czemu zapewniamy dziecku komfort suchej pieluszki nie rezygnując z większej chłonności wkładów naturalnych.

Kształty – proste, długie, klepsydra, prefold

Rodzajów wkładów do pieluszek jest naprawdę mnóstwo – nietrudno tu stracić głowę, tym bardziej, że ilość zwiększa się, gdyż niemal każdy z nich może być uszyty z różnych materiałów.

Pieluszki składane

Najbardziej klasycznym rodzajem wkładu, który można umieścić zarówno w kieszonce, jak i w otulaczu jest pieluszka składana. Najczęściej ma kształt kwadratu wielkości od 40×40 do 80x80cm. Może mieć różne sploty materiału – od zwykłej tetry, do wspomnianego już splotu birdseye. Pieluszki takie możemy złożyć w prostokąt (wersja do otulacza i kieszonki), lub, przy odrobinie wprawy spróbować tzw. origami, czyli składania materiału na kształt majteczek z większą ilością warstw w kroku (np. samolot lub latawiec). Tak złożoną pieluszkę spinamy zapinką snappi lub rzepaskiem i zakładamy na to otulacz. Zaletą takich pieluszek jest niska cena, możliwość dopasowania do dziecka (dobrze „łapią” mleczne kupy), łatwość prania i krótki czas schnięcia. Zazwyczaj są one jednak mniej chłonne niż wkłady prostokątne, dlatego też najczęściej wybierane są do pieluchowania najmłodszych dzieci.

Nieco bardziej chłonnym rozwiązaniem są tak zwane wkłady składane, potocznie zwane ręcznikowymi. Są to najczęściej prostokątne kawałki tkaniny frotte, które – tak jak tetrę – możemy złożyć w prostokąt, lub uformować z nich „majtki” przy pomocy zapinki, bądź rzepaska.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Innym typem pieluszki składanej jest prefold. To najczęściej kilka warstw materiału zszytych w kształt kwadratu lub prostokąta. Charakteryzują się one dwoma przeszyciami wzdłuż, dzięki czemu łatwiej złożyć je na trzy, w prostokąt. Pieluszki składane – prefoldy można składać także podobnie jak tetrę, na kształt „majteczek”, spinając snappi. Ich zaletą jest dobre dopasowanie do pupy dziecka oraz krótszy czas schnięcia, dzięki możliwości rozłożenia na suszarce.

 Wkłady prostokątne

Wkłady prostokątne należą chyba do najpopularniejszych na rynku. Dzielą się na trzy podgrupy – krótkie, długie i ekstra długie. Niewątpliwą zaletą wkładów prostych jest łatwość stosowania. Krótkie wkłady są gotowe do umieszczenia w kieszonce lub otulaczu, wkłady długie i ekstra długie składamy wedle potrzeb – równo na 2, 3 lub 4, dla chłopca – z większą ilością warstw z przodu, lub dla dziewczynki – najgrubiej w kroku. Dzięki też możliwości są uniwersalne i szybciej wysychają. Niektórzy producenci zmodyfikowali nieco wygląd wkładów prostych szyjąc wkładki w kształcie np. klepsydry – dzięki czemu mamy większą powierzchnię chłonną z przodu i z tyłu, przy wygodnej, mniejszej szerokości wkładu w kroku.

 Wkłady z burtami

Wkłady proste są wygodne w użytkowaniu i chłonne, ale nie zawsze są w stanie zatrzymać „mleczną kupę” tak, by nie pobrudziła otulacza. Dlatego też powstały wkłady z tak zwanymi burtami, lub skrzydełkami. Tak, jak wkłady prostokątne, burty również są łatwe w użyciu, ale dzięki wszytym elastycznym „skrzydełkom” zatrzymują zawartość na wkładzie, chroniąc gumki przed zabrudzeniem. Jest to szczególnie ważne przy otulaczach wełnianych, które pierzemy ręcznie. Wkłady ze skrzydełkami nie nadają się jednak do kieszonek – burty stosujemy jedynie w otulaczach.

Pieluchy formowane – formowanki

Najbardziej chłonnym i niezawodnym rodzajem wkładu jest pielucha formowana, czyli formowanka. Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak otulacz – ma taki sam kształt, jest zapinana na napy lub rzepy na biodrach, często ma napy do regulowania rozmiaru na długości. Bywa, że ma w środku kieszonkę na wkład, ale wielu producentów wszywa go na stałe w formie wyjmowanego języka – dzięki temu formowanka szybciej schnie. To, co różni formowankę od otulacza czy kieszonki, to brak warstwy nieprzemakalnej – należy na nią założyć otulacz lub gatki z PULu bądź wełny. Niektóre pieluszki formowane mają wszyty w kroku niewielki panel PUL, aby były jeszcze bardziej niezawodne.

Formowanka jest rodzajem wkładu, który sprawdzi się na noc, na drzemkę, na podróż lub dłuższy czas, w którym nie mamy jak przewinąć dziecka. Jest bardzo chłonna, dobrze chroni otulacz przed zabrudzeniem, ale też niestety najdłużej schnie.

Jak widać, na rynku znaleźć możemy mnóstwo różnego rodzaju wkładów. Każdy z nich ma inne zalety i wady, każdy dopasowany jest do innego dziecka i rodzica. Nie ma jednej, jedynie słusznej odpowiedzi na pytanie „który wkład wybrać?”, jednak mam nadzieję, że lektura tego artykułu pomoże w wyborze wkładów najbardziej pasujących do Twojego dziecka i Ciebie. Szeroki wybór pieluch wielorazowych, wkładów i akcesoriów można znaleźć na stronie https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Pieluchy-ekologiczne_Pieluchy-wielorazowe-1204.html


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.