Właściwości oleju z oregano
| Właściwości oleju z oregano

Właściwości oleju z oregano

Oregano to dla większości z nas przyprawa, którą hodujemy na parapecie lub kupujemy w formie suszonej, a następnie wzbogacamy nią smak potraw. Tymczasem to jedna z najbogatszych w składniki mineralne roślin na naszej planecie. Produkuje się z niej także olej.

Antybiotyk z natury

Olej (lub olejek) z oregano może zabić bakterie, grzyby, drożdże, pasożyty oraz wirusy. Szybko staje się popularną alternatywą dla powszechnie stosowanych antybiotyków. Za te liczne właściwości prozdrowotne odpowiada naturalny karwakrol (lub inaczej fenol), który występuje w oleju i który wykazuje bardzo silnie działanie bakterio- i grzybobójcze. Syntetyczne fenole, np. kwas karbolowy, są używane w szpitalach do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, ale zawarty w oregano karwakrol może nawet więcej: jest bardzo silnym środkiem antyseptycznym.

Kiedy można stosować olej z oregano?

Mogą go stosować i dzieci, i dorośli, ale zawsze po konsultacji z lekarzem. Trzeba się napracować, by znaleźć rzetelne informacje o tym, jak należy przyjmować olejek z oregano. Również ulotki dołączone do oleju nie są do końca jasne, dlatego tak ważne są zalecenia specjalisty. Oleju z oregano nie powinny stosować kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Wpływa on także na zdolność organizmu do wchłaniania żelaza. Oleju nie powinny również używać osoby uczulone na miętę, tymianek, szałwię.

Przed użyciem oleju zawsze należy go rozcieńczyć, np. do stosowania miejscowego – z oliwą z oliwek, do stosowania zewnętrznego – z wodą.

Olej można kupić w postaci płynu o wysokim stężeniu lub w kapsułkach.

Najlepsze książki dla dzieci i rodziców - księgarnia Natuli.pl

Badania

Badania doktora Belaiche z Francji, które zostały zaprezentowane na II Międzynarodowej Konferencji Aromaterapii w Monako w 1977 roku, mówią o tym, że „oregano jest najbliżej idealnego środka bakteriobójczego”. Belaiche sprawdzał oddziaływanie wielu olejków eterycznych na chorych pod kątem ponad 90 różnych bakterii (m.in. E. Coli, Candida, Staph). Opierając się na tych doświadczeniach, wraz ze swoim zespołem opracował „Aromatogramme” – wykres przedstawiający działanie poszczególnych olejków na konkretne bakterie. Zespół lekarzy jednoznacznie stwierdził, że olej z oregano prawie zawsze był liderem w walce z bakteriami i jest jednym z najbardziej aktywnych. Substancja ta dawała zawsze niesamowite wyniki w leczeniu chorób zakaźnych.

Kolejne badania, tym razem biochemika Shiow Y. Wanga, wykazały, że olej z oregano ma od 3 do 20 razy wyższą aktywność przeciwutleniaczy niż inne badane zioła. Przykładowo oregano ma aż 42 razy większe niż jabłka działanie antyoksydacyjne, zawiera 30 razy więcej antyoksydantów niż ziemniaki, 12 razy więcej niż pomarańcze i 4 razy więcej niż jagody.

Olej z oregano stosujemy…

Doustnie w przypadku: przeziębień oraz grypy, schorzeń zatok przynosowych i przekrwienia płuc, bólu gardła, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, w celu pobudzenia układu odpornościowego, podczas zapalenia dziąseł i bólu zębów, problemów z trawieniem (rozstrój żołądka, kłopoty z trawieniem, wzdęcia, biegunka), przeciwko pasożytom układu trawiennego, w celu obniżenia poziomu LDL („złego cholesterolu”), w celu zniwelowania nieświeżego oddechu wywołanego przez bakterie.

Zewnętrznie w przypadku: grzybicy stóp i paznokci, kandydozy, bólów wywołanych przeziębieniem, bólów spowodowanych owrzodzeniami, półpaśca, egzemy, przeciwko łupieżowi i ropnemu trądzikowi, przeciwko swędzeniu skóry i wysypce.

Ponadto w celu zmniejszenia bólów stawów i przeciwzapalnie, na ugryzienia owadów i zadrapania, opuchliznę, zakażenia ucha (zewnętrzne).

Źródło healingnaturallybybee.com
Foto: flikr.com/cookbookman


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Dziadkowie i dziecko – pozwól im się porozumieć po swojemu

olini
Prosta rzecz, która poprawi dietę twojego dziecka

wychowanie
Jak praktykować rodzicielstwo bliskości z dzieckiem w wieku szkolnym?

wychowanie
“Instrukcja obsługi” dziecka nie istnieje! Szukając jej, możesz stracić to, co najcenniejsze

wychowanie
Uprościć rodzicielstwo! „Wiele dzisiejszych problemów z zachowaniem obserwuje się u dzieci, które mają zbyt wiele rzeczy oraz żyją zbyt szybko”

POLECAMY
“Nic tak nie tworzy przyszłości, jak marzenia”. O czym marzą polskie dzieci?

niemowlę
Świąteczny czas może być trudny dla niemowląt

rodzina
“Zjedz uszka, bo babci będzie przykro”, czyli jak radzić sobie z presją przy świątecznym stole?

wychowanie
Mózg dziecka na świątecznych zakupach

wychowanie
17 ważnych pytań o rodzicielstwo