Kategorie
Polecamy

Kubeczki Lady Cup. Nowe podejście do menstruacji

Kubeczek menstruacyjny to zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych tamponów i podpasek. Jego podstawowym zadaniem jest gromadzenie krwi i wydzieliny z pochwy. Znam kobiety, które po stosowaniu kubeczków przestały cierpieć z powodu nawracających infekcji miejsc intymnych, sama natomiast cenię go za to, że jest banalnie prosty i wygodny w użyciu.

ladycup2

1. Praktyczność

Przeszukując fora internetowe, trafiłam na wiele wątpliwości dotyczących czegoś, co wkłada się do środka pochwy i nosi często nawet przez 12 godzin na dobę (maksymalny czas noszenia takiego kubeczka zależy oczywiście od producenta, ale Lady Cup, który chcę zaprezentować, można nosić tak długo). Czy to bezpieczne, zdrowe a przede wszystkim higieniczne, skoro przez ten czas wydzielina nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz? Czy wygodnie jest taki kubeczek włożyć, a co ważniejsze – wyjąć, skoro jego średnica jest tak duża? Co z opróżnianiem go na uczelni, w szkole, w publicznej toalecie i przede wszystkim – czy jego zawartość nie wyleje się na podłogę podczas wyjmowania? Podobne wątpliwości miałam, kupując swój pierwszy kubeczek menstruacyjny. Wybrałam wówczas Me Lunę i po paru nieudanych próbach (kubeczki dość łatwo aplikuje się do pochwy, ale już wyjmowania trzeba się nauczyć, gdyż mocno się zasysają) szybko przekonałam się, że to bardzo wygodne rozwiązanie, nawet – a może wręcz szczególnie wtedy, gdy cały dzień spędza się poza domem.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Dla mnie kubeczek menstruacyjny to optymalne rozwiązanie. Jestem mamą, pracuję, uprawiam sport. I choć jestem daleka od oceny okresu jako „tych dni”, ponieważ doceniam wartość kobiecego cyklu i to, w jaki sposób moje ciało o siebie dba, jak się oczyszcza, jak daje mi znać o swoich potrzebach, niezwykle praktyczne zastosowanie kubeczka ma dla mnie niesamowitą wartość. Przeczytaj: Dwie ważne prawdy o kobiecym cyklu.

ladycup4

2. Zdrowie

Kubeczek aplikuje się w taki sam sposób jak tampon. Zasadniczą różnicą jest taka, że kubeczki nie są wykonane z toksycznych substancji, ale z materiału neutralnego, który dodatkowo uniemożliwia rozwój bakterii. Tampony wchłaniają wydzieliny błon śluzowych a ich porowata konstrukcja sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Kubeczek nie ma tych wad, pozwala pochwie oczyszczać się w sposób naturalny. Nie zawiera też szkodliwych, wybielających substancji (o tym, jakie substancje znajdziemy w jednorazowych tamponach i podpaskach, można przeczytać tutaj: Alternatywa dla konwencjonalnych podpasek i tamponów), toksyn, ftalanów, bisfenolu A (BPA), substancji zapachowych czy lateksu. Kubeczki menstruacyjne wykonuje się z materiałów neutralnych, stosowanych w medycynie od lat – w przypadku Lady Cup to atestowany silikon medyczny bardzo dobrej jakości.

Lady Cup to znacznie zdrowszy wybór niż konwencjonalne podpaski i tampony (również te organiczne czy wielorazowe). Niezależnie bowiem od tego, z jakich włókien wykonany został tampon (i czy był bielony, czy nie), nadal wchłania naturalną wydzielinę z pochwy, która zabezpiecza przed infekcjami i pomaga utrzymać prawidłowe pH. Kubeczek tego nie robi!

3. Komfort

Silikon to zresztą świetne rozwiązanie również dlatego, że w przypadku Lady Cup zróżnicowano jego grubość, dopasowując budowę kubeczka do kobiecych potrzeb i anatomii. I tak grubsza warstwa na górze pomaga mięśniom pochwy utrzymać go w odpowiedniej pozycji, miękka podstawa ułatwia natomiast obsługę np. podczas wyjmowania. Dzięki temu komfort użytkowania jest bardzo wysoki a wyczuwalność w trakcie codziennych aktywności – znikoma. Do wyboru są dwa rozmiary: S – przeznaczony dla kobiet przed 25 rokiem życia i przed porodem, oraz L – dla reszty.

ladycup3
Kubeczek Lady Cup i MeLuna

Paradoksalnie to właśnie wtedy, kiedy jestem poza domem, jeszcze bardziej doceniam funkcjonalność Lady Cup. Po pierwsze – nie muszę przejmować się tym, że konkretnego dnia miesiączka może mnie zaskoczyć. Nie zastanawiam się nad tym, czy mam wystarczającą liczbę podpasek lub tamponów w torebce. Lady Cup aplikuję do pochwy w dniu spodziewanego okresu. Ponieważ jest on neutralny dla środowiska wewnątrz niej, to zupełnie nieszkodliwe, a ja nie mam obaw, że okres zaskoczy mnie w trakcie ważnego szkolenia czy wyjazdu. Po drugie – Lady Cup jest naprawdę pojemny (około 35 ml) i zmieniam go w praktyce tylko dwa razy na dobę – po 12 godzinach od założenia. Po trzecie – nie muszę myśleć o tym, czy cała paczka podpasek bądź tamponów wystarczy, bo jednego kubeczka używam wielokrotnie, a jego czyszczenie jest naprawdę łatwe. W związku z tym, że kubeczek można oczyszczać rzadko, nie ma problemu, żeby robić to w komfortowym, domowym środowisku.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

4. Oszczędność

Jednorazowy zakup to koszt 100 zł. Wydatek spory, szczególnie że przyzwyczailiśmy się do tego, że środki higieniczne takie jak tampony czy podpaski są zazwyczaj znacznie tańsze. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do nich jednego kubeczka Lady Cup można używać do 15 lat, a sam koszt zakupu zwraca się średnio już po czterech miesiącach użytkowania.

ladycup6

5. Ekologia

Nie muszę przejmować się również tym, że zanieczyszczam środowisko odpadami. Jeden kubeczek to znacznie mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego i koniec z problemem utylizacji zużytych tamponów czy podpasek. To również eliminacja problemu już na etapie produkcji (mniejsze zapotrzebowanie przekłada się bowiem na zmniejszenie produkcji), która mocno obciąża środowisko naturalne.
Do zakupu pierwszego kubeczka przekonała opinia znajomej, która zarekomendowała go w taki sposób:
Gdybym miała wybrać kilka rzeczy, które zabiorę ze sobą na bezludną wyspę, jedną z nich byłby kubeczek menstruacyjny. Po pierwsze – dlatego, że jest bardzo praktyczny. Ja zmieniam go średnio co 8–10 godzin i w tym czasie naprawdę nie muszę myśleć, że mam okres. Po drugie – dlatego, że zmienia pojmowanie miesiączki i krwi menstruacyjnej. Zwykłyśmy kojarzyć krew miesiączkową jako substancję wchłanianą przed podpaskę czy tampon o niezbyt estetycznym wyglądzie i nieprzyjemnym zapachu. Tymczasem kobieca krew zebrana w kubeczku nie pachnie (zapach powstaje właśnie w połączeniu z podpaską) i ma żywy, czerwony, naturalny kolor.

Z poniższego filmiku można się dowiedzieć o właściwościach kubeczków Lady Cup. Ich wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest drogeria ekologiczna Better Land.
https://www.youtube.com/watch?v=t_gqjKiAzZE

Na koniec słowo o chińskich podróbkach dostępnych w serwisach aukcyjnych – nie warto. Lepiej postawić na produkt bezpieczny, zdrowy i odpowiednio elastyczny. Kubeczki Lady Cup otrzymały rekomendację Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, posiadają też specjalny certyfikat biologiczny dla zastosowanego w nich silikonu.

Kubeczki Lady Cup do kupienia w natuli.pl i drogeria-ekologiczna.pl.

Avatar photo

Autor/ka: Justyna Urbaniak

Piszę zawodowo, prywatnie jestem matką i kurą domową. Z wykształcenia - nauczycielką polonistką, z przekonania - antypedagogiem. Aktualnie, oprócz pisania, dokształcam się w zakresie edukacji alternatywnej, Porozumienia Bez Przemocy, gotowania. Ostatnio również bloguję: http://justynaurbaniak.natemat.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.