O tym, co dokładnie powinno znaleźć się w torbie do szpitala – zarówno dla mamy, jak i dla dziecka – pisaliśmy już w naszym wcześniejszym artykule. Na liście rzeczy obowiązkowych powinniśmy umieścić przede wszystkim:
- wyniki badań (to m.in. ostatnia morfologia, posiew z pochwy),
- kartę przebiegu ciąży,
- dowód osobisty,
- dowód ubezpieczenia (w tym NIP pracodawcy lub własny),
- wkładki laktacyjne,
- żel pod prysznic,
- ręcznik kąpielowy,
- biustonosze do karmienia,
- klapki pod prysznic,
- chusteczki nawilżane,
- chusteczki higieniczne,
- ubranka dla dziecka oraz rzeczy potrzebne w dniu wypisu.
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim
Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Tym razem jednak skupimy się na tym, czym powinny charakteryzować się te ubrania, kosmetyki i akcesoria, których wybór sprawia nam zwykle najwięcej trudności. Zanim zatem spakujecie do torby swoją ulubioną bieliznę czy płyn do higieny intymnej, sprawdźcie, czy na pewno nadają się one na czas tuż po porodzie.
Wyprawka do szpitala dla mamy – koszule nocne
Na czele niemal każdej listy rzeczy do szpitala znajdują się koszule nocne. Najczęściej ma być to jedna koszula do porodu, a dwie do karmienia. Wybór tych drugich zwykle nie jest trudny. Wystarczy że będą miały kopertowy dekolt lub będą zapinane w okolicy biustu na napy. Wtedy na pewno sprawdzą się przy przystawianiu dziecka do piersi. Znalezienie idealnej koszuli do porodu nie jest jednak już tak łatwe. W sklepach znajdziemy wiele różnych modeli. Jedne z nich są jednorazowe, z drugich będziemy mogli korzystać dużo dłużej (tym bardziej, że większość z nich łączy w sobie również funkcję koszuli do karmienia). Niektóre mają rozpięcie na całej długości z przodu, inne – z tyłu. Która z nich będzie najlepsza?
Pobyt w szpitalu – jaką koszulę do porodu i karmienia wybrać?
Polecamy Wam wygodną, bawełnianą koszulę zapinaną na napy. Taka koszula jest dużo wygodniejsza od swojego jednorazowego, wykonanego ze sztucznych materiałów odpowiednika. Po porodzie będziemy mogły ją też wyprać i korzystać z niej przez kolejne miesiące, a nawet lata. Koszula zapinana na napy świetnie sprawdzi się ponadto do karmienia i kangurowania noworodka. Rozpięcie z tyłu nie jest konieczne, choć bardzo wygodne. Docenimy jego obecność, gdy partner zaproponuje nam masaż lędźwi podczas porodu lub konieczne będzie podanie znieczulenia zewnątrzoponowego.
Torba do szpitala – majtki poporodowe
Kolejnym istotnym przedmiotem, który przyda nam się podczas pobytu w szpitalu, są majtki poporodowe. Jeśli jednak planujecie spakować do torby swoją ulubioną bieliznę, którą nosiłyście przed porodem, nie mamy dla Was dobrych wieści. W pierwszych dniach połogu dużo lepiej sprawdzą się specjalne, siateczkowe majtki poporodowe, wykonane z oddychających materiałów. Dlaczego? Przede wszystkim możemy mieć pewność, że utrzymają podkład poporodowy na swoim miejscu. To szczególnie ważne zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie, kiedy ilość odchodów połogowych jest największa. Majtki takie są ponadto miękkie i delikatne, przez co minimalizują ryzyko podrażnień. W sklepach znajdziemy modele jednorazowe, które możemy wyrzucić po użyciu do kosza, a także wielorazowe, z których – przy częstym praniu – będziemy mogły korzystać dużo dłużej.
Wyprawka do szpitala dla mamy – płyn do higieny intymnej
Podczas pobytu w szpitalu możemy śmiało korzystać z płynu do mycia okolic intymnych, którego używałyśmy do tej pory w domu. Warto jednak wiedzieć, że w aptekach i drogeriach dostępne są również specjalne płyny do higieny intymnej po porodzie. Czym się wyróżniają? Przede wszystkim wszystkie z nich można stosować bardzo często, nawet kilka razy w ciągu doby. Są delikatne, nie podrażniają wrażliwych miejsc i sprzyjają szybkiej regeneracji obolałych tkanek. Znajdziemy w nich regenerujące składniki, takie jak m.in. kwas mlekowy, prowitaminę B5, a także ekstrakty z działających przeciwzapalnie ziół (macierzanki, rumianku).
Uwaga! Reklama do czytania
Uwaga! Złość
Jak zapanować nad reakcją na złość?
Życie seksualne rodziców
Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Wyprawka dla noworodka do szpitala – pieluszki
Oprócz rzeczy do szpitala dla mamy, w torbie powinny znaleźć się również potrzebne akcesoria dla noworodka. Warto zwrócić szczególną uwagę na pieluszki. Nasz wybór najczęściej pada na jednorazowe, jednak coraz więcej rodziców decyduje się także na modele, których można używać wielokrotnie. Pierwsze z nich są ogólnodostępne – całą paczkę można kupić za kilkanaście złotych w każdej drogerii czy markecie. Pieluszki jednorazowe są niezwykle chłonne. Dlatego zapewniają dziecku uczucie suchości nawet przez kilka godzin, a po użyciu wystarczy je po prostu wyrzucić do kosza na śmieci. Pieluszki wielorazowe z kolei są rozwiązaniem dużo bardziej ekologicznym. Dzięki temu, że można je wielokrotnie prać, nie generujemy tak dużej ilości śmieci. Nie musimy również co kilkanaście dni jechać do sklepu po kolejny zapas. Wkłady wykonane są z różnych materiałów (od najtańszej, znanej już naszym babciom tetry, do niezwykle chłonnego, ale też dużo droższego bambusa).
Torba do szpitala – pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Rodzice, którzy zamierzają korzystać z pieluszek wielorazowych, często zastanawiają się, czy zabranie ich na oddział położniczy na pewno jest dobrym pomysłem. Przeglądając listy rzeczy do szpitala dla noworodka zwykle możemy przeczytać o pieluszkach jednorazowych. Prawdę mówiąc rozwiązanie to jest dużo praktyczniejsze w pierwszych dniach po porodzie. Używając pieluszek wielorazowych w szpitalu, powinnyśmy liczyć się z tym, że będziemy musiały je gdzieś przechowywać, nie mówiąc już o praniu i suszeniu. Oczywiście w tych ostatnich czynnościach może wyręczyć nas partner lub inna bliska osoba. Jednak dla wielu z nas będzie to po prostu uciążliwe. Właśnie dlatego na oddział położniczy warto zabrać ze sobą małą paczkę pieluszek jednorazowych. A z modeli wielorazowych korzystać w domu.
Wyprawka do szpitala dla noworodka – maść przeciw odparzeniom pieluszkowym
Kolejny punkt na liście rzeczy niezbędnych podczas pobytu w szpitalu to maść przeciw odparzeniom pieluszkowym. Wybierając się do drogerii, można jednak dostać zawrotów głowy. Do wyboru mamy przecież nie tylko maści, ale też kremy, balsamy i zasypki. Niektóre z nich zawierają alantoinę lub prowitaminę B5, inne cynk. Wszystkie co prawda tworzą barierę między delikatną skórą maluszka a drażniącymi składnikami znajdującymi się w moczu i kale, ale nie każdy z nich ma dokładnie takie same właściwości. Który produkt w takim razie wybrać?
Wyprawka do szpitala – maść, krem czy puder?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że maść stosujemy zawsze na zmiany suche, a krem – na zmiany sączące. Najlepiej będzie, jeśli składzie kosmetyku znajdą się substancje przeciwzapalne i regenerujące (jak m.in. wspomniana już wyżej prowitamina B5 czy aloes). Preparatów z cynkiem nie stosujemy profilaktycznie – sięgajmy po nie wyłącznie wtedy, gdy pojawi się nieproszone odparzenie. A co z niemal kultowym, polecanym przez nasze mamy i babcie, pudrem dla niemowląt, zwanym potocznie zasypką? Czasy świetności tego produktu już dawno się skończyły i dziś nie zaleca się jego stosowania. Udowodniono, że na wilgotnych pośladkach dziecka puder tworzy utrudniającą skórze oddychanie warstwę. Poza tym produkt ten – ze względu na swoją sypką konsystencję – podczas aplikacji może dostać się do dróg oddechowych niemowlęcia, a w konsekwencji je podrażnić.
Co spakować na wyjście ze szpitala?
Ostatnim punktem listy, który bardzo często wzbudza wątpliwości wśród przyszłych rodziców, są rzeczy na wyjście ze szpitala. Pakując ubranie na wyjście, kierujmy się przede wszystkim pogodą za oknem – same ubierzmy się tak, byśmy czuły się komfortowo, a na niemowlę załóżmy dodatkową jedną warstwę ubrań (niezależnie od temperatury, pamiętajmy jednak o czapeczce dla dziecka – nawet gdy wychodzimy ze szpitala latem, wybierzmy cienką, bawełnianą czapeczkę, która osłoni uszka). Jeśli wracamy do domu samochodem, koniecznie powinien znaleźć się w nim fotelik samochodowy. Przed zakupem sprawdźmy, czy posiada on odpowiednią homologację i, co ważne, nigdy nie kupujmy używanego fotelika samochodowego. Wybór nowego fotelika da nam gwarancję, że model ten spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa (chodzi m.in. niezawodność uprzęży pięciopunktowej czy wysoką jakość użytych materiałów).