Kategorie
Adaptacja przedszkolna

Zabawa, która pomaga poradzić sobie ze smutkiem podczas adaptacji do przedszkola

Napięcie związane z przedszkolem uruchamia się często już wieczorem. Kąpiel i pora zasypiania nieodwołalnie oznaczają, że zaraz nadejdzie rano i …. znowu trzeba będzie rozstać się w szatni. Ta wieczorna fala napięcia jest więc całkiem logiczna i uzasadniona.

Często staramy się pocieszyć dziecko sensownym i logicznym zdaniem, które niestety nie bardzo wspiera trzy i czteroletni układ nerwowy.

„Nie płacz Michałku, nie płacz. Będzie bolała cię głowa. Do rana jeszcze daleko, spróbuj zasnąć. Teraz nie idziesz do przedszkola, teraz jest wieczór. Nie martw się.”

W adaptacji do przedszkola jest dużo smutku do zaopiekowania, a przedszkolaka bardzo słabo wspiera w regulacji napięcia gadanie oparte na argumentach.

KURS ONLINE DLA RODZICÓW, kTÓRZY CHCĄ ZADBAĆ O BEZPIECZNĄ ADAPTACJĘ
ADAPTACJA DO PRZEDSZKOLA

👉 Pomysły na trudne rozstania w przedszkolnej szatni

👉 Zabawy regulujące emocje związane z adaptacją

👉 Pomysły na poranne i wieczorne kryzysy 

Znajdziesz je w kursie online ADAPTACJA DO PRZEDSZKOLA, który stworzyła autorka tego tekstu – psycholożka dziecięca z 20-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i ich rodzicami

Im więcej słów, tym więcej napięcia

Im bardziej złożone zdanie, im więcej słów  tym więcej d o k ł a d a my dziecku napięcia. Dociążamy jego jadący na oparach, zalany kortyzolem i adrenaliną (hormonami stresu) mózg, który teraz musi włożyć dodatkowy wysiłek, żeby zrozumieć co dorosły chce przekazać.

Spróbuj wykorzystać zabawę regulującą napięcie – prosto z mojej skrzynki z narzędziami psychologa dziecięcego.

Poobklejaj dziecko Spokojną Chmurką. 

Opowiedz o chmurce, która uspokaja smuteczki, a te jak wiadomo uwielbiają się przyklejać właśnie wieczorem. Opowiedz, że jest mięciutka, puchata, pachnie żelkami ale żeby zadziałała skutecznie trzeba obklejać w miejscach, w których smuteczków jest najwięcej. Możecie razem zastanowić się jak wygląda chmurka Twojego dziecka, co lubi jeść na śniadanie, jak ma na imię. Dziecko pokazuje gdzie smuteczki się poprzyklejały i miejsca, które wymagają szczególnego zaopiekowania. A dorosły obkleja. Możesz przy okazji zrobić masażyk, który dodatkowo rozluźni dziecko (przyklejasz mocno i dokładnie jeśli dziecko lubi mocny docisk i lekko jeśli woli delikatne głaskanie). Oczywiście dziecko może obkleić Ciebie, a razem możecie obkleić psa, który ma kiepski humor. Chmurka może uciekać, czasem konieczne jest schowanie jej w specjalnym pudełku albo zaśpiewanie piosenki przywołującej chmurkę. Czasem smuteczki stosują sztuczki i trzeba poświecić specjalna latarką żeby moc je zobaczyć. 

Każdego dnia możesz urozmaicić te zabawę w dowolny sposób.

O czym warto pamiętać

Ważne żeby pamiętać, że małych dzieci nie wspierają przemowy, zdania złożone ani logiczne argumenty typu „Mama musi iść do pracy”. Dzieci regulują się przez zabawę która reguluje i porządkuje ich emocje oraz przywraca poczucie kompetencji, poprzez działanie, robienie, bycie razem i kontakt.

Jeśli potrzebujesz więcej zabaw regulujących trudne emocje podczas rozstań w szatni i pełnych napięcia poranków, jeśli chcesz zadbać o bezpieczną adaptację i zbudowanie dobrej relacji z nauczycielem zajrzyj do mojego kursu online Adaptacja przedszkolaka tutaj.

Avatar photo

Autor/ka: Agnieszka Misiak

Jest psychologiem dziecięcym, wspiera dorosłych w budowaniu dobrej relacji z dziećmi, pomaga zajrzeć za podszewkę trudnych, dziecięcych zachowań. Pokazuje praktyczną stronę psychologii i dzieli się sprawdzonymi rozwiązaniami z rodzicami i innymi specjalistami. Zobacz więcej na agnieszkamisiak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.