fbpx
| 9 pomysłów na zabawki domowej roboty

9 pomysłów na zabawki domowej roboty

Zabawy substancjami plastycznymi poza tym że sprawiają dziecku wiele radości, w niezwykle pozytywny sposób wpływają na jego rozwój. Podczas takiej zabawy dzieci przeżywają pozytywne emocje, relaksują się, odreagowują stresy, nabierają wiary we własne możliwości. To także okazja do ćwiczenia zmysłów, poprawy sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz umiejętności koncentracji uwagi. Tego typu zabawy rozwijają również wyobraźnię, pomysłowość i fantazję dzieci.

zabawki-domowej-roboty

Zabawki domowej roboty:

1. Przedmioty z ciasta

W dużym garnku wymieszaj 225 g skrobi kukurydzianej (mąki ziemniaczanej) i 350 g proszku do pieczenia. Wlej 350 ml wrzątku i mieszaj aż do zgęstnienia i uzyskania gładkiej masy. Wyłóż na chłodną powierzchnię i przykryj wilgotną ścierką. Gdy masa ostygnie, oprószywszy uprzednio ręce mąką ziemniaczaną, wyrabiaj ją, aż będzie gładka i łatwa do wałkowania. Ciasto można podzielić na mniejsze porcje i zabarwić różnokolorowymi barwnikami spożywczymi. Rozwałkuj je i wytnij różne kształty. Upiecz w piekarniku w temperaturze 250–300 stopni aż do stwardnienia.

2. Masa solna

Wymieszaj w dużej misce 2 szklanki mąki, 1 szklankę soli i 1,25 szklanki wody. Zmieszaj mąkę z solą, stopniowo dodając wodę. Jeżeli ciasto się lepi, dodaj więcej mąki. Powinno być suche i łatwo się wyrabiać. Takie ciasto można przechowywać w plastikowej torebce w lodówce do 3 tygodni. Świetnie sprawdzi się jako plastelina.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję

“Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu” A.Stern

 Andre Stern nigdy nie chodził do szkoły - w książce dzieli się wspomnieniami, jak zdobywał wiedzę przez zabawę. Wolna edukacja pozwoliła mu w późniejszym życiu zostać kompozytorem i władać pięcioma językami.

ZOBACZ

Wolne dzieci

Dzieci potrzebują zabawy. Potrzebują zabawy z innymi dziećmi bez nadzoru dorosłych. Tylko w takiej zabawie mogą nauczyć się radzenia sobie z emocjami, nawiązywania przyjaźni, rozwiązywania konfliktów i wielu, wielu innych umiejętności.

ZOBACZ

3. Farby do malowania palcami

Rozpuść w odrobinie zimnej wody 125 g krochmalu lub 220 g mąki ziemniaczanej. Dodaj 900 ml wrzątku i gotuj, aż masa zgęstnieje. Następnie zdejmij z ognia i rozpuść w niej 40 płatków mydlanych. Przełóż niewielkie porcje masy do pojemników i dodaj farbę plakatową, wodną lub barwniki spożywcze. Dowolnym przedmiotem można teraz odciskać wzory. Możesz użyć do tego grzebienia, klamerki do bielizny, gąbki, tekturowej tubki. Dla ambitnego malarza pojemnik na jajka czy stare foremki do babeczek to świetna paleta.

4. Miękka plastelina dla małych dzieci

W dużej misce wymieszaj 400 g mąki, 120 ml oleju jadalnego i 120 ml wody. Wyrób dobrze, dodając w razie potrzeby trochę wody, by związać masę.

5. Stempelki warzywne

Małym, bardzo ostrym nożykiem wytnij na ziemniaku różne kształty, np. trójkąty, gwiazdki, serduszka. Następnie usuń niepotrzebne fragmenty, by uzyskać wypukłą pieczątkę. Można w ten sposób wycinać dowolne wzory i używać różnych warzyw.

6. Farby do wyciskania z butelek

Zmieszaj ze sobą 4 szklanki mąki, 4 szklanki soli oraz 4 szklanki wody i zmiksuj. Podziel na kilka części, każdą z nich zabarw temperami lub barwnikami spożywczymi. Używaj na świeżo. Po wyschnięciu, co potrwa kilka dni, obrazek nabierze ładnego połysku.

7. Butelki do wyciskania farby

Wykorzystaj butelki z miękkiego plastiku z otworkami w korku. Zazwyczaj wystarcza otwór o średnicy ok. 4 mm.

8. Płyn do puszczania baniek mydlanych

Zmieszaj 1 szklankę wody, 2 łyżki płynu do zmywania, 1 łyżkę gliceryny i 1 łyżeczkę cukru. Zrób kółko do dmuchania, zwijając drucik owinięty nitką.

9. Plaża na deszczowy dzień

Wypełnij dużą miskę kaszą kukurydzianą lub żwirem do akwarium. Ustaw pojemnik na dużym ręczniku kąpielowym lub na starym prześcieradle i daj dziecku do zabawy różne pojemniki i łyżki.


Anna Leszczyńska

Psycholog dziecięcy, terapeuta. Absolwentka Wydziału Psychologii Klinicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Zajmuje się udzielaniem kompleksowej pomocy psychologicznej dzieciom z autyzmem, całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami emocjonalnymi oraz nadpobudliwością psychoruchową. Udziela konsultacji wychowawczych, prowadzi grupy oraz warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców i nauczycieli. Obecnie pracuje w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 5 w Warszawie oraz prowadzi prywatną praktykę psychologiczną.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.punktrozwoju.pl


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

rodzina
5 ważnych rzeczy, które ojciec może zrobić dla córki

rodzina
Przestrzeń dla dziecka, czyli letnie inspiracje na balkon, do ogrodu i… na drzewo

wychowanie
Kim jest współczesny ojciec? (fragment książki Jespera Juula)

edukacja alternatywna
Świętowanie zakończenia roku szkolnego wspiera poczucie własnej wartości

edukacja alternatywna
Czy oglądając bajki po angielsku, można nauczyć się języka?

wychowanie
Dzieci potrzebują naszego zaufania! (Krótki tekst o nadmiernej kontroli)

wychowanie
Seksualność trzylatki. Historia jednego popołudnia

wychowanie
Jak uważnie towarzyszyć dziecku? I dlaczego to takie ważne?

POLECAMY
Dom nad Morzem – wakacyjne marzenie

odżywianie naturalne
3 pomysły na quinoę w kuchni