Kategorie
Rodzina

Sport – rozwiązanie dla szczególnie energicznych dzieci

Gdybyśmy mogli zamknąć energię swoich dzieci w butelce i sprzedawać ją jako napój energetyczny, pewnie wielu rodziców byłoby milionerami. I choć czasem mamy tej energii serdecznie dość (gdy po całym dniu szaleństw nasze dziecko wcale nie wybiera się spać, mimo tego, że my słaniamy się na nogach ze zmęczenia), każdy rodzic stawia sobie pytanie: w jaki pozytywny sposób mogę wykorzystać energię mojego dziecka?

bardzo-energiczne-dzieci

Dzieci różnie pożytkują swoją energię: w różnych momentach, w różnym rytmie, na różne aktywności. Kiedy dziecięca energia staje się wybuchowym elementem współpracy rodzic – dziecko, bywa trudno. Dużym wyzwaniem są momenty, kiedy sami jesteśmy wyczerpani, a dziecko domaga się ruchu i rozpiera je energia.

Na szczęście jest sport. Pozwala on na rozładowanie nadmiaru energii, jest zdrowy dla ciała i ducha i może stanowić świetną zabawę – trzeba tylko znaleźć dyscyplinę, która będzie sprawiać radość dziecku. Zwykle dzieci próbują swoich sił w kilku dziedzinach zanim znajdą tę jedną, która sprawia im radość i mimo zmęczenia – dziecko jest szczęśliwe.

Kilka rad dla rodziców szczególnie energicznych dzieci:

  • Zaakceptuj to, że dziecko potrzebuje większej aktywności fizycznej niż rówieśnicy.
  • Znajdźcie sport lub aktywność, która będzie sprawiała dziecku radość.
  • Jeśli to możliwe, znajdź szkołę, która kładzie szczególny nacisk na zajęcia sportowe lub wybierzcie wspólnie z dzieckiem rodzaj zajęć pozaszkolnych, które pozwolą dać upust energii. Jednak nie warto przesadzać – dzieci potrzebują także czasu na wyciszenie, natomiast zmęczenie może powodować problemy związane z nauką lub snem.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.