Kategorie
Rodzina

Zakupy z dzieckiem – jak się przygotować?

Zakupy w towarzystwie dzieci są dla wielu rodziców prawdziwym wyzwaniem. Duża i kolorowa przestrzeń centrów handlowych przykuwa uwagę pociech, dlatego, aby zapewnić im ochronę, należy być niezwykle ostrożnym. Kluczową rolę odgrywa jednak cierpliwa rozmowa i wytłumaczenie najważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem.

1. Ustal plan dnia

Ustalenie planu dnia to obowiązkowy element. Przed wyjściem z domu na zakupy wytłumacz dziecku, które sklepy musicie dziś odwiedzić i w jakim celu. Bardzo ważne jest także odpowiadanie na pytania pociechy. Nie zbywaj jej, jeśli dopytuje o szczegóły i cierpliwie informuj. Dzięki wcześniej przygotowanemu harmonogramowi dużo łatwiej będzie skoordynować wszystkie obowiązki i wykonać zaplanowane czynności bez protestów ze strony malucha.

2. Zrób wspólnie z maluchem listę zakupów

Przed wyjściem z domu zrób wspólnie z dzieckiem listę zakupów. Wybierając się do dużej galerii handlowej, warto mieć na uwadze, że znajduje się tam sporo miejsc, które mogą kusić pociechę barwnymi i oryginalnymi witrynami. Zaangażuj więc malucha w planowanie zakupów – tę czynność uatrakcyjni np. wypisywanie produktów kolorowymi mazakami, czy wycinanie ich z gazetek i przyklejanie na kartkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko pobudzisz jego kreatywność, ale również pokażesz, że zakupy nie muszą być wcale nudną czynnością.

3. Przygotuj dla dziecka przekąskę

Dzieci uwielbiają przekąski (szczególnie te słodkie), a sklepowe półki kuszą słodkościami w opakowaniach z wizerunkiem bajkowych i filmowych bohaterów. Niestety, produkty tego typu zazwyczaj nie wyróżniają się dobrym składem, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne przygotowanie posiłku (np. ciasteczek owsianych, babeczek na bazie mąki razowej czy owocowych szaszłyków) jeszcze przed wyjściem do galerii handlowej. Taka zdrowsza alternatywa zaspokoi głód dziecka podczas zakupów i sprawi, że prawdopodobnie nie będzie miało ochoty na sklepowe łakocie.

4. Obiecaj nagrodę

Nic tak nie motywuje do działania jak nagroda. Przed wyjściem na zakupy wytłumacz dziecku, co masz na myśli, mówiąc, aby było grzeczne i obiecaj, że jeśli będzie się dobrze zachowywało w sklepie, to po powrocie do domu otrzyma niespodziankę lub będzie mogło sobie wybrać jedną rzecz, nieprzekraczającą konkretnej kwoty. Takim drobnym podarunkiem może być kolorowanka, niewielka zabawka czy wspólne wyjście na ulubiony plac zabaw. Dzięki temu rozwiązaniu maluch będzie zmotywowany, nauczy się organizacji i nie będzie kojarzył wizyt w centrach handlowych z nieprzyjemną koniecznością.

5. Spakuj niezbędną wyprawkę

W przypadku większych dzieci najważniejszą rolę odgrywa strój. Powinien on zawierać chociaż jeden charakterystyczny element – może to być odblask na nadgarstku czy wyróżniająca się kolorem bluzka. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się zwłaszcza u energicznych pociech, które mają tendencję do oddalania się od rodziców. Dzięki tego typu akcentom odnalezienie ich w tłumie jest znacznie szybsze i łatwiejsze. U maluchów najistotniejsze będą natomiast akcesoria ułatwiające utrzymanie higieny oraz wygodny środek transportu. Niektóre duże galerie, takie jak centrum handlowe w Poznaniu, oferują możliwość nieodpłatnego wypożyczenia wózka. Aby skorzystać z tego udogodnienia, wystarczy dokonać rezerwacji (osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem wiadomości e-mail) i poprosić obsługę o podstawienie go w konkretnym miejscu.

6. Nie przedłużaj zakupów

Jeśli we wcześniej przygotowanym planie dnia ustaliliście, że zakupy nie zajmą wam więcej niż 2 godziny, nie próbuj zbytnio przedłużać pobytu w galerii. Dziecko odczuwa zmęczenie zdecydowanie szybciej niż osoby dorosłe, dlatego kilkugodzinne zakupy będą dla niego wyczerpujące. Taka niekonsekwencja może poskutkować rozdrażnieniem i awanturą. Warto również pamiętać o odpowiedniej porze wyjścia do centrum handlowego – najlepiej sprawdzą się godziny poranne, kiedy w sklepach nie ma jeszcze zbyt wielu osób, a dziecko jest wyspane i ma dobry humor.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.