Kategorie
Artykuł sponsorowany

Tablice manipulacyjne – ćwiczenie małych rączek w duchu Montessori

Czym najbardziej lubią bawić się małe dzieci? Ku zdumieniu wielu debiutujących rodziców magiczną siłę przyciągania (i zatrzymania dziecięcej uwagi na dłużej) mają nie dizajnerskie zabawki, a przedmioty codziennego użytku, ze szczególnym naciskiem na wszystkie ich ruchome elementy.

Zabawka – cudo!

Zaabsorbowany maluszek potrafi otwierać i zamykać, włączać i wyłączać, odkręcać i zakręcać setki razy, dla samej przyjemności działania. Tę potrzebę zaspokaja tablica manipulacyjna – zabawka, którą warto kupić dziecku w prezencie, albo… zrobić samodzielnie!

Tablica manipulacyjna (nazywana również tablicą sensoryczną lub tablicą aktywności) to spełnienie marzeń każdego malucha o swobodnym dostępie do miejsc będących zwykle poza jego zasięgiem. Potrzeba odkrywania i ciekawość świata, dzięki którym dzieci uczą się i rozwijają, zaspokajane są nie tylko za pomocą skomplikowanych i drogich zabawek, ale także w kontakcie z najprostszymi przedmiotami codziennego użytku.

Jak działa tablica manipulacyjna

W tablicy manipulacyjnej najfajniejsze jest to, że działa dokładnie tak, jak zdecydujecie. Co więcej, wszelkie na co dzień zakazane zabawy, do których tak ciągnie maluchy, są dzięki niej bezpieczne, a gen odkrywcy nie sprowadza na małego człowieka kłopotów, ale pozwala mu eksplorować, badać właściwości i uczyć się korzystać z przedmiotów zazwyczaj dla niego niedostępnych.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Wszystkie czynności, jakie można wykonywać na tablicy manipulacyjnej, rozwijają małą motorykę. Dziecięce rączki bez ustanku coś naciskają, przesuwają, przekręcają, ich sprawność i precyzja działania wzrasta, usprawnia się również koordynacja ręka – oko, a to umiejętności niezbędne na przykład do podjęcia w przyszłości nauki pisania. Dzięki odpowiedniemu doborowi elementów zabawa stymuluje wszystkie zmysły. Dobrze jest więc zadbać, aby na tablicy znalazły się przedmioty o różnych fakturach i kolorach, coś wydającego dźwięki i źródło światła.

Elementy, które warto umieścić na tablicy manipulacyjnej:

 • zasuwka,
 • łańcuch do drzwi,
 • kalkulator z dużymi przyciskami (nie musi działać, chodzi o samą możliwość naciskania klawiszy) lub pilot do telewizora,
 • klamra od paska,
 • guzik z pętelką lub dwa kawałki materiału: jeden z guzikiem, drugi z pasującą dziurką,
 • zatrzaski,
 • suwak,
 • rzep pasmanteryjny,
 • lusterko,
 • metalowy dzwoneczek,
 • przełącznik do światła,
 • cyferblat ze wskazówkami,
 • kółka zębate,
 • korbka,
 • kolorowe tasiemki lub sznurowadła,
 • kołatka do drzwi,
 • kłódka z kluczykami,
 • pokrętło od starego odbiornika radiowego,
 • haczyk do zamykania drzwi,
 • dzwonek rowerowy,
 • minutnik,
 • kolorowe koraliki nawleczone na żyłkę lub pręt.
tablice-manipulacyjne3

Listę można wydłużać w zasadzie bez końca, bo wszystko, co nadaje się do manipulowania, ciągnięcia, naciskania i przesuwania, jest dla najmłodszych dzieci atrakcyjne. Elementy tablicy warto skomponować tak, żeby podążać za zainteresowaniami małego odkrywcy. Fascynują go klawisze? Zaciekawi go pilot do telewizora, klawiatura komputera, obudowa z klawiszami telefonu komórkowego. Uwielbia przebierać lalki i misie? Na tablicy znajdzie guziki, suwaki, tasiemki i rzepy, które pomogą mu ćwiczyć umiejętność ubierania. Gotową tablicę można w miarę potrzeb modyfikować, tak żeby rosła razem z jej użytkownikiem – inną sprawność manualną ma przecież dwu-, a inną pięciolatek. Taka zabawka długo się nie znudzi.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Gdzie szukać inspiracji?

Internet pełen jest zdjęć tablic manipulacyjnych wykorzystujących przeróżne akcesoria. Przed zaprojektowaniem własnej warto przejrzeć Instagram lub Pinterest, bo czasami na tablicach znaleźć możemy elementy, o których nie pomyślelibyśmy, a które mamy pod ręką. Kopalnią inspiracji są też sklep z artykułami budowlanymi, pasmanteria i… pudełko z „przydasiami”. W większości domów jest takie miejsce, do którego odkłada się zdekompletowane mechanizmy, elementy różnych urządzeń, zawiasy, śrubki i haczyki, które a nuż kiedyś do czegoś się przydadzą. Właśnie nadeszła ich pora!

Tablice manipulacyjne prosto z Polski

Woobiboo tworzy bezpieczne (zaokrąglone rogi, elementy malowane farbą wodną) w różnych rozmiarach i formach  – można je postawić lub powiesić. Zestaw elementów tablicy powstał na bazie obserwacji i doświadczeń, które pozwoliły stworzyć produkt odpowiadający potrzebom dzieci – zabawy, ciekawości, eksploracji. Angażuje wszystkie zmysły, rozwija motorykę małą i jest… ponadczasowy – dziecko stopniowo dorasta do kolejnych elementów tablicy. Solidne i pięknie wykonane, 100% made in Poland tablice manipulacyjne w wersji mini i maxi znajdziecie w sklepie Woobiboo.

Foto: running-from-the-law.com, 

Agnieszka Radziszowska

Autor/ka: Agnieszka Radziszowska

Pisze dla rodziców o dzieciach, dla miłośników zwierząt o psach i kotach, a dla wszystkich o miejscach, które warto zobaczyć i rzeczach, które warto zrobić. Mama montessoriańskiej córki, dziennikarka i teatrolog.

2 odpowiedzi na “Tablice manipulacyjne – ćwiczenie małych rączek w duchu Montessori”

Artykuł świetny. A ja jako mama dwójki dzieci polecam tablice manipulacyjne i jak tylko trafia się okazja kupuje je maluchom na prezent, który zawsze jest trafiony. 2 w 1 zabawa połączona z edukacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.