Kategorie
Karmienie piersią Problemy zdrowotne

Zapalenie piersi – skuteczne leczenie domowymi sposobami

Kiedy przy karmieniu zaczynają boleć piersi, mamy zaczynają się zastanawiać czy to nie zapalenie piersi. Pojawia się ono zwykle w pierwszych tygodniach po porodzie. Czym jest zapalenie piersi, jak zapobiegać, po czym je rozpoznać i jak możemy sobie z nim poradzić? Czy można podczas niego kontynuować karmienie piersią? Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach możesz sobie poradzić z zapaleniem piersi domowymi sposobami.

Zapalenie piersi jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości w początkowym okresie karmienia piersią – doświadcza go aż 30% karmiących mam, czasem nawet kilkukrotnie. Choć nie jest groźne, nigdy nie należy bagatelizować jego objawów. W wielu przypadkach możemy łatwo mu zapobiec, a nawet gdy już wystąpi, nie musimy od razu zgłaszać się do lekarza. Istnieje wiele naturalnych, bezpiecznych i skutecznych metod, które warto wypróbować w domu.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

O zapaleniu piersi i innych problemach, które bardzo często występują w pierwszych tygodniach po porodzie, możemy przeczytać w książce Karmienie piersią wydanej przez NATULI dzieci są ważne. Jej autorka, Magda Karpienia, odkrywa wszystkie tajemnice laktacji i przywraca rodzicom wiarę w ich kompetencje. Cytaty, które niżej znajdziecie, pochodzą z tej właśnie publikacji.

Co to jest zapalenie piersi? Ile trwa?

Zapalenie piersi, a właściwie zapalenie gruczołu piersiowego, to dolegliwość, która najczęściej pojawia się pomiędzy drugim a szóstym tygodniem po porodzie, choć może również wystąpić na każdym późniejszym etapie laktacji. Stan zapalny obejmuje jeden lub więcej płatów gruczołu piersiowego i daje objawy zarówno miejscowe, jak i ogólne. Zapalenie piersi zazwyczaj trwa od dwóch do sześciu dni, jednak bardzo często się zdarza, że dzięki szybkiej reakcji czas ten można skrócić zaledwie do kilku godzin.

Objawy

Kiedy kobieta zauważa, że pierś lub jej część jest czerwona i ciepła, a ona sama czuje, jakby miała się rozchorować, bardzo prawdopodobne, że powodem takiego stanu jest zapalenie.

Zapalenie gruczołu piersiowego objawia się silnym bólem, opuchnięciem i zaczerwienieniem części piersi. Bardzo często towarzyszy mu gorączka (powyżej 38,5°C), a także ból głowy oraz mięśni, dreszcze, zmęczenie, senność, nudności i wymioty. Objawy ogólne przypominają te towarzyszące grypie, dlatego na samym początku choroby nietrudno o pomyłkę. 

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Zapalenie piersi a karmienie piersią

Do najczęstszych przyczyn zapalenia piersi należy nadmierny ucisk, urazy oraz niedostateczne opróżnianie piersi. Właśnie dlatego powinnyśmy zwracać szczególną uwagę na to, czy nasz biustonosz jest dobrze dobrany oraz czy dziecko podczas karmienia nie uciska piersi – w przeciwnym wypadku może dojść do zablokowania kanalików mlecznych, a w konsekwencji do wystąpienia stanu zapalnego. Nie bez znaczenia pozostają również drobne urazy piersi, które na początkowym etapie laktacji zdarzają się prawie każdej mamie. Choć popękane i obolałe brodawki mogą skutecznie utrudniać karmienie piersią, nie warto z niego rezygnować – unikanie karmienia (lub skracanie jego czasu) może spowodować zaleganie pokarmu w kanalikach mlecznych. Wrażliwe brodawki smarujmy własnym mlekiem (ma ono działanie bakteriobójcze) oraz często wietrzmy (nośmy luźne, bawełniane koszulki oraz choć kilka razy w ciągu dnia zdejmijmy biustonosz).

Domowe sposoby leczenia

Czasami zdarza się, że mimo naszych największych starań, dochodzi do zapalenia gruczołu piersiowego. Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, w pierwszej kolejności wybierzmy domowe sposoby. Przede wszystkim bardzo często przystawiajmy dziecko do piersi i zwróćmy uwagę na to, by jego broda była skierowana w stronę zaczerwienionego miejsca. W miarę możliwości starajmy się rozpoczynać karmienie od chorej piersi, a po jej opróżnieniu stosujmy chłodne lub ciepłe okłady (w zależności od tego, co przynosi nam większą ulgę). Aby złagodzić ból i obniżyć wysoką temperaturę, możemy sięgnąć po lek przeciwzapalny zawierający ibuprofen. Nie zapominajmy również, że ogromną rolę w powrocie do zdrowia odgrywa odpoczynek. Jeśli to tylko możliwe, poprośmy bliskie osoby o to, by pomogły nam w opiece nad dzieckiem i przejęły część obowiązków domowych. Zapalenie piersi bardzo często jest konsekwencją przemęczenia, dlatego powinnyśmy jak najwięcej czasu spędzać w łóżku, a ponadto:

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Siedzieć, zamiast stać, leżeć, zamiast siedzieć, spać, zamiast czuwać. Robić wszystko, co pomaga poczuć się lepiej, i nie zajmować się niczym ponad to, co jest absolutnie niezbędne.

Zapalenie piersi a leczenie antybiotykiem

W większości wypadków domowe sposoby są skuteczne i szybko przynoszą ulgę. Jeśli jednak niepokojące objawy utrzymują się ponad dobę, skontaktujmy się z lekarzem. Może się okazać, że zdecyduje się on na rozpoczęcie kuracji antybiotykowej. Zapytajmy, czy przepisany lek jest bezpieczny w okresie laktacji – w takim wypadku nie będziemy musiały przerywać karmienia piersią nawet na jeden dzień. Nie liczmy jednak na to, że wszystkie dolegliwości miną samoistnie, bez naszych starań. Nieleczone zapalenie piersi może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji – zmniejszenia produkcji pokarmu, częstych nawrotów zapalenia, a nawet powstania ropnia. Jeśli szybko zareagujemy (sięgając po domowe sposoby, czy nawet po przepisany przez lekarza antybiotyk), mamy dużą szansę na to, że uda nam się utrzymać prawidłowy poziom laktacji i karmić bez trudności.
M. Karpienia, Karmienie piersią, Natuli, 2020.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.